Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dupa 2 luni

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Mon May 25, 2009 2:05 pm    Post subject: Dupa 2 luni Reply with quote

Acum vreo 3 luni dupa ce am citit zeci de pagini de web despre discusi am decis sa pun punct celor 10 ani de acvaristica, ani in care am crescut si am reusit sa reproduc mai multe specii de vietati mici dce se gasesc in acvariile nostre(scalari, touracatum, zebre, vivipari si lista poate continua).
Am zis ca trebuie sa renunt la cele 4 acvarii pe care le aveam si raman doar la 2 din care unul sa fie dedicat numai discusilor.
Acvariu destinat discusilor este un Juwel de 125 litri cu neoanele din dotare filtrul din dorare si un fan 3 cu rol de aerisire.
-substrat 3-4 mm
-plantat anubians nana
Aponogeton crispus (cat sa se intinda la suprafata apei sa mai faca un pic de umbra locatarilor)
Cryptocoryne blasii (ii merge f bine desi are temp 22-25° C)
1 muschi de Java
-o cioata achizitionata pe care am prins un manunchi de Java
-2 nuci de cocos (pe una am inceput sa prind un pic de Java)
Dupa una luna de ciclare si aducerea apei la parametri normali a venit si randul locatarilor 4 Blue Turquoise (stiu ca trebuie sa am cel putin 6 pt ca stau in ``haita`` dar cam atati bani am avut atunci)
-2 de 9-10 cm
-2 de 6-7 cm
Impreuna cu discusi am luat tot de la discusarul din bucuresti 2 ancistrusi ce erau tinuti tot in acelasi acvariu
Pestisorii sunt hraniti cu mixtura si tetra asa cum erau hraniti si la crescator. Singura problema care o am cu ei ca-s foarte speriosi. Cum simt miscare in camera hop fuga pe dupa plante pana se conving ca nu e nici un pericol.
Schimburile de apa le fac 25% pe saptamana. Urmeaza in viitorul apropiat un Juwel de cel putin 180 litri cu fintru extern si inca niste colegi pentru cei 4 discusi (neoni si vreo 3 discusi)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon May 25, 2009 2:40 pm    Post subject: salut Reply with quote

Discusii sunt o natie de pesti timizi.Probabil s-au speriat de ceva. O sa prinda curaj din nou in timp.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon May 25, 2009 2:56 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Discusii sunt o natie de pesti timizi.Probabil s-au speriat de ceva. O sa prinda curaj din nou in timp.

Subscriu in totalitate!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Mon May 25, 2009 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ma gandeam ca poate o sa cumpar cativa discusi mai putin timizi (obisnuiti cu prezenta cuiva in fata geamului care sa se holbeze la ei)si o sa fie mai multi incat sa aiba incredere in ``haita`` lor si sa nu se mai ascunda. Stiu ca daca unu fuge speriat de nu stiu ce i s-a parut lui ca nu e OK fug toti pana incep iar sa cerceteze incet incet.
Asa stateau si la baiatul de la care i-am cumparat pana se convngeau ca nu e nici un pericol. Avea un acvariu de 400 litri in care avea una pereche si vreo 9 cu ai mei cu tot.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon May 25, 2009 3:28 pm    Post subject: salut Reply with quote

Asta este unul dintre criteriile de cumparare a unor discusi.Trebuie sa nu fie fricosi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 11:19 am    Post subject: Reply with quote

Dupa luni si luni de schimburi de apa si sute de mese au ajuns pestisorii sa-mi pape degetele. cool0010
In acvariu si-au mai gasit casa inca doi pigeon care la catatataee mancau din mana.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil datorita celor doi pigeoni care mincau din mina au invatat si restul sa faca acest lucru . Pina acum am avut prin acvariu vreo 50-60 de discusi si nu am intilnit nici unu care sa nu poata fi inblinzit relativ usor .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Sep 10, 2009 10:29 pm    Post subject: Reply with quote

Chiar inainte de a cumpara cei doi pigeoni se obisnuisera cu acvariul si nu mai erau asa speriati. Nu mai dadeau din colt in colt cand sifonam fundul ca sa nu mai vorbesc atunci cand lasam capacul la acvariu dupa ce le dadeam de mancare (desi nu-l tranteam)
Adevarul este ca veneau dintr-un acvariu de 400 litri si cand i-am bagat in acvariul meu de 125 litri cred ca se simteau ca intr-o inchisoare.
Cand am cumparat pigeoni m-a uimit faptul ca dupa 3 ore in acvariu cand le-am dat mancare au venit la masa dar au cam facut mofturi pentru ca nu era aceeasi mancare pe care o primisera pana atunci. Dupa 2 zile papau si pigeoni de zor.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 4:58 pm    Post subject: Reply with quote



Un mic videoclip cu acvariul si pestisorii in timpul mesei. Imi cer scuze pentru calitate. Nu am avut o camera foarte buna
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

frumosi, dar curentul de apa e cam mare si nu "da bine" nici din p d v vizual...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 5:17 pm    Post subject: Reply with quote

Stiu Adx ca e cam maricel. Tin FAN 3-ul pentru aerisire. O sa renunt la el si o sa pun o perdea de aer in coltul ala.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Thu Feb 11, 2010 6:55 pm    Post subject: Reply with quote

Poze noi la galeria cea noua
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group