It is currently Wed May 01, 2024 2:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: determinarea sexului la discusi
PostPosted: Mon Mar 28, 2011 10:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 23, 2011 10:56 am
Posts: 81
Location: Bucuresti
sa stii,ca am incercat doar ca sa vad...am schimbat 80% din apa din care 30% era statuta si restul direct de la robinet...au stat discusii mei vreo juma de ora blegiti cu capul in jos,dar si-au revenit,am mai incercat eu cateva si pana la urma am ajuns la o concluzie...e foarte bine sa schimbi apa zilnic chiar 80%,dar...nu direct de la robinet...o sa deschid un topic nou,caci oricum am nevoie de mici sfaturi la confectionarea unui acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Tue Mar 29, 2011 8:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
''metalele grele existente de multe ori in apa de la retea.''si nici de nitritii si nitratii pe care ii contine-intotdeauna si pesticide ,nu zic sunt poate cateva localitati alimentate cu apa trasa de la munte care e mai curata , dar de obicei asa zisa apa noastra potabila e de c..at ,scuzati limbajul ,ca sa va faceti o idee ,in anii trecuti la zilele targumuresene la unul din standurile aquaserv(firma locala de epurare a apei) isi motiva costurile mari ale apei de consum (printre cele mai mari din tara) intr-un pliant comparind-o printr altele cu cea din cluj (care are un lac de acumulare in zona muntoasa) si ne prezenta cantitatile de chimicale necesare pe an pt. curatarea apei : la clujeni era de ordinul sutelor de tone,iar la mures era peste doua mii(pacat ca nu am pastrat pliantul) si noi avem o apa destul de buna pentru pesti, asta ca sa va faceti idee de ce beti


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: determinarea sexului la discusi
PostPosted: Tue Mar 29, 2011 10:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
drdiscus wrote:
Daca miroase apa puternic a clor(de asta iti dai seama cand dai drumul la apa), ori amani schimbul, ori schimbi numai 30-40%.


Mirosul de clor imediat dupa ce iese de la robinet nu e neaparat o indicatie ca exista o concetratie mare de clor IN apa. De multe ori, mai ales pe timpul verii clorul se elimina deja in timpul "calatoriei" pe conducta si iese la robinet in forma gazoasa iar in apa poate fi o cantitate nesemnificativa de clor. E lucru testat, pentru ca am facut schimburi masive cu astfel de apa.
Oricum fiecare sursa de apa are particularitatile ei la anumite momente in timp si uneori poate sa rezerve "surprize".

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimb de apa
PostPosted: Wed Mar 30, 2011 7:59 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 23, 2011 10:56 am
Posts: 81
Location: Bucuresti
ok,am ajuns sa va dau dreptate,am facut teste deja si vad ca e bine,o sa-mi cumpar totusi 2 filtre de apa,pe care unul o sa-l las asa si unul o sa pun carbune,sa mai elimine toxinele la iesire


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group