It is currently Fri May 03, 2024 5:32 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Mon Nov 11, 2013 11:29 pm 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Evolutia celor noi veniti.

http://youtu.be/-5wKz35yNAQ


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Tue Nov 12, 2013 12:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut,

Ce varietati ai de la Piwo...cobalti si RT? Ce schimburi de apa faci pe zi? Te intreb ca am si eu pesti de la Piwo...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 3:40 pm 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Salut,

In acvariul respectiv am Red Turquoise, Cobalt iar in acvariul de carantina mai am Leopard, Fire Red si Red Turquoise de la Piwowarski. Saptamana viitoare cei noi sositi se vor alatura celorlalti.

Restul tineretului sunt de la Stendker - Tefe, Santarem, Red Scribbelt, Pigeon Silver etc.

Schimburi zilnice de apa 40%, de doua ori hrana congelata -mixtura si larve de tantari albi / rosii / negrii / artemia si hrana granulata odata - Tetra Energy.

Mai doresc sa fac un import de la Piwo, astept momentul cand o sa aiba RSG / Tefe si Brown, poate la primavara.

Lorand


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Wed Nov 13, 2013 11:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Incearca sa le faci schimburi de 90% pe zi (eu asa fac, la sfatul lui Piwowarski) si pestii o sa arate mult mai bine. Ce varsta au si ce dimensiune? Hrana ar trebui sa fie in proportie de 80% alcatuita din inima de vita. Da-le 7-8 mese pe zi la dimensiunea aia (par mici) si o sa ramai uimit de rezultate. Eu asa am facut si a dat rezultate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 12:24 am 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Salut, piwo ii am de o luna si au crescut 2 cm,momentan sunt la 10 cm, la stendker este la fel, au crescut cca 2 cm/ luna, in medie, cred eu ca este normal la aceasta varsta.
Cel mai mult a crescut stendker red scribbelt, de la 5 cm la 10 in 2.5 luni.
Alexander are un sistem automatizat de schimb de apa,de asemenea ell foloseste sistemul de osmoza inversa nu pentru apa de robinet ci pt apa din acvarii, am inteles ca recupereaza 80% din aceasta apa si asa economiseste energie, mai are si un filtru UV cat un tun :)....este profi, ma bucur ca s-a intors in business dupa o perioada de absenteism.


Pesti cat mai frumosi si rotunzi, tinem legatura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Mon Dec 02, 2013 10:49 pm 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Si am mai crescut, tineret Piwowarski&Stendker:

http://youtu.be/iN4u5B5_W7o


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Tue Dec 03, 2013 10:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Imi pare rau dar trebuie sa te dezamagesc pentru ca inca poti face ceva cu ei.Cativa arata bine, datorita genelor.Dar majoritatea arata rau, datorita tie.Sunt inghesuitit, filtrele murdare, respira accelerat si multi ii vei pierde.Separa-i pe cei mai mici si fa schimburi daca nu zilnice, la 2 zile daca vrei sa faci ceva cu ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Tue Dec 03, 2013 2:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Acelasi sfat ti l-am dat si eu mai sus cu 3 posturi(cu toate ca nu am experienta lui drdiscus). Pestii nu arata deloc bine. Asculta-l pe drdiscus si fa ce-ti zice ca nu-ti zice de rau. Si pe mine m-a ajutat cand am avut nevoie, am facut ce mi-a spus si a iesit bine!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Tue Dec 03, 2013 5:46 pm 
Offline

Joined: Thu Aug 15, 2013 5:35 pm
Posts: 41
Location: Cluj Napoca
Va multumesc pentru sfaturi Dr Discus si Bogdan D.

Schimburi zilnice de apa 40% --> voi trece la 80%

Acele filtre bolborositoare le voi curata, sunt mai mult pentru particulele mici in suspensie + aerare, acvariul are filtru extern + filtru UV. De inghesuit sunt, recunosc, drept urmare am comandat de 450 lt, in maxim 2 saptamani vor fi in casa noua.

In filtru extern folosesc Saechem Matrix + Siporax dar de 2 saptamani am introdus Saechem Purigen, intr-adevar de atunci am observat o schimbare la pesti. Sa fie oare cauza?! S-au ma confrunt cu o infectie?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariile mele
PostPosted: Tue Dec 03, 2013 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Cand spui schimbare la ce te referi? Matrix si siporax am si eu in cele doua externe atat pe acvariul mare cat si pe cel steril. In ceea ce priveste Purigenul, am intr-un filtru de pe acvariul mare (l-am pus mai mult ca sa-l testez, prea il lauda lumea) si pot spune ca sunt multumit...apa este mult mai limpede decat inainte. Partea cu infectia nu stiu ce sa-ti zic, mai bine se pot pronunta baietii de aici care au mai multa experienta. Bafta multa in continuare!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group