It is currently Fri May 17, 2024 6:14 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Wed Feb 13, 2013 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
drdiscus wrote:
aronmures wrote:
Apa ideala pentru discusi :
Cond. 80-150 Micro Siemens .
Ph 5-6 .
Temp 28 Grage C .

Apa obtinuta din apa de osmaza +saruri , turba , sau ph minus , conuri de arin etc.
Lasat la maturat 24 ore .

Parerea ta.


Cred ca depinde despre ce Discusi se vorbeste..("salbatici" vs "domestici"), domesticii fiind mai de-ai casei, crescuti de mici cu "toate cele" ce vin de la retea, se adapteaza mult mai usor oricarei ape de prin Romania.
Roman, gh=20, kh=15, ph=7.5-8 valori actuale, prin octombrie am avut posibilitatea sa masor si conductivitatea, fiind 760 microsiemens, acum nu ii cunosc valorile.

Dar cei 9 Xingu F1 maturi, ai unui amic, crescuti de mici in apa de bucuresti, acum cu apa de retea din Roman, nu spun ca nu le-ar place ceva.


p.s: video-ul este facut la doar 2 zile de cand erau la mine in bazin.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 12:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Apa ideala pentru discusi, o discutie interesanta dar totusi pentru mine exista o intrebare : Despre ce discusi vorbim ? Parerea mea este ca apa ideala pentru discusi este apa in care au fost crescuti, obisnuiti iar daca vrei ii poti aclimatiza la orice tip de apa care se incadreze in limitele suportabilitati pestelui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 12:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Aron incepuse discutia cu.... "domesticii".... dar vad ca exemplul lui este dat la valorile in care tine salbaticii....

Cred ca pana la urma.... ajung la semnatura unui coleg.... indiferent de valorile apei: Pestele arata asa cum se simte!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 10:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Mustang , pesti din video nu par fericiti ..


Deci :
Topicul era despre ce consideram apa ideala pentru discusi domestici .
IDEALA ! Nu in care ii tinem !!
Cum am obtine aceasta apa indiferent de sursa de apa ( daca ai apa de fantana , etc. )

Eu cred ca aceasta apa este cea IDEALA !
"Apa ideala pentru discusi :
Cond. 80-150 Micro Siemens .
Ph 5-6 .
Temp 28 Grage C .

Apa obtinuta din apa de osmoza +saruri , turba , sau ph minus , conuri de arin etc.
Lasat la maturat 24 ore . "

Discusi crescuti in orice apa , sar simti excelent , si poate ar arta culori si comportament nevazut pana atunci ..

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 11:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Aron, cred ca ar trebui adaugata si fraza "apa ideala in care se pot reproduce discusii", ca saracii se adapteaza de nevoie, dar ptr reproducere.....

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 2:59 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Salut,

1. S-a vorbit foarte mult aici despre apa ideala pt a inmulti discusii. Cred insa ca sunt multi detinatori de discusi care nu doresc sa ii inmulteasca sau care la inceput se gandesc cum sa-i creasca de la 5-6 cm la 14-15 chiar mai mult. Si aici ma refer la discusi domestici, desigur.

Eu am cumparat 11 pui de discus la 4,5-5 cm si ii am intr-un steril in care pH-ul este undeva la 7,5-8 GH-ul 17-18, KH-ul 15-16. Prin schimburi de apa si prin mese din 2 in 2 ore am reusit sa-i ridic la 6-7 cm in 2 saptamani. Ma intreb daca alti parametri ai apei ar fi putut influenta in bine cresterea lor si cum.

De asemenea ma gandesc la ce parametri sa aduc apa din bazinul semiplantat in care ii voi muta dupa ce vor depasi 8 cm. Am osmozor, am saruri, am Discus trace de la seachem. Pot sa fac in principiu orice apa. Nu vreau sa-i inmultesc si as prefera nici macar sa nu se aleaga perechi daca se poate. Presupun ca un pH peste 7,5 nu ii va stimula sa depuna. Presupun ca o duritate peste 10 va albi icrele. Dar merg doar pe presupuneri.

