It is currently Sat May 18, 2024 12:06 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 7:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
arabu1973 wrote:
La momentul actual discusi mei sint tinuti la 29-30C asta pentru ca sint toti salbatici dar cind am avut domesatici i-am tinut la 25-26C ani de zile fara nici o problema si i-am si inmultit tot la aceeasi temperatura


Nu prea vad logica in afirmatia ta. Media multianuala in Amazon este de 25,5(sau 24,5???) grade C. As fi tinut varietatile domestice la 30 grade- pt ca asa au fost invatati- si cei salbatici la 26-27 C .

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 7:37 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
harry-ab wrote:
Nu prea vad logica in afirmatia ta. Media multianuala in Amazon este de 25,5(sau 24,5???) grade C. As fi tinut varietatile domestice la 30 grade- pt ca asa au fost invatati- si cei salbatici la 26-27 C .

Aici gresesti, discusii salbatici traiesc la temp de 28-32C in sezonul secetos si 26-27C in cel ploios, asta am aflat de la Heiko Bleher personal si le poti gasi si in cartile astea http://www.aquapress-bleher.com/index.p ... 2&Itemid=1 , http://www.aquapress-bleher.com/index.p ... 1&Itemid=1 scrise de el, carti pe care si eu le detin.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 8:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
De ce esti asa de sigur? Doar ca a spus-o Bleher? Si daca Wattley spune ca a gasit salbatici la 22 grade il crezi?
Daca somitatile mondiale in materie, se contrazic,noua nu ne ramane decat sa credem ce vrem.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 9:06 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
mariusvlad wrote:
De ce esti asa de sigur? Doar ca a spus-o Bleher? Si daca Wattley spune ca a gasit salbatici la 22 grade il crezi?
Daca somitatile mondiale in materie, se contrazic,noua nu ne ramane decat sa credem ce vrem.

Stiu asta de la cei ce colecteaza discusi salbatici in Brazilia nu numai de la Heiko, dupa cum am spus la momentul actual tin doar discusi salbatici. De ce ar minti colectorii de discusi salbatici in legatura cu temperatura apei, stiu ca majoritatea mint in legatura cu locul de unde au prins anumiti discusi. Citeste tread-ul asta http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=80048 si la pagina 37 postul 550 poti gasi raspunsul si daca vrei poti sa-l si intrebi tu personal.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 9:09 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Nu trebuie sa fii somitate ca sa faci niste masuratori de temperatura :lol: Trebuie doar sa faci (cat mai des) bai in Rio Solimoes, Rio Negro, in Lake Tefe etc, insotit de un termometru (de preferinta non "made in China") :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 9:18 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Ai dreptate, cind am dat ordin la discusi salbatici cel care mi-a trimis discusii mi-a dat si datele referitoare la apa de unde au fost prinsi ph, tds, temperatura. Anul viitor planuiesc sa merg pe Amazon intr-o excursie speciala pentru prinsul discusilor, sint agentii specializate care se ocupa cu asta, iar cind o sa fiu acolo o sa masor temperatura si atunci o sa pot garanta 100%.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu spun ca nu ai dreptate, dar am auzit atatea variante incat nu stiu ce sa mai cred.
Probabil ca asa cum ai spus, pana nu masori personal temperatura nu poti fi 100% sigur.
Iti tin pumnii sa o poti face anul viitor.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 9:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Oct 16, 2010 4:09 pm
Posts: 61
Location: Iasi
Asa este:toate speciile de pesti "domesticiti" de om traiesc in acvarii la temperaturi mult mai mari decat in in apele natale si imi vin acum in cap doua exemple elocvente in acest sens, carasul auriu(la unele varietati este OBLIGATORIE temperatura de 28 de gr C) si mai noul ancistrus, care la mine in acvariul cu discusi a scos pui(si nu odata) la 29-30 de gr C iar in apele naturale are 20-22 grC.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 10:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
arabu1973 wrote:
Anul viitor planuiesc sa merg pe Amazon intr-o excursie speciala pentru prinsul discusilor, sint agentii specializate care se ocupa cu asta, iar cind o sa fiu acolo o sa masor temperatura si atunci o sa pot garanta 100%.


Se poate sa ne spui te rog mai multe detalii despre asta ? Cit costa excursia ? Cite zile ? Cam pe unde te duc ? Daca poti sa te intorci acasa cu o parte dintre discusii prinsi ? ......Nu mai pun alte intrebari ca mie mi-ar lua o ora sa le scriu iar tie o zi sa scrii raspunsurile . :D

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sun Oct 24, 2010 11:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
ovidiualn wrote:
Asa este:toate speciile de pesti "domesticiti" de om traiesc in acvarii la temperaturi mult mai mari decat in in apele natale si imi vin acum in cap doua exemple elocvente in acest sens, carasul auriu(la unele varietati este OBLIGATORIE temperatura de 28 de gr C) si mai noul ancistrus, care la mine in acvariul cu discusi a scos pui(si nu odata) la 29-30 de gr C iar in apele naturale are 20-22 grC.

La NICI O varietate de caras nu este recomandata aceasta temperatura, decat daca vrei sa ii imbolnavesti.Ancistrusii sunt pesti rezistenti.I-am avut si cu carasi la 22-24 de grade, i-am tinut si cu discusi la 28-29.De reprodus i-am reprodus la temperatura camerei, 22-25 de grade.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group