It is currently Thu Apr 25, 2024 10:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Mon Mar 10, 2014 11:23 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Pentru cine are timp sa citeasca traducerea destul de slaba data de google
sau pentru cine cunoaste maghiara, exista un studiu facut de un acvarist maghiar
despre porozitatea diferitelor materiale, cu poze la microscop cu magnificare de
1000x:

http://translate.google.com/translate?depth=1&hl=ro&rurl=translate.google.ro&sl=hu&tl=en&u=http://akvakertesz.hu/threads/sz%25C5%25B1r%25C5%2591anyagok-mikroszk%25C3%25B3p-alatt-12.1746/

Se poate face un clasament functie de porozitate, ceea ce ne apropie ceva mai
aproape de scopul acestui topic, care material de filtrare biologica e mai bun.
Totusi porozitatea nu este singurul factor, mediile biologice trebuie examinate
din mai multe perspective.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 3:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
mariusvlad wrote:
Nu are nici o legatura mizeria care o vezi pe sita din clip cu ce o sa ai tu pe sita la acvariul cu discusi..


Stiu asta Marius. Ceea ce este "prezentat in clip" sunt doar acumulari de alge dintr-un iaz extern si sunt constient ca o mare parte din masa respectiva nici in mileniul 15 nu o sa fie la mine in acvariu.

Ai in totalitate dreptate in privinta acumularilor dintr-un acvariu cu discusi.... De aceea inca "testez opinii" ;)

@Ioan: Ideea "rotativa" o stiu tot de la iazuri.... este tot un fel de sita... numai ca sub alta denumire si altfel implementata.
O exemplificare foarte buna se poate vedea in topicul acesta http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?90596-New-300-gallon-high-tech-planted-Discus-tank-Build-Journal&p=1042654&viewfull=1#post1042654 unde putem vedea implementat sistemul la un bazin cu discusi.

Interesant de parcurs tot topicul... sau macar postarea 316 unde se poate vedea o descriere a sistemului.

Stiu ca majoritatea dintre noi preferam sa mergem pe principiul "KISS"... iar motivul principal ar fi ca intradevar, nu toti avem un Mustang in curte ca respectivul ;) sa ne permitem excenticitati de genul acesta. Multe dintre ele inutile dar.... frumoase, de dragul hobby-lui.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 9:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Inca nu stiu cum functioneaza tobele astea. Oare scot murdaria din apa, sau o ascund si pe urma tot mai trece apa acvariului prin ea, compromitand tot scopul actiunii?
Filtrul cu role permite realativ simplu perfectionarea pana la o functionare ideala. Poate sa fie facut in asa fel incat sa scoata deseurile definitiv din acvariu la cateva minute dupa aparitia lor. Inca n-am intalnit un principiu mai eficient. Filtrele care scot murdaria din acvariu, dar o spala permanent cu apa in care stau pestii nu are nici un fel de valoare pentru mine.
Eu inca n-am un filtru cu role, dar am la fiecare acvariu un furtun pentru aspirat, cu robinet, prin care aspir inainte de hranire deseurile adunate de curentul de apa pe o suprafata mica, usor accesibila, si le expulzez direct in gradina. Asta ma costa in total 2-3 minute si 1-2% din apa acvariului.
Este o metoda veche, dar ieftina si eficienta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 9:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Sistemele de tip drum filter sint cele mai performante filtre mecanice
pentru ponduri la ora asta. Si nu se folosesc site normale, cum e plasa
de tantari. Ca si la sistemele Sieve se folosesc site speciale. Iar curatirea
nu se face cu apa din sistem, ci cu o sursa externa, iar la produsele scumpe
se face automat. Este cel mai eficient sistem.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 9:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, cred c-ar fi timpul sa aflu cum lucreaza, cu toate ca s-ar putea sa nu fie aplicabila/rentabila metoda la acvarii cu mai putin de 150-200 de discusi semiadulti, hraniti intens.
Altfel cred c-ar fi inventat deja altcineva roata asta si s-ar folosi la scara larga, ceea ce inca nu-i cazul.
OK, am gasit o turma de filme pe tube, dar putine care arata cum se elimina "placinta". Parca ar avea ceva de ascuns. Eu cred ca si stiu ce anume!
Cele mai multe folosesc apa ca sa desprinda depunerile de pe sita, apa din care cred ca o mare parte se elimina o data cu depunerile si se pierde producand costuri destul de mari.
Ce ma deranjeaza la multe este ca fac mult "Blaaa-blaaaa" si nu spun mai nimic, sau nu arata exact ce-i mai important: cum se desparte murdaria de apa.
Mai caut.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu Ioan....