2. Sa facem urmatorul scenariu:

Cineva vine si va cere ajutorul in a confectiona si amenaja un acvariu cu discusi intr-un living, sala sedinte, restaurant, magazin comercial etc. Respectivul are la dispozitie fonduri moderate si nu isi doreste sa se complice cu perechi, icre depuse, batai intre perechi.. etc. Ce ar trebui sa faca avand in vedere ca are cunostinte medii de acvaristica (avansati consider ca sunt cei ce reproduc acest peste)?

Multumesc!

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 3:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Iti scriu eu un scenariu care la mine se repeta in 3 locatii diferite.Bazin cat mai mare(ale mele au 800l), filtru undergravel, pietris 2-4mm, cap de pompa Resun SP 1200, buturugi mari de care legi Annubias cu ata de pescuit, incalzitor, piatra aer, termometru si discusi de minim 9-10cm.La 800l merg 30 de discusi de 9-10cm.Pe parcurs ce cresc, mai dai din ce nu-ti mai place.NU ai nevoie de osmozor.NU ai nevoie de chimicale in apa.Nu stii ce sa faci cu ele.Schimburi de 80% de 2 ori pe saptamana, combinand apa calda cu cea rece.Daca vrei o masura de siguranta in plus, monteaza-ti pe furtunul cu care bagi apa in acvariu, un filtru de uz casnic cu carbune activ si cilindru de ceraminca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Tue Jul 16, 2013 7:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
@Mustang, eu m-am gandit ca la Zalau e cea mai proasta apa posibila din tara, dar vad ca la tine e si mai grava situatia...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Wed Jul 17, 2013 7:59 am 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
@drdiscus - sunt foarte aproape de setupul recomandat dar la o dimensiune mai mica. Schimburile de apa insa nici nu ma gandesc la le fac atat de mari. 25% de doua ori pe saptamana cred ca e suficient. Si numarul de pesti va fi mult mai mic. Cat despre apa de osmoza, o voi combina in proportie de 50% cu apa de la robinet pt a reduce din duritatea care imi face praf echinodorusii. Poate chiar 2 treimi apa de osoza si o treime apa de la robinet.

Revenind insa la subiect, s-a vorbit despre apa ideala pt inmultit discusii. Dar apa pentru a nu-i baga in febra depunerii care ar fi? Repet, cred ca nu toti posesorii de discusi vor sa-i si inmulteasca. Am vazut multe clipuri pe youtube cu bazine frumos configurate in care discusii inoata grupat si nu isi aleg teritorii. Ce ar trebui sa facem pt a-i avea cat mai mult timp cu un comportament de grup? Stiti vorba aia... cat sunt mici stau in steril, cand sunt mari locul lor e in cub. Eu cel putin nu imi doresc asta.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa ideala pentru discusi
PostPosted: Wed Jul 17, 2013 3:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
@LucianVlad, voi vorbi strict din experienta proprie, intr-o postare a mea de mai sus din acest topic ai prezentate valorile apei de la retea, apa in care am si tinut pestii o perioada foarte mare de timp. In privinta depunerilor, pot spune doar ca unul din factorii declansatori "febrei depunerilor" sunt schimburile in orice fel a parametrilor apei. Ca si exemplu, am primit de la bucuresti 6 Leoparzi crescuti de mici in apa de acolo, aclimatizati corespunzator trecuti in rastel, bagati la "modul meu de crescut discusi" schimburi de apa de cate ori ajung pe langa bazin, aspirat, curatat..etc... odata la 2 zile era "dezmat" depuneau toti odata care cu cine apuca...asta a durat ~ 2 sapt....dupa care nu au mai depus deloc pana cand datorita apei de retea care a devenit tot mai rea am trecut pe mix cu osmoza si mai multe masuri de precautie, odata cu schimbarile pentru o perioada a reaparut febra depunerilor....deci stabilitate "chimica" a apei => fara depuneri (cazul meu)....un pic de stres si schimbari => depuneri....dar a nu se confunda "depunerea" cu "eclozarea"....

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group