Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Problema care ma framanta

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 10:25 am    Post subject: Problema care ma framanta Reply with quote

Salutare la toata lumea si "LA MULTI ANI!". Revin cu o problema care ma framanta si nu ii gasesc rezolvare si anume flagelatele. Am 12 discusi de diferite marimi in acvariu de 220 litri cu 3 plante anubius si ceva buturugi. Unul dintre ei care este si cel mai mic (4 cm)il am de vreo 3 luni timp in care ciugule f putin chiar deloc si are incontinuu fecale albe sau transparente. Ceilalti 11 sun activi vioi si mananca toti destul de bine numai ca 2 care sunt pe la vreo 8-9cm vad ca din cand in cand fac si ei fecale transparente. Ca si tratament l-am facut pe cel cu metronidazol 1 pastila la 20 l de apa, timp de 2 saptamani temp 30 grade si schimb de apa odata lla 2 zile circa 45litri. Intrebarea mea este daca voi scapa vreodata de aceste flagelate definitiv sau tot timpul ma voi chinui cu ele cu tratamente si cu pestani bolnaviciosi?

pS: Tot datorita flagelatelor am hotarat sa nu le mai dau mixtura de inima de vita si le dau doar tetra discus de la puiut(salutare man) si larve de tantari roisii si negri din hornbach si de la ocean nutrition.


Va multumesc pentru atentie si astept cateva sfaturi
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 11:17 am    Post subject: Re: Problema care ma framanta Reply with quote

cryvest wrote:
pS: Tot datorita flagelatelor am hotarat sa nu le mai dau mixtura de inima de vita si le dau doar tetra discus de la puiut(salutare man) si larve de tantari roisii si negri din hornbach si de la ocean nutrition.


Renunta la larve daca poti si ramai pe mixtura eventual combinata cu artemia pt. digestie mai buna.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 11:33 am    Post subject: ok Reply with quote

am inteles ca inima combinat cu artemia ar face o digestie mai buna dar totodata de la inima se pare ca fac si flagelate nu? iar in mediul natural nu stiu cine le da mixtura dar larve de tantari cred ca gasesc nu? icon_smile
mersi de raspuns
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 3:07 pm    Post subject: Re: Problema care ma framanta Reply with quote

cryvest wrote:

pS: Tot datorita flagelatelor am hotarat sa nu le mai dau mixtura de inima de vita si le dau doar tetra discus de la puiut(salutare man) si larve de tantari roisii si negri din hornbach si de la ocean nutrition.

si tu crezi ca daca le dai doar granulat si larve de tantari o sa scapi de flagelate ? m-as mira ! si oare cum o arata'' mediul natural '' de unde provin discusii tai? confused0024
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

ok cu sau fara inima de vita sau mai bine spus indiferent de ce hrana le dau, cum pot sa scap definitiv de flagelate sau macar sa nu reapara la cateva zile dupa ce opresc tratamentul?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 4:29 pm    Post subject: Re: ok Reply with quote

cryvest wrote:
am inteles ca inima combinat cu artemia ar face o digestie mai buna dar totodata de la inima se pare ca fac si flagelate nu


Sa faca flagelate de la mixtura nu am auzit dar de la hrana vie (larve rosii ....) da. De flagelate nu scapa discusii niciodata. Poti sa incerci sa tratezi prin ridicarea temperaturii (35-35.5 grade), uite link-ul aici.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 5:08 pm    Post subject: Reply with quote

In icrele proaspat depuse nu se gasesc flagelate. Nici Dactylogyrus. Nici viermi intestinali.
Asa se obtin discusi fara paraziti!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
In icrele proaspat depuse nu se gasesc flagelate. Nici Dactylogyrus. Nici viermi intestinali.
Asa se obtin discusi fara paraziti!


Corect dar pana ajunge discusul la tine, in cazul in care nu esti crescator, e drum lung icon_mrgreen si prin multe locuri ajung "copilasii".
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 5:53 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ajungi sa-i reproduci nu mai conteaza pe unde au trecut, sau ce istorie au. Dar nici nu se merita sa deparazitezi orice hibrizi, de la care obtii discusi de valoare indoielnica. E pacat sa strici ovasul pe gaste.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 05, 2010 6:39 pm    Post subject: Salutare si tie! Reply with quote

La Multi Ani si tie.
Ma indoiesc de faptul ca flagelatele se datoreaza mixturii sau larvelor rosii.
Pot fi discusii tai mai bolnaviciosi, sa stii.
Plus ca are si Ioan dreptate, nu merita sa te chinui cu orice peste...
Dar ne atasam de ei si nu prea ne convine sa-i lasam asa.
Daca nu ai avut rezultate cu metronidazol, nu stiu ce sa zic...
Incearca si faza cu ridicatul temperaturii.
Dar ai grija sa nu aibe si altceva, paraziti branhiali sau mai stiu eu ce...
Astora le prieste ridicarea temperaturii.
Ma gandesc ca in timpul asta, fiind slabiti, poate au capatat si altele...
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 12:23 am    Post subject: Reply with quote

Ca sa nu fiu inteles altfel decat intentionez, precizez ca nu ma refer la pestii lui @cryvest cand scriu ca nu se merita sa deparazitezi orice pesti. Pesti maturi nici nu pot fi deparazitati, asa ca deja asta exclude cazul lui din ce am scris eu. Bineinteles ca daca-i avem, trebuie sa incercam sa-i vindecam daca s-au inbolnavit. Insa daca vrem sa deparazitam discusi, adica sa-i eliberam de viermi si flagelate, trebuie sa alegem pestii cu grija, pentru ca deparazitarea e greu de facut si mentinut, mai ales daca avem si pesti care nu sunt deparazitati, din cauza riscului enorm de contaminare.
Cu pesti care au paraziti e inevitabil sa nu apara probleme, pentru ca unii sunt mai slabi prin constitutia lor, asa ca se inbolnavesc chiar si in conditii normale de intretinere.
In asemenea cazuri nu ramane decat reproducerea si selectia celor mai robusti, ceea ce presupune insa cresterea lor pana la maturitate. Instrainandui deja in stadiul de pui va fi o loterie sa obtinem pesti buni.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Wed Jan 06, 2010 9:11 am    Post subject: va multumesc Reply with quote

va multumesc la toti pentru sfaturi si de aseara am aplicat metoda cu ridicarea temperaturii si azi dimineata aveam cam 32-33 grade si inca incalzitorul mergea asa ca sper ca pana diseara sa ajung la 35 . Pesti nu aveau nici o problema asa ca sa vedem daca cel mic si bolnav se va reface sau macar sa inceapa sa manance un pic. va tin la curent daca apar modifcari. In privinta la ce zice Ioan cu privire la crescut discusi sanatosi are dreptate dar la mine nu prea e loc de crescut discusi deoarece nu am spatiu fizic stau la garsoniera icon_cry . Cand ma voi muta sa fii sigur ca o sa mai am vreo 2 acvarii de reproducere si atunci imi voi alege ce vreau eu din propria pepiniera icon_lol icon_mrgreen

BAfta la toata lumea!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group