It is currently Fri Mar 29, 2024 8:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: NO3 50mg/l
PostPosted: Tue Jul 26, 2016 1:44 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
ultimele teste (cu Salifert) efectuate ieri sunt :

PH - 7
KH - 8.5
NH4 - 0
NO2 - 0
NO3 - 20
PO4 - 0.03

Aceasta valoare de NO3 este rezultatul schimburilor de apa, lucru de care nu sunt multumit..... ce se intampla daca din diverse motive nu o sa pot face acest lucru mai mult timp??
NO3 ala tre sa inchida cumva ciclul azotului..... cum pot cultiva bacteriile care fac lucrul asta??

P.S. Ce experienta (parere) aveti cu testele de la JBL?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: NO3 50mg/l
PostPosted: Tue Jul 26, 2016 5:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Salifert e peste JBL, daca tot ai teste de ce nu masori tu NO3 si de la retea, s-ar putea sa te surprinda rezultatul


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: NO3 50mg/l
PostPosted: Fri Jul 29, 2016 4:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Salut,
nitratul este, de obicei, in Romania, ultima faza a transformarii materiei organice introduse in acvariu intr-o substanta relativ inofensiva pentru vietuitoare. Pentru larve si pui de discus devine nociv, probabil, incepand de la concentratii de 10-15mg/l. Cand atinge concentratia ca. 50mg/l incep puii sa refuze hrana.
Discusi adulti suporta un timp mai indelungat, care depinde de celelalte conditii de viata, concentratii mai mari de 50-80mg/l, fara sa sufere daune grave imediate.
Cea mai veche si raspandita metoda de a elimina nitratul din acvariu este schimbul de apa.
Exista posibilitatea de a filtra apa prin rasina sintetica schimbatoare de ioni, caz in care se fixeaza nitratul pe rasina, luand locul sarii de bucatarie cu care a fost acoperita la regenerare, sare care detsata de pe rasini, va ramane in apa acvariului. Este un compromis acceptat din ce in ce mai putin de catre discusari pretentiosi. Concentratia de sare ramasa in acvariu este tolerata cu usurinta de catre discusi, dar schimburile de apa raman totusi obligatorii.
O alta metoda de a scadea concentratia nitratului este crearea unor zone aerobe si anaerobe in circuitul apei, in care se reduce materia organica complet la stadiul de azot, acesta evacuand in atmosfera. Bacteriile anaerobe trebuie sa fie hranite separat, de ex. cu acid acetic sau alcool, mai exista si alte metode de hranire, cu hrana pusa la dispozitia acvaristilor pe cale industriala.
Exista si filtre cu sulf, acestea fiind probabil cele mai potrivite cu scopul urmarit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: NO3 50mg/l
PostPosted: Tue Aug 09, 2016 11:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
oceanG wrote:
Salifert e peste JBL, daca tot ai teste de ce nu masori tu NO3 si de la retea, s-ar putea sa te surprinda rezultatul


Eu am patit chestia asta cu amoniac!!! Am ramas socat...apa avea un miros ciudat si am zis ia sa vad eu de ce??? Si surpriza...testul de amoniac a iesit pozitiv de-a binelea. Nu stiu care a fost cauza, si nu am mai intalnit a doua oara acest aspect, dar s-a intamplat...si bine-nteles asa mi-am dat seama ca am pierdut pesti instantaneu dupa un schimb de apa.
In primavara am patit-o cu concentratia de clor...era sa bulesc discusii...noroc ca am avut la indemana biotopol, altfel era grava treaba.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group