Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cu respect,astept un sfat
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 4:55 pm    Post subject: Cu respect,astept un sfat Reply with quote

Proaspata pereche aleasa de discusi formata din doi pigeoni maturi de 18cm se afla la a 3 depunere intr-un acvariu comun impreuna cu alti 6discusi intr-un bazin de 160L
Problema : femela curata impreuna cu masculul conul
Masculul are grija de con ca nimeni sa nu se apropie si-si ajuta perechea la curatat
Femela depune,iar masculul in urma ei in loc sa fecundeze,le papa repede repede,nici nu are rabdare sa le puna pe con ca le papa demulte ori direct de la sursa....
Spune-ti ce este mai indicat...sa fie separati...sa-i maI LAS pt a se putea obisnui cu ideea.....ori..
Orice sfat e bun venit
Sa numai zic ca am o alta femela micuta si cand depune cea mare depune si cea mica in imediata apropiere a conului ,iar la fel masculul ei se preface ca le fecundeaza apoi le papa cu foarte mare incredere

Multumesc,
Razvan
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

De unde stii ca ai mascul si femela?
In mod normal daca bazinul este destul de mare sa incapa 2 perechi in el va iesi cu scantei cand depun mai ales ca zici ca stau asa de aproape.
Daca chiar sunt masculi inseamna ca sunt imaturi si de aceea mananca icrele. Asa ca poti sa ii mai lasi in acvariul pe care il ai sa mai capete experienta. Chiar daca ii separi pe perechi in acvarii separate daca masculii sunt imaturi rezultatul va fi acelasi. Asa ca sfatul meu este sa mai ai rabdare vre-o cateva depuneri in acvariul comun si apoi sa te gandesti la alte masuri. Daca nu mananca icrele din prima poti sa le protejezi cu o plasa sa vezi daca iese ceva din ele. (abia atunci poti fi sigur ca ai o pereche)
In alta ordine de idei perechea despre care vorbesti cred ca nu este cea de la vanzari care dupa diametrul ochiului pare o pereche pipernicita (runt).
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Mon Jul 20, 2009 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

rabdare...sub nici o forma nu te grabi...lasa lucrurile sa decurga de la sine, natural...sa se obisnuiasca partenerii...chiar daca pierzi citeva depuneri...

nu fi nerabdator...poti face mai mult rau din dorinta de a face bine...cum zicea si septi...mai lasa-i....

apoi , dupa inca 3,4,5 depuneri, daca au acelasi comportament , vi cu masuri radicale...le oferi propriul lor bazin...

numai sa fie pereche...vei fi sigur de lucrul asta cind va ecloza prima icra !

sau ca sa putem sa te ajutam sa-i identifici, dar fara sa existe o certitudine 100%, fa si tu niste poze din lateral...sa vedem deschiderea aripioarelor dorsala si anala....si poate ne dumirim cit de cit ce sunt...

bafta multa...rabdare ...

si inca ceva ...te rog mult , scoate pietricelele alea colorate... icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 7:10 am    Post subject: ... Reply with quote

...
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com


Last edited by tase.razvan on Tue Jul 21, 2009 7:16 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 7:16 am    Post subject: Re: salut Reply with quote

tase.razvan wrote:
Salut,

Buna inima de vita de la DiskusFun ;)))) a fost sub spirit de gluma

II mai las in bazinul comun,ideea e ca deja sunt la a 4-a depunere
si cum depune cea mareo apuca pe cea mikca
Masculul cel mare 18-cm esti sigur mascul,100%
L-am luat de undeva de unde a mai fecundat a avut pereche,dar i-a murit fetita
de multe ori nici nu asteapta sa le depuna pe con ce le papa direct de la sursa...





