It is currently Sat May 18, 2024 6:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:43 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Buna seara !

Aceasta este tentativa mea: http://youtu.be/CrpWUt0Llmk
Sunt intr-un acvariu de 54 L 60x30x30, filtratea: cascada sun-sun 701, hrana doar granule TetraDiscus, temperatura 28C.
Masculul inca o mai bruscheaza pe micuta... Dar sunt ok.

O seara buna !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 1:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu a-si fi schimbat titlul in ''Tentativa de viol'' caci pana la pereche mai este nevoie si de consimtamantul sorei minore si daca nu vine (consimtamantul nu politia :lol: ) intr-o saptamana schimbi titlul in ''Tentativa de flagelate''.
Oricum baiatul a ratat ocazia chiar la inceputul clipului cand minora atipise pe o parte la umbra. :D
Posibil cu timpul dupa ce o taie de la portia de mancare sa cedeze psihic si sa ridice coada dar si asta este o solutie temporara caci imediat cum vor iesi puradeii la zbor, fetita devenita intre timp doamna o sa si-o incaseze din nou.
In rest pestii sunt ok si daca ti-as dori raul ti-as ura succes si sa scoti pui cat mai repede dar hai sa iti spun un secret: cei care sunt la inceput si scot pui foarte devreme se si lasa repede. Si sti de ce? Pentru ca microbul asta are nevoie sa creasca ca sa devina puternic alfel pasiunea v-a arde repede. Asta daca nu cumva te extinzi si investitia te forteaza sa mergi mai departe dar in cazul asta nu mai este pasiune ci bussines.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 9:42 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
De ce flagelate ?.. Pentru ca o streseaza ?.. Nu e la prima casatorie :lol: a mai depus, ba chiar a scos foarte multi pui si cu doua zile inainte sa ajunga la mine a depus singura pe geamul acvariului la vanzator... Am cumparat-o pentru culoare si forma, nu am idee de ce a ramas asa micuta ca are un an+.. Dar e frumoasa (zic eu..).
De aseara in coace nu a mai batut-o, au stat unu langa altul iar femela incepe sa manifeste pofra de mancare ... Nu a mancat de cand am adus-o pentru ca o alerga violatorul :lol: mai exact de joi seara..
Nici eu nu imi doaresc pui prea curand... Vreau doar sa se inteleaga.. Masculul e in protectia mamei mele :lol: nu m-a lasat sa il dau si am zis sa nu stea singur...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 6:11 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Din pacate nu s-au inteles prea bine si am fost nevoit sa ii despart cu plasa… la o zi dupa ce i-am despartit, femela ii tot atragea atentia masculului plimbandu-se pe langa plasa. Acum se uita unu la altul, el se mai infige din cand in cand in plasa… Exista posibilitatea de a nu se intelege ?.. Femela se simte foarte bine e jucausa si are pofta de mancare dar nu mananca nimic… Ce sa fac ? Au trecut patru zile…


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 8:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
mariusvlad wrote:
dar hai sa iti spun un secret: cei care sunt la inceput si scot pui foarte devreme se si lasa repede.

Fara suparare dar nu sunt de accord cu tine.Prima mea pereche care a crescut la mine(era o femela blue cover,care a fost blamata pe vechiul forum ca e corcitura dak mai tii minte) au depus si crescut pui din prima.Nu am renuntat!Cine e acvarist de mai multa vreme,dar e incepator cu discus,nu va renunta asa usor.

Ai facut bine ca ai pus plasa,poate scoti planta aceea si o inlocuiesti cu un con pt depunere(il pui in partea femelei).Noaptea scoate incalzitorul,sa scada temperature cu vreo 2 grade,iar dimineata I dai drumul.Cand vezi ca femela curata conul(mai bine zis in a-2 sau a-3a zi de cand o vezi prima data)scoti plasa.Nu e garantat 100% ca o sa mearga dar oricum ai mai multe sanse sa se inteleaga dak femela e in calduri.
Seara faina!!

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 8:53 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Daca ar depune, probabil nu m-as descurca.. Dabea am reusit sa mentin un mic grup de pui cu ajutorul domnului mariusvlad.. Am avut o gramada de probleme si pe aceasta cale tin sa ii multumesc :D .

Ei pot depune instinctiv ?.. Momentan nu sunt pereche.. Masculul a stat singur o luna+ si de patru zile am adus pitica... El a tot "inbrancit-o" (nu o musca, o lovea cu capul sau coada..) am crezut ca de asta nu mananca dar si separati ei nu ii place nimic ce ii dau, in schimb sta toata ziua bot in bot cu violatorul de pe cealalta parte si ii arata coada :lol: desi el se mai infige in plasa.. Momentan imi doresc sa se formeze ei ca pereche, sa se inteleag, ca daca scot plasa iar o ia la alergat.. Si in principal sa aflu de ce ea nu mananca…
Multumesc de sfaturi, le voi incerca :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Mon Jun 09, 2014 11:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
georgiancatalin25 wrote:
Ei pot depune instinctiv ?..


:lol: :lol: :lol: Vorbim peste vre-o 4-5 ani.... cand o sa te duci la facultate si o sa iti intre "una" in camera, imbracata doar in prosop.... despre ce o sa iti spuna "instinctul" :))=))=))=))

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Tue Jun 10, 2014 11:00 am 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
:lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Wed Jun 11, 2014 8:19 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Daca in maxim o saptamana nu se schimba situatia actuala o dau in flagelate cu pitica ... Nu stiu ce sa ii mai fac, e vioaie, frumos colorata, flirteaza cu violatorul, are pofta de mancare (vine imediat la mana) dar nu ii place nimic... Am incercat cu granule, mixtura si artemia... Comportamentul este de peste sanatos dar nu mananca...
Ce tot fac de stau toata ziua fata-n fata ? Uneori nu ma baga-n seama si stau acolo concentrati :lol: se injura ? Sau incep sa se inteleaga ? :lol:
Cred ca daca scot plasa nu o mai inbranceate dar dupa ce ca e slabita, nu as risca sa o mai streseze :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tentativa de pereche red-melon
PostPosted: Wed Jun 11, 2014 11:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Dupa 1 saptamana fara mancare nici vorba sa fie slabita

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 33 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group