It is currently Sun May 19, 2024 2:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Wed May 26, 2010 2:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sincer nu imi mai aduc aminte deoarece au trecut citiva ani de cind am facut operatiunea asta ultima data . Cred ca mai am notat pe undeva dar trebuie sa caut .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Wed May 26, 2010 6:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
bogpro wrote:
Cat timp trebuie tinute plantele (cryptocorine) in solutie de permanganat de potasiu sau/si verde de malachit pentru a fi sigur ca nu aduci in acvariu melci, bacterii sau virusi ?

Din experienta personala pot sa-ti spun ca am incercat mai multe concentratii de permanganat pana am ars plantele si tot au aparut melci. Pt carantinat plante incearca Easy Life multicura, supradozat. Cu virusii, complicata treaba, oricum perfect sterile nu ai cum sa le faci.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 11:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
Multumesc mult GeoS pentru raspunsul sincer, deci este un risc pe care trebuie sa mi-l asum.
Cate zile trebuie sa tin plantele cu Easy Life Multicura, supradozat ?
Unde gasesc plante mai "curate" din toate pdv, la petshop-uri, la magazine cu specific doar acvaristic, la obor sau la cei care vand plante pe net ?

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 12:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca vrei plante cu risc minim de contaminare, mergi la un petshop si intrebi data si ora cand aduc plante. Daca esti la momentul respectiv acolo si le achizitionezi pana nu le baga in acvarii, atunci sunt curate deoarece nu au avut niciodata contact cu pestii.
Cea mai buna varianta ramane totusi site-uri online unde se vand si plante. Inainte de a face comanda ii suni si le ceri detalii despre provenienta plantelor. Deobicei plantele acelea nu au avut niciodata contact cu vreun peste, deci ar trebui sa fie curate. Livrarea o ceri prin curier rapid cu plata ramburs. Simplu si eficient.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 2:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
bogpro wrote:
Unde gasesc plante mai "curate" din toate pdv,
Adica absolut sterile? Exista plante crescute in culturi meristem, care sunt folosite de catre crescatori care au discusi deparazitati. Acestea n-au nici macar virusi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 2:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Nu inteleg cum ceva care se gaseste intr-un mediu deschis (acvariul primeste aer de la exterior) poate sa se mentina complet steril....! Undeva , ceva nu se potriveste. Ar trebui totul inchis ermetic iar aerul care este bagat in acvariu sa fie trecut inainte printr-un spatiu luminat cu UV. Mult prea complicat...
Poate este ceva ce nu inteleg sau imi scapa!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai dreptate, de fapt nu se urmareste obtinerea unui mediu steril in care sa existe si vietuitoare (!!!) ci un acvariu cu plante fara melci si germeni patogeni. Sigur ca nu se poate obtine asa ceva, dar se poate obtine un acvariu fara melci si cu germeni patogeni la care rezista pestii fara sa se inbolnaveasca grav.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Thu May 27, 2010 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Asta da, este de inteles!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sat May 29, 2010 11:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
bogpro wrote:
Cate zile trebuie sa tin plantele cu Easy Life Multicura, supradozat ?

Orienteaza-te dupa prospect. Fa-le o doza soc de 3 ori peste doza recomandata, clateste-le bine si mai fa-le inca o data. Oricum trebie sa nu depasesti 3 zile de cand aduci plantele pana le plantezi ca le prapadesti. Eu cred ca daca le tii o zi, schimbi apa, redozezi si le mai tii o zi ar trebui sa fie suficient. Daca ai un bazin de carantina cu lumina te poti lungi putin daca nu le scoti din ghivece. Plante sterile care nu au avut contact cu vieruitoarele, crescute in vitro, din cate stiu eu nu are decat Tropica dar am informatia ca in ultimul timp importa si ei din Asia pe langa speciile pe care le au numai ei. Sincer nu cred ca merita efortul.
bogpro wrote:
Unde gasesc plante mai "curate" din toate pdv, la petshop-uri, la magazine cu specific doar acvaristic, la obor sau la cei care vand plante pe net ?
Eu zic sa incerci sa eviti magazinele din cauza preturilor si din cauza increderii. Intamplarea face ca stiu exact ce vorbesc. Parerea mea e sa incerci sa iei plante de la colegii nostrii. Trebuie sa ai tu pe cineva mai la suflet, care prezinta o mai mare garantie.
P.E. Singurul magazin unde am vazut produse Easy Life este Maxi pet Militari. Preturile sunt bune pt ca magazinul e nou.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Dezinfectare
PostPosted: Sun May 30, 2010 3:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
Am luat plante vineri de la un cunoscut magazin de pe Mihai Bravu.
Desi zicea ca le-a primit in aceea zi din Olanda am gasit melci pe ele acasa.
Am luat Echinodorus Mix, Cryptocoryne wendtii Brown, Cryptocoryne wendtii Green, Staurogyne si Polygonum.
Le-am tinut 2 zile cu Easy Life Multicure luat tot de la acel magazin si pentru ca intamplator avea sotia acasa permanganat de potasiu, dupa ce m-am plans ca nu gasesc, le-am pus pentru 6 ore si in aceasta solutie.
Cred ca le-am tinut cam mult ca Polygonum nu a rezistat si la Cryptocoryne wendtii Green s-au cam inegrit frunzele, dar sper sa-si revina.
Bineinteles ca dupa ce am pus permanganat de potasiu se vedeau dare de grasime pe deasupra apei cred ca de la melci si oualele lor.
Le-am spalat bine si le-am pus in acvariu. Sper ca n-am pus si alte ....
Va multumesc pentru ajutor.

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group