In primul caz "Sieve"... apa trece prin acea sita curbata si ajunge "jos" unde intra in sistemul filtrarii bio. Surplusul sau mazga + apa care o spala... are o iesire separata si ajunge la canalizare. De aceea amintea Dragos initial de "recompletare cu apa pentru pierderi"

In al doilea caz "rotativa"... la fel: un jet directioneaza apa prin sita-tulumba... apa curata care ajunge in centrul axului sa zicem.... este preluata de o teava si "dusa" la filtrare. Restul... merge la canalizare ca si in cazul precedent.
Diferenta dintre sistemul 1 si 2 (rotativ) este ca l-a al2lea trebuie un jet cu presiune... iar asta implica o pompa suplimentara, un consum in plus de energie.
In primul caz... era mai simplu: gravitational... prin cadere.

Cum se desparte murdaria? Credeam ca am aratat, acum realizez ca aratasem altcuiva (care la fel spunea ca "am idei crete") : sita are "dintii" orientati in asa fel incat sa lase apa sa treaca si sa inlature mizeria.
O descriere completa gasesti aici: http://forum.acvarist.ro/showthread.php?69024-Prefiltrul-SIEVE-varianta-PUMP-FEED&p=469465&viewfull=1#post469465

Pun linkul pentru ca nu stiu daca reusesc sa incarc poza cu sita, in partea din dreapta gasesti dispunerea dintilor:

Image

Ps: "fiti-ar avatarul" Ioane.... mi-a stat inima in loc cand am vazut ca se misca =))=))=))

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 11:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Este cel mai eficient sistem.
Dupa ce am inteles principiul de functionare incep sa am indoieli ca ar fi potrivit pentru numarul de discusi pe care-i ingrijeste un hobbyist obisnuit. Modificat in asa fel incat sa nu ocupe mult loc si sa nu consume permanent energie electrica si apa ar putea deveni interesant.
Nimeni wrote:
De aceea amintea Dragos initial de "recompletare cu apa pentru pierderi"
Cata apa se pierde? E suspect cu cata atentie se ascund asemenea aspecte! De ce?
Nimeni wrote:
Restul... merge la canalizare ca si in cazul precedent.
Asta m-ar interesa in cele mai mici amanunte, tocmai pentru ca din nou se ascunde ce contine acel "Rest" si cum "Merge".
Nimeni wrote:
iar asta implica o pompa suplimentara, un consum in plus de energie.
Si asta-i asa de lipsit de importanta incat nu merita mentionat ce costuri produce in cat timp?!
Nimeni wrote:
Cum se desparte murdaria? Credeam ca am aratat,
Da, ai aratat. Se spala cu apa care se pierde, si nu-i tocmai putina, depinde cat de des. Dar ce-i mai rau: apa trece permanent prin deseuri si ajunge din nou in acvariu, nu toata, dar suficienta ca sa duca inapoi in acvariu toate reziduurile dizolvate din deseuri.
Nimeni wrote:
Ps: "fiti-ar avatarul" Ioane.... mi-a stat inima in loc cand am vazut ca se misca :D :D
Stai linistit Sebi, nu-s decat eu, mic, urat si rau. :lol:
Gata, plec la munca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 5:54 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:54 pm
Posts: 8
Location: Bucuresti
M-ai trebuie sa-i intrebati pe aia de la NASA ce sistem de filtrare folosesc ei si daca ar putea sa fie adaptat la bazine cu discusi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 6:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu e obligatoriu sa intelegi dar macar prefa-te sau...ignora topicul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Medii pentru filtrarea bilogica
PostPosted: Tue Mar 11, 2014 6:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
MailMan wrote:
M-ai trebuie sa-i intrebati pe aia de la NASA ce sistem de filtrare folosesc ei si daca ar putea sa fie adaptat la bazine cu discusi!


Cei de la NASA folosesc osmoza... ;)
Daca citeai topicul... vedeai ca a specificat Marius deja asta :P :twisted:

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group