Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii mei discusi - cateva sfaturi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 2:49 pm    Post subject: primii mei discusi - cateva sfaturi Reply with quote

Salut.
De 2 saptamani am cumparat primii mei discusi si se pare ca s-au adaptat foarte bine. Mananca bine, sunt vioi, mai putin unul, pe care nu l-am vazut sa manance inca nimic (a si ramas in urma cu crescutul), plus ca sta cam ascuns mai tot timpul si separat de ceilalti. Cand iese din ascunzatoare pare normal, doar ca nu il vad sa manance. Se poate ceva sfaturi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 3:42 pm    Post subject: Reply with quote

Incearca sa le mai oferi alta hrana, dar nu mixtura ci larve rosii de tantari sau artemia. Daca nici asa nu-l convingi, incearca sa ridici temperatura cate un grad la 4 ore, pana la 33-34°C. Daca vezi ca nu le place o cobori din nou. Daca se simt bine lasa-i asa si mai vedem pe urma ce facem, in functie de cum, se comporta. Daca ramane in urma nu-i va mai ajunge pe ceilalti si va ramane subdezvoltat. Atentie la termometru si la incalzitor sa nu incalzesti apa prea mult. Descrie-ti un pic acvariul. Daca ai plante nu-i bine sa ridici temperatura peste 29-30°C.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

Acvariul meu e de 85 cm x 30 cm x 67 cm, filtru Tetratec 1200 si un Tetra Pond UV 36W plus 2 incalzitoare de 350 W si o pompa de aer (am incercat sa-l dotez cat mai bine). Acvariul e plantat bine si e mentinut la o temperatura de 30 grade. Mai am in acvariu vreo 20 neoni si un ancistrus. Problema e ca nici nu prea as vrea sa fac ceva interventie majora pentru ca abia sambata am facut un schimb total de apa (plus decor, tot) pentru ca de la temperatura mare mi-au murit majoritatea plantelor asa ca am renuntat la ele si am plantat doar anubias si microsorium care se pare ca rezista bine la astfel de temperaturi. Se poate si de la asta sa sufere pestisorul? Ca inainte de schimbare nu statea asa ascuns, dar tot singur statea si nu l-am vazut sa manance nici atunci.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 5:02 pm    Post subject: Reply with quote

Da , se poate sa fi fost mare diferenta intre calitatea apei vechi si a celei cu care ai schimbat-o. Cati Discusi ai in total? Schimba daca se poate mai putina apa de fiecare data, dar eventual mai des, asa cam un sfert la saptamana ar ajunge. Da-le Discusilor sa manance asa ca sa aiba burtile pline tot timpul cat sunt in crestere ca altfel raman piperniciti si deformati. Ce dimensiuni si varsta au acum? Stii cumva ce fel de Discusi sunt? Nu poti sa ne arati niste poze cu ei si cu acvariul?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

Am in total 6 discusi. Din cate am tot citit cred ca 3 sunt pigeon blood iar 3 nu stiu exact, poate ma ajuti si cu treaba asta. Ca si marime au in jur de 5-6 cm cei mai marisori, iar 2 sunt mai micuti. Am sa incerc sa pun niste poze cu ei. De schimbat apa asa intentionez sa fac mai putina cantitate si mai des dar nu vreau sa o schimb decat de 2 ori pe saptamana cam 20% odata. Cand am schimbat-o sambata am adus-o la aceiasi parametrii ca apa in care am tinut si pestii. Nu stiu care sa fie problema. Am incercat si cu rame congelate si discusu tot ascuns sta intr-un colt si nu se misca. Cateodata am impresia ca e mort dar apoi incepe sa innoate si pare ca n-are nimic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Nu le da rame sau tubi. Acuma nu cred ca mai mananca cel bolnav ceva. Daca nu te ocupi de el i-si revine singur sau moare candva, dar chiar daca-si revine, nu va mai fi niciodata un Discus de valoare.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 07, 2008 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

ionutz wrote:
Acvariul e plantat bine si e mentinut la o temperatura de 30 grade. Mai am in acvariu vreo 20 neoni si un ancistrus. Problema e ca nici nu prea as vrea sa fac ceva interventie majora pentru ca abia sambata am facut un schimb total de apa (plus decor, tot) pentru ca de la temperatura mare mi-au murit majoritatea plantelor asa ca am renuntat la ele si am plantat doar anubias si microsorium care se pare ca rezista bine la astfel de temperaturi.


Dupa ce se instaleaza pestanii si mananca cu pofta poti sa cobori treptat temperatura la 27-28. O sa reziste si plantele mai bine si pestii o sa fie OK.
Discusul retras e probabil infestat cu flagelate si poti sa incerci sa-l tratezi dar Ioan are dreptate, e posibil sa nu fie un matur tocmai reusit reusit, depinde cat de afectat e si cat ii ia pana sa-si revina(daca).

Am o curiozitate daca nu te superi. Ce faci cu doua incalzitoare de 350W? icon_smile
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 7:19 am    Post subject: Reply with quote

Cred si eu ca nu o sa fie de valoare ca se vede pe el ca arata ciudat deja. Incalzitoarele le folosesc amandoua pentru ca m-am enervat ca la inceput am avut doar unul de 300 de la sera si nu imi ridica temperatura mai mult de 28 grade ( asta in cazul in care erau 22 de grade in camera), chiar daca teoretic un incalzitor de 300W ar fi fost mai mult decat suficient pentru acvariul meu. icon_biggrin Asa ca folosesc 2 si nu am nici o problema sa pun ce temperatura vreau
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 7:42 am    Post subject: Reply with quote

Apropo, am pus ceva poze. Poate ma ajutati sa ma dumiresc ce varietati am icon_redface ca eu sunt cam pe langa. Mersi
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Pigeon Blood cei galbiori cu puncte negre si Red Turquoise cei cu dungi negre transversale.

Ionutz, vezi ca pestanii nu arata prea bine. Au carente de crestere si sunt cam slabi. Ar trebui bagati la o "cura de ingrasare", dar asta nu se poate face intr-un plantat (bazin care de altfel, arata foarte frumos icon_biggrin ).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 10:37 am    Post subject: Reply with quote

Oricum le dau sa manance cam din 2 in 2 ore mixtura de vita. Si de cand i-am cumparat s-au inzdravenit bine ca aratau si mai amarati. Dar asta e si vina mea pentru ca de la magazinul de unde i-am cumparat nu prea aveau asa grija de ei dar i-am cumparat pentru ca erau foarte ieftini (35 lei unul) si m-am gandit ca sunt buni pentru a-mi forma o oarecare experienta cu ei. La alte magazine aici in cluj am mai gasit la 80-100 lei discusul (ce-i drept in conditii mult mai bune) si la o gama mult mai variata dar o sa trec la ei dupa ce imi formez un minim de experienta legata de acesti pesti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 08, 2008 11:40 am    Post subject: Reply with quote

Daca primul incalzitor are intr-adevar 350W (poti sa verifici daca ai un Ohmmetru) atunci are termostatul blocat la acea temperatura. Se intampla. Al doilea e posibil sa functioneze normal. Nu ai nevoie de doua incalzitoare.

Credeam ca ai acvariul in curte si de-aia folosesti doua icon_lol icon_lol . Glumesc bineinteles. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ionutz
New entry
New entry


Joined: 30 Mar 2008
Posts: 12
Location: Cluj

PostPosted: Wed Apr 09, 2008 6:03 am    Post subject: Reply with quote

Am sa las pestele sa isi revina singur (daca isi mai revine). Parca deja cauta de mancare pe fundul acvariului icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group