It is currently Sat May 18, 2024 6:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 145 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Next
Author Message
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Wed May 28, 2014 3:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Salut,

Este lemn de brad/molid si are 5x10(12) cm in sectiune.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Sat Jun 14, 2014 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Neşte scule ajutatoare pentru conectare la baterie si umplere bazine:

Conectare detasabila la baterie
Image
Image
Robinet(ca sa nu fac inundatie) :lol: si teava curbata detasabila
Image
Image

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Mon Jun 16, 2014 10:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Oct 05, 2012 8:43 am
Posts: 51
Location: Bistrita
si eu folosesc acelasi tip de conector pentru robinet, il am de un an jumate si e de mare ajutor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 5:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
ADX wrote:
Da, frumosi, dar tot n-am vazut ceea ce m-ar fi interesat :P


Cam in halu' asta te-ar fi interesat pe matale? :crazy:

"Green" Diamond:
Image
Image
Image
Image

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 8:23 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Foarte frumosi ! Daca veti avea pe viitor vreo oferta de 10 bucati 5-6cm sa ma anuntati.
Mi se par cunoscuti... Sunt rude cu ai lu ida74 ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 10:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
georgiancatalin25 wrote:
Foarte frumosi ! Daca vei avea pe viitor vreo oferta de 10 bucati 5-6cm sa ma anuntati.
Mi se par cunoscuti... Sunt rude cu ai lu ida74 ?

Are oferte de 10 plus gratis.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Tue Jun 17, 2014 11:58 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Eu vad ca oferta este inchisa momentan din cauza epuizarii stocului... Dansul ne poate lamuri ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Fri Jun 20, 2014 12:04 am 
Offline

Joined: Sat Apr 21, 2012 2:47 pm
Posts: 154
Location: Radauti
:goodjob: :appl:

_________________
Tel. 0740678750


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Fri Jun 20, 2014 12:14 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Quote:
Cam in halu' asta?...
Ei, aveam si eu o idee in ziua aia... Cred ca am si uitat la ce ma gandeam :D

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: S-a ticnit lupul! :)
PostPosted: Sat Jun 21, 2014 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
georgiancatalin25 wrote:
Foarte frumosi ! Daca vei avea pe viitor vreo oferta de 10 bucati 5-6cm sa ma anuntati.
Mi se par cunoscuti... Sunt rude cu ai lu ida74 ?


Au o istorie mai indelungata si interesanta. Bunicii lor i-am cumparat in decembrie 2006. Pentru astia si inca o pereche am avut rata la CAR. :lol: Intotdeauna mi-a placut forma masculului, culoarea albastru-verzui(in lumina ambianta se vedea de multe ori verzui inchis ca in a 2-a imagine) si "masca" cu striatii fine si alambicate.

ImageImageImage

Din puii lor am selectionat o pereche de SolidBlueSnakeskin:


Image

Masculul de asemenea cu o forma faina...de la tasu'. Printre descendentii lor, pe langa snakeskin si turquoise ("9 bare"...ceva normal din snakeskin), i-am asteptat si pe BlueDiamond, bunicul lor fiind DiamondSnake(cu gene de BD care este recesiv) si speram sa vad suficienti in a 2-a generatie.

ImageImageImageImageImageImageImageImage


Se observa ca de mici aveau o nuanta verzuie:
ImageImage

Unii dintre ei au ajuns la "septi" si la alt prieten "LaurentiuBV" din Brasov si din pestii respectivi "produsi" la Brasov impreuna cu "septi", provin pestii din postul de mai sus ..."Green Diamond". Din pacate, la vremea respectiva, in 2009, din puii scosi din perechea de SBSS, nu am apucat sa opresc pui din primele ture de pui din cauza lipsei spatiului de acasa...am amanat momentul sa-mi cresc o baza de selectie. Puii din perechea respectiva au ajuns prin tara, unii au ajuns la maturitate, altii au fost vanduti mai departe maturi de catre cine i-a crescut...dar au trecut niste ani si nu mai stiu pe unde au ajuns toti pestii. Cert e ca si SBSS si Turquoise din perechea respectiva erau "purtatori" si nu-i exclus ca cineva sa-i fi reprodus si sa-i fi dat mai departe.

Aici e o fimare facuta in noiembrie 2011 in vechea crescatorie din Brasov in care se poate observa diferenta intre "Green Diamond" si Blue Diamond "normal".

Image
Unii din pestii actuali opriti pentru reprodus(femele) provin si din perechea de mai sus. Dupa cum se poate observa mai sus e o diferenta semnificativa de culoare ..."Green Diamond" nu e un "diamant" obisnuit. ;)

Scopul (si visul) initial(cand inca nu aveam o pereche "functionala" "purtatoare de BD" din perechea initiala de genitori...doar trageam speranta) era ca BD rezultati la un moment dat sa fie incrucisati cu exemplarul din imaginile de mai jos(frate cu cei din perechea de SBSS)..."piesa de rezistenta"(si el "purtator de BD"). Iar in 2-3 generatii in functie de rezultat, sa obtin BD "verzi" prin recombinare, capabili sa "bata la fund" orice "Ocean Green" si chiar din prima generatie, exemplare cu un colorit asemanator cu cel de mai jos si bare negre ca taciunele "la vedere".
Image

Image
Image
Se poate observa si in film de la 0:38.

Culoarea varia de la albastru inchis la "verde" in functie de lumina si dungile verticale negre ca taciunele nu erau "de la stress"...asa era modelu'...asa arata in mod normal, cand se simtea bine. ;)


Dar..."soarta noastră fuse crudă astă dată", cum ar spune poetul, si pestele respectiv s-a prapadit inainte sa am cu ce sa-l incrucisez si spatiul necesar pentru asa ceva. Cu ce am incercat sa-l "marit" nu s-au placut. Asta e beleaua cu reproducerea selectiva. Mananca mult timp, bani si nu in ultimul rand MULT spatiu. Si din pacate unii pesti sunt de neinlocuit, odata disparuti nu mai exista inlocuitori pentru rezolvarea "piticilor de pe creier", pentru altii..."exista MASTERCARD". :)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 145 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group