It is currently Fri Mar 29, 2024 10:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Modificare valoare pH & discutii despre duritatile apei
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 4:47 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
De la inceput vreau sa va spun ca sunt novice in ceea ce priveste cresterea discusului. Si cum se intampla de fiecare data un incepator alege calea cea mai grea pentru a-si implinii un vis eu am ales varianta discus in acvariu plantat. Am amenajat un acvariu juwel vision 450 cu plante in ghivece si dupa cca 30 de zile am adus si pestii. Problemele cu sanatatea pestilor apar periodic alternand cu perioade de sanatate aparenta. Analizand calitatea apei am constatat ca exceptand PH-ul toate celelalte valori masurate de mine s-au incadrat in limita acceptata de discus. De la retea primesc apa cu un ph de 7,7-7,9. Probabil ca solul (care ar trebui sa fie inert) contribuie si el la marirea ph-ului pentru ca in acvariu am cca. ph-8. Cred ca la instabilitatea sanatatii pestilor contribuie si stresul creeat de acest ph mare. Am incercat reducerea ph-ului cu solutii chimice de la magazin dar pe langa faptul ca trebuie introduse cantitati mari de solutii dupa cateva zile ph-ul revine la valoarea de 8. Oare as putea folosi co2 fara a risca intoxicare pestilor pentru reducerea ph-ului si al pastra stabil la o valoare de cca 6.7-6.8?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 6:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
adrian t wrote:
Oare as putea folosi co2 fara a risca intoxicare pestilor pentru reducerea ph-ului si al pastra stabil la o valoare de cca 6.7-6.8?
Salut Adrian, bine-ai venit printre noi.
Rezolvarea cu CO2 nu merge, din pacate, pentru ca trebuie sa adaugi mult mai mult decat suporta pestii. Va trebui sa scazi duritatea apei.
Este cea mai potrivita si jeftina metoda.
Cumpara-ti un osmozor care sa-ti produca cel putin atata permeat (apa demineralizata) cat reprezinta o treime din cea pe care o schimbi. E bine sa produca ceva mai mult, pentru cazul ca-ti maresti volumul de apa, sau schimbi mai des, sau folosesti in acavarii apa mai moale, de ex. pentru reproducere.
Costul unui osmozor ar trebui sa fie pana la 100€. Daca sti ca ai avut vreodata clor in apa pe care o folosesti la acvarii, va trebui sa cumperi un filtru suplimentar cu carbune activ, cum mai este unul in componenta osmozoarelor noi, pentru ca s-a constatat ca unul singur nu ofera siguranta suficienta.
Clorul distruge membrana osmozoare!
Daca nu se simt pestii mai mult timp in apele lor trebuie sa te intreb daca sti sa filtrezi, daca cunosti importanta filtrarii biologice si daca esti convins ca ai o filtrare biologica suficient de buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 7:19 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Multumesc de sfaturi Ioan. Cred ca am o filtrare buna, folosesc doua filtre jbl 1500 pline cu siporax si cate un sertar cu matrix. Apa e cristalina si nu se vad particule in masa apei decat cateva minute dupa ce mananca. De altfel in momentul cand am facut analiza apei NO3 avea valoarea de 0.01. Duritatea totala (GH)apei era cca 10, iar clorul era 0.Eu am propus varianta cu CO2 pentru ca in momentul in care aveam un acvariu cu plante la un consum de cca 1 bula/sec aveam un ph de 6.5.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 7:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
adrian t wrote:
Cred ca am o filtrare buna, folosesc doua filtre jbl 1500 pline cu siporax si cate un sertar cu matrix. Apa e cristalina si nu se vad particule in masa apei decat cateva minute dupa ce mananca. De altfel in momentul cand am facut analiza apei NO3 avea valoarea de 0,01.
O apa tulbure prin care nu se poate vedea la 10 cm poate fi inca buna pentru pesti, in timp ce o apa cristalina (Vodca!) poate fi ucigatoare pentru ei. Nitritul si amoniacul sunt substante lichide incolore si transparente!
Toate datele astea nu releva cat amoniac sau nitrit ai avut in apa, iar valoarea concentratiei nitratului ma indeamna sa banuiesc ca inca nu-l produc bacteriile, pentru ca nu-i terminata ciclarea, respectiv ca inca nu are cine sa-l produca. Masoara amoniacul si nitritul, neaparat! Acestea sunt cele mai toxice!
Unul dintre factorii care impiedica folosirea CO-2 in scopul scaderii ph este variatia concentratiei acestuia intre zi si noapte, respectiv intre iluminat si intuneric, avand in vedere ca noptea nu se foloseste CO-2, pentru ca nu mai produc plantele oxigen ci dimpotriva, il consuma si nici nu consuma CO-2, ceea ce, in apa dura, din cauza adaosului marit, duce automat la marirea concentratiei peste limita suportata de pesti.
Cifrele din tabel reprezinta mg/L, evident: zona verde = ok.
Ex. kH 8
16mg/L-ph 7,2
21mg/L-ph 7,1
26mg/L-ph 7,0
33mg/L-ph 6,9
Image
ImageImage


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 8:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
adrian t wrote:
De altfel in momentul cand am facut analiza apei NO3 avea valoarea de 0.01.

Asta suna a acvariu neciclat sau deciclat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Thu Jul 03, 2014 11:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Sint de aceeasi parere, mai mult decat atat cu cat pH-ul este mai
mare cu atat amoniacul este mai toxic. Cel mai probabil filtrele nu
sint ciclate.

In rest solutia cea mai simpla este apa de osmoza.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 6:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu te intereseaza pH-ul si duritatea. Nu incerca sa le schimbi pentru ca vei da pestii peste cap. Da mai putina mancare si fa schimburi dese de apa. Nu ai nevoie de osmoza pentru cresterea discusului.

P.S
- eu fac parte din alta tabara decat colegii nostrii de mai sus. Atentie, asta nu inseamna ca ei nu scriu bine, ci eu aleg tot timpul calea mai simpla.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 8:48 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 16, 2011 2:24 pm
Posts: 41
Location: Bucuresti
Apreciez sfaturile voastre si va multumesc pentru ele. In urma analizarii apei am urmatoatele valori
NH3 0.05mg/l
O2 10 mg/l
PO4 0.03mg/l
GH cca 10
Kh cca 15
Ph 8
Cl 0 mg/l

Pestii ii hranesc cu mixtura (trei tipuri), artemia congelata, larve rosii (libelule), tubi deshidratati. Poate ca exagerez putin cu hranirea (cam de 4 ori pe zi) dar mananca ca disperatii (cand nu sunt bolnavi).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 9:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Deci ai amoniac. Asa cum banuiau colegii filtrul nu este ciclat.
Schimburi zilnice, masive de apa si hrana doar cat sa nu moara de foame pana se cicleaza filtrul.
O lingurita de sare la 100 l de apa previne intoxicatia cu nitriti dar nu te culca pe o ureche.
Bacteriile la sticluta accelereaza procesul de ciclare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Fri Jul 04, 2014 10:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Duritatea generala, GH, se numeste generala pentru ca se constituie din duritatea permanenta, generata de calciu si magneziu si din cea carbonica, generata de carbonati, KH, care este variabila, insumate.
Aparent, in cazul tau, 2=1+2!
Asta nu-i exclus, dar foarte putin probabil. Se pare ca ceva nu-i cum trebuie la duritate sau la masuratoare.
Era bine daca te informai inainte cu ce pesti vei avea de-a face.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group