_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 12:45 pm    Post subject: Reply with quote

Cel de sus are 18 cm? Varful conului are 2,5cm, si incape de ca. 5.5 x in cei "18" cm. icon_biggrin M-am fentat si eu cu aprecierile de genu asta, pana am vrut sa aflu exact. Am ramas destul de surprins de rezultat.
Asta nu-i o invitatie sa-l scoti din acvariu si sa-l masori cu ruleta.!!!
Lasa-l in pace, nu merita sa-l stresezi, chiar daca te mai supara cateodata ca nu face ce vrei tu. icon_biggrin
O sa-i vina si lui mintea la cap candva.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 1:45 pm    Post subject: da Reply with quote

Tin sa te anunt ca are exact 18cm a fost surprins exact in laterala geamului,sau altfel spus exact in paralel cu el iar eu repede cu rigla,are 18cm cu tot cu coada
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Tue Jul 21, 2009 2:27 pm    Post subject: Reply with quote

Daca tu esti sigur ca este mascul atunci poti sa separi perechea intr-un alt acvariu, intr-un loc linistit si sa ii lasi sa depuna singuri fara sa stai sa ii stresezi suplimentar. Poate asa masculul o sa isi faca treaba.
Ca sa cresti sansele de a avea pui protejeaza conul cu ponta cu o plasa pentru ca pestii sa nu manance icreleinainte de eclozarea larvelor.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 4:12 pm    Post subject: Speram Reply with quote

Perechea a fost pusa separat pana la urma astaZi intr-un bazin steril cu conul oxigen si filtru intern
Voi reveni in caz de problema se v-a rezolva si voi vedea vreo schimbare in ritmul lor de viata
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 5:33 pm    Post subject: Re: Speram Reply with quote

tase.razvan wrote:
Perechea a fost pusa separat pana la urma astaZi intr-un bazin steril cu conul oxigen si filtru intern
Voi reveni in caz de problema se v-a rezolva si voi vedea vreo schimbare in ritmul lor de viata


Ei iata ca si pana in ziua de astazi masculul papa icrele,sunt deja la a 5-6 depunere,
Oare masculul este devina?este prea tanar|?sau care ar putea fi cauza !
In acvariul comun mi-a depus o alta femela de Pigeon si la fel,acest mascul a papat icrele,
oare|?
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 7:57 am    Post subject: salut Reply with quote

Apa are parametrii normali pentru depunerea discusilor?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 8:07 am    Post subject: Reply with quote

apa are ph 6,5
Temperatura 28G
Oxigen tot ce trebui
Pana la eclozare mai e,dar ce sa eclozeze daca masculul infometat de cele mai multe ori le papa direct de la sursa,adika cum ii ies,cum le papa
Pana la urma cred ca voi lasa femela in acvariul steril cu un alt discus timp de 2 saptamani,poate poate s-o alege si daca nu o va face scot discusul si la femela ii pun un altul pana cineva ii va face cu ochiul
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 8:26 am    Post subject: salut Reply with quote

N-ai scris lucrul cel mai important.Cat este duritatea apei?Discusii isi mananca icrele si atunci cand nu au conditii pentru depunere.Oricum, parerea mea este sa ai rabdare.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tase.razvan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 310
Location: Bucuresti Giurgiului

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 9:52 am    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
N-ai scris lucrul cel mai important.Cat este duritatea apei?Discusii isi mananca icrele si atunci cand nu au conditii pentru depunere.Oricum, parerea mea este sa ai rabdare.


Duritatea sincer nu a fost masurata,nu am teste pt ea
_________________
-->KlicK Pentru Albumul Cu Discusii Mei<--
_________________
Contact : 0762 / 932 /932 Mail : tase.razvan@yahoo.com
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Sep 23, 2009 11:22 am    Post subject: salut Reply with quote

Pai asta este cel mai important parametru al apei pentru reproducerea discusilor.Trebuie sa fie 2-4 grade.Tu la robinet ai probabil undeva la 18 duritatea.La duritatea asta foarte putin probabil sa-ti iasa ceva.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group