Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Depunere San Merah (M) X Leopard (F)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Nov 20, 2008 11:26 pm    Post subject: Reply with quote

coane, cand vor face un an si or sa arate ca unii de pe aici, dau tortu' (a se citi "berea") icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Nov 20, 2008 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa scape toti pana la un an ca sa dai tortu sau ma tragi in piept? icon_lol icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Nov 24, 2008 12:04 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru ca am primit mai multe intrebari pe pm referitor la pui, raspund aici:

- la trei luni, puii aveau in medie cam 5 cm

- hrana: sera micron + artemie (atat eclozata cat si oua decapsulate) la inceput, dupa care, pe zi, 3 - 10 mese amestec de granule (tetra, sera, jbl) + o masa mixtura (mixtura nu o dau chiar zilnic).

- schimburi de apa: cca 20% / zi, cu apa de la robinet, filtrata doar mecanic, tinuta 24 de ore la declorinat, in peturi de 5 litri.

- volumul de apa in care i-am crescut: 55litri in prima faza, dupa care am mutat jumatate dintre ei intr-un al doilea bazin (tot cam 55 litri)

Alte precizari:
In total, sunt vreo 42 de bucati

Exemplare cu defecte:
- unul cu vezica defecta (a si ramas f mic)
- unul cu un opercul incomplet dezvoltat (pacat de el, ca in rest arata super)
- unul cu dorsala incomplet dezvoltata (jumatatea din fata)
- unul cu un ochi lipsa
- vreo 5 bucati cu o usoara asimetrie a ochilor (vad cu ambii ochi, numai ca unul este un pic mai mic)
- unul care a ramas f mic, desi este vioi si mananca

De precizat ca nu a murit niciunul, nu au fost bolnavi deloc si sunt permanent "flamanzi". Sunt foarte blanzi si imi vin la mana, dar daca apare o alta persoana, posibil sa se sperie... cand s-au speriat odata de cineva, aproape ca au sarit din bazin icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Mon Mar 02, 2009 1:48 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 15, 2009 9:50 pm    Post subject: Reply with quote

Foto la 6 luni:



Alte poze, in galeria personala.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Feb 15, 2009 10:17 pm    Post subject: Reply with quote

Sa ne traiasca! happy0064
Nu stiu cum faci dar sint mai frumosi ai tai decit ai mei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 9:31 am    Post subject: Reply with quote

Pai simplu: cine-mparte, parte-si face!
Era normal ca producatorul sa-si selectioneze (presupusa) crema. Diferente notabile vad si intre cele (din pacate doar) 2 exemplare gazduite de mine. Fratele mai mare s-a instalat confortabil in "grupa mare", in timp ce mezinul sta mai pe la colturi. Curios ca e pus la respect in mod sistematic de catre frate-su, lucru ce s-a petrecut de la bun inceput. Alti discusi sunt prea putin intresati de soarta lui.
Chiar asta este culoarea, sau este un efect al aparatului (blitz-ului)?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 10:12 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Pai simplu: cine-mparte, parte-si face!
icon_mrgreen

Ce-i drept e drept, dar din cauza volumului de apa disponibil nu am putut selecta mai mult de 5 bucati (+ mutantul). Totusi, sincer spun ca in momentul (momentele) selectiei (selectiilor) am stat foarte mult in cumpana daca sa-l aleg pe unul sau pe altul deoarece, la varsta aia, nu erau diferente prea evidente intre ei. Am ales pana la urma doua bucati la care se intrezareau si cateva tendinte de puncte (linii) albastre (astia s-au facut cei mai mari) si trei bucati care pareau a deveni San Merah "curat". Consider totusi ca este foarte important si mediul si stilul in care sunt crescuti. Aceste lucruri isi pun foarte mult amprenta pe modul in care se dezvolta pestanii. De exemplu, in general, la mine pestii nu ating dimensiuni foarte mari. In schimb sunt grasunei si au proportiile cat de cat, ok. In ultimul timp dieta a fost compusa doar din tetra discus (trei - patru mese pe zi) si artemia (o masa pe zi). Atat dieta cat si parametrii apei, stresul la care sunt supusi de catre ceilalti pestani din bazin, dar mai ales "bagajul agentilor patogeni" pe care pestanii il duc in spate in perioada de crestere, au cuvinte grele de spus in dezvoltarea acestora.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Atat dieta cat si parametrii apei, stresul la care sunt supusi de catre ceilalti pestani din bazin, dar mai ales "bagajul agentilor patogeni" pe care pestanii il duc in spate in perioada de crestere, au cuvinte grele de spus in dezvoltarea acestora.

