It is currently Fri Mar 29, 2024 11:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Mon Apr 18, 2016 3:27 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Multumesc ptr raspuns. M-am gandit si la varianta asta , dar stiu ca citisem pe forum ca embolia gazoasa nu ar fi periculoasa la pui ci doar la adulti. Am pus aseara la pastrat 30 l de apa, probabil diseara ii voi baga doar pe acestia. Totusi, nu imi convine deloc sa schimb cu apa "statuta" ptr ca ma limiteaza foarte mult la cantitate.Problema nu e ca ocupa spatiu, ci cum as putea sa o incalzesc de la 18-19 grade cat are probabil mediul inconjurator pana la 29 cat am in acvariu. Oricum, daca asta este singura varianta , asta va fi calea.

Totusi, cresterea PH-ului in 24 h de la 7.5 la peste 8 in steril este normala?Ma asteptam sa scada nu sa creasca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Apr 19, 2016 11:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Pestii mei nu au facut niciodata embolie gazoasa in 20 de ani.Eu banuiesc altceva.Filtrul nefiind ciclat, cresc nitritii si nitratii.Prin schimbul de apa creste oxigenarea ducand la descompunerea si mai rapida a materiilor din apa in special a fecalelor si a mixturii.Rezultatul?Cresc nitritii brusc.Pana nu se cicleaza filtrul, injumatateste cantitatea de hrana si sa fie bazata in special pe granule.Fa in continuare schimburi de apa zilnice cu apa direct de la retea.Clorul iti va mai limpezii apa.pH-l lasa-l in pace ca nu te deranjeaza la crescut ca este 8.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Apr 19, 2016 11:40 am 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Salut Catalin.
Sincer, mi-e foarte greu sa cred ca la al doilea schimb de apa am avut ghinionul sa faca embolie gazoasa.
Nu stiu care a fost cauza, dar cert este ca pana la ciclare voi schimba doar 30-35% zilnic, cu apa lasata la declorificat, si cu mult mai putina hrana(doar granule).
Dupa ce se cicleaza filtrul si mai cresc si locuitorii, voi mai incerca si cu schimb direct de la retea.

Dupa cum am spus nu stiu cauza dar in orice caz cred ca am gresit si schimband mai mult de 50% discusii fiind micuti iar eu incepator...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Apr 19, 2016 3:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Vorbind despre embolie intradevar pestii mari sunt mai afectati, eu asa am pierdut trei discusi marisori~14 cm(nu-ti mai spun ca in doi din ei imi puneam mari sperante), in timp ce altumii care erau mici pe atunci au fost afectati doar putin in sensul ca li s-a diminuat apetitul. La discusi mai multi au avut probleme. Legat de depozitarea apei si deferenta de temperatura eu tin apa in butoi de 300 de litri 24 h, folosesc apa calduta ce e facuta de centrala, ea apuca sa se mai raceasca ceva pana a doua zi, schimb cam 30-40%, pestii nu sunt deloc afectati de diferenta: in bazin 29 iar in butoi intre 22-24 de grade, depinde cat de rece e in casa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Apr 19, 2016 3:33 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Am masurat si eu temperatura aseara in recipientele de depozitare...22 de grade.
Cum vine vara va mai creste si temperatura in vase.
Iarna , probabil ca o solutie ar fi incalzirea inainte de a o folosi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Tue Apr 19, 2016 8:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
https://www.sera.de/en/sera-service/ser ... dness.html

In ce zona a Bucurestiului esti? Ar fi interesant de luat o proba de apa din vecini si masurat KH-ul sau poate avem colegi din zona.

Un schimb de 60% nu-i mult daca e apa curata de toxine, clor etc. sau relativ libera de "bule" de aer (astea de regula se vad pe pesti dupa schimbul de apa...daca persista cu orele e problematic). Posibil sa fi venit apa cu probleme de la sursa. Nu-i exclus primavara si toamna in special, s-a mai intamplat. Daca filtrul nu-i "ciclat" poti folosi o perioada si niste sare in apa pentru a preveni intoxicatia cu nitriti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: KH 13 GH 5. Cum e posibil?
PostPosted: Wed Apr 20, 2016 9:48 am 
Offline

Joined: Thu Jun 04, 2015 9:52 pm
Posts: 10
Location: Bucuresti
Sunt din Popesti-Leordeni.

Voi lua o proba de apa si de prin vecini sa vedem ce zice...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group