It is currently Wed May 01, 2024 12:00 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: tentativa de biotop
PostPosted: Fri Dec 03, 2010 9:16 am 
Offline

Joined: Mon Oct 18, 2010 6:06 pm
Posts: 36
Location: Constanta
Ma straduiesc sa construiesc un acvariu nou caruia sa-i zicem generic "biotop". Voi incerca sa ma apropii cat mai mult chiar daca un biotop adevarat nu cred ca va ajunge.

Pentru inceput sa fac o mica prezentare ideii.
Acvariu 300 litri (150x40x50h) "opentop";
Filtru "undergravel" cu 2 pompe "Resun" de 1200 litri/h fiecare;
Pietris 2-4 mm "Hornbach" 25 kg;
Pietris 0,4-1,4 mm "Hornbach" alb 25 kg;
Vita de vie (din start nu mai e "biotop":) ;
Plante: Echinodorus si plante de suprafata;
Pesti: Discusi (evident :) ) autohtoni deocamdata (cine stie ce urati maronii voi ajunge vreodata sa achizitionez...)

Dimensiunea e dictata de spatiu iar alegerea tipului de filtru de faptul ca am toate accesoriile si am vazut ca functioneaza la un crescator din Constanta.
Cele 2 pompe vor fi montate la extremitatile acvariului, filtrul "undergravel" fiind montat din doua bucati distincte (in total 90 cm din 150). Intre cele doua filtre intentionez sa pun substrat "JBL Aqua Basis Plus" ca suport pentru plante.
Vita de vie e dintr-o bolta taiata de curand si din cate stiu nu a fost tratata chimic.

Intrebari:
1. Ce tratament trebuie sa aplic lemnului? Vita de vie "facea" un vin rosu tare bun si e posibil sa elimine tanin.
2. Ce tip de Echinodorus ma sfatuiti sa achizitionez? Ideea mea e sa plantez unul singur care sa ajunga la dimensiuni considerabile.
3. Ce plante de suprafata s-ar potrivi in cazul "biotopului"?
4. Ce alti pesti ar mai avea "loc"?
5. E nevoie sa pun "siporax" sub gratarul filtrului?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tentativa de biotop
PostPosted: Sun Dec 05, 2010 5:14 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Salut. Cam asa ceva vreau si eu sa fac . Acum am un acv. de 96l biotop cu nisip alb din hornbach, niste crengi uscate de prin copaci si niste pistia stratoites ca planta de suprafata , golden pothos cu radacinile in acv. ,plantele avand rolul de consumatori de nitriti si umbra.
1. eu am bagat direct in acv. crengile uscate, au plutit o vreme dupa care s-au scufundat o parte dintre ele. Taninul nu este periculos , atat ca iti coloreaza apa in maro si scade usor ph -ul si duritatea.
2. echinodorus amazonicus ,bleheri, osiris
3. pistia stratoites( recomand), limnobium laevigatum,eichhornia crassipes.
4. un grup de tetra ( cardinali , lemon tetra ...)
5. banuiesc ca ar scadea debitul apei .
Bafta cu noul proiect.
http://img811.imageshack.us/g/ottocinclusaffinis.jpg/
( acvariul meu )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tentativa de biotop
PostPosted: Tue Dec 07, 2010 4:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
1. Nu stiu, pentru ca n-am incercat asa ceva.Ti-as recomanda sa fii atent la ce faci, ca se poate intoarce impotriva ta tentativa asta, cu urmari urate. Poate ar fi bine sa tii lemnul in alt acvariu, fara pesti, pana vezi ce se intampla in cateva saptamani. Poate sa intre in descompunere si sa emane substante nocive pestilor.
2.Echinodorus Amazonicus, Echinodorus osiris, Aponogeton boivianus, Aponogeton crispus (echinatus), Nymphaea lotus, Vallisneria spiralis, Cryptocoryne crispatula.
3. Eichhornia crassipes, Pistia stratiotes, Limnobium leavigatum, Vallisneria gigantea, nu-i plutitoare dar acopera suprafata apei cu frunze lungi, care pot depasi usor 2m.
4.Hasemania nana, Hemigramus bleheri, Hyphessobrycon bentosi bentosi, Hyphessobrycon erythrostigma, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Nannobrycon eques, Paracheirodon axelrodi, Paracheirodon innesi, Pristella maxillaris, Thayeria boelkei, Apistogramma agassizii, Apistogramma borellii, Papiliocromis ramirezi, Corydoras aeneus, Corydoras arcuatus, Corydoras melanistius, Ancistrus delichopterus, Hypostomus punctatus, Baryancistrus golden nugget.
5. Nu. Apa se filtreaza printre bacteriile fixate in nisip.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tentativa de biotop
PostPosted: Tue Dec 07, 2010 6:07 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 18, 2010 6:06 pm
Posts: 36
Location: Constanta
Sar'mana!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