Aici ma simt direct vizat...
Ambii se dezvolta super si au acea nota de agresivitate intraspecifica ce denota starea buna de sanatate. Din pacate, intre ei este o dusmanie (concurenta?) din frageda pruncie, asa ca ritul zilnic este cam asa: sanmerah mare alearga sanm. mic; sanm mic alearga si el pe cine apuca. La masa, spiritele se mai calmeaza.
Cel care a ramas mai mic (diferenta a fost de la inceput) este si mai timid, in plus, cred ca este cascadorul (abia adus a sarit din acvariu si l-am recuperat la cateva minute) care probabil a ramas cu ceva sechele psihice, pentru ca in rest are o conformatie de poze.
Singura suparare este ca s-au cam dat dupa fitosii mai vechi si stramba din nas la granulate (Tetra discus si Tatra prima), ocazional fulgi Tetra vegetables. In rest: artemia (la greu), mixtura proprie (si mai la greu), mixtura Ocean Nutrition (asta mai de curand). Se pare ca si o dieta prea variata incepe sa le dea idei de nazuri...
Dungile de stres sunt inca mai tot timpul, iar pistruii albastrii ma deruteaza. La cel mare se vede din ce in ce mai des un tiv violet pe anala si (mai rar) dorsala.
Poze... Poate cand o mai trece Adx pe acasa, ca in nadejdea mea... Ati vazut ce oratanii au iesit.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Aici ma simt direct vizat...

Nuuu! Am dezvoltat si io un pic subiectul... si nu retrag nimic din ceea ce am spus icon_razz

Dragosdiscus wrote:
Poate cand o mai trece Adx pe acasa, ca in nadejdea mea... Ati vazut ce oratanii au iesit.

Facem, facem... evilgrin0030
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Wed Sep 16, 2009 10:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
MailMan
New entry
New entry


Joined: 03 May 2008
Posts: 13
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 5:34 pm    Post subject: san merah X leopard Reply with quote

Sunt semne de vreo alta serie? Ca pe prima am ratat-o...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 6:59 pm    Post subject: Re: san merah X leopard Reply with quote

MailMan wrote:
Sunt semne de vreo alta serie? Ca pe prima am ratat-o...

Perechea e ok si ocupa acelasi bazin. La mine insa, reusita in ceea ce priveste inmultirea discusului este ceva aleator icon_confused . De cand au scos ponta asta, au mai avut vreo 5 - 7 depuneri, dar nu am reusit sa obtin si alevini...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 10:34 am    Post subject: Reply with quote

A reusit cineva sa scoata pui din puii luati de la ADX?
As fi si eu interesat de cateva bucati dar sa fie aceeasi linie.

Multam.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

Am separat masculul (tatal puilor) cu una dintre progenituri (tot san merah) si au depus impreuna. Din pacate au iesit numai vreo 20 de alevini, dintre care nu stiu cati vor ajunge pe parinti (daca nu cumva o sa-i haleasca intre timp, sau ulterior). Interesant ar fi daca a reusit mmdiscus sa obtina vreo ponta...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

Sa inteleg ca totul s-a intamplat de curand.
Daca este de succes ma poti trece pe lista de asteptari icon_smile, binenteles daca nu ii vei pastra pe toti pentru tine.

Numai bine.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Wed Sep 16, 2009 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

Astept cu nerabdare un pui macar fie el cat de pricajit ( icon_biggrin de parca ar avea asa ceva ADX icon_biggrin ). Bafta cu seria noua si cat mai multe serii de pui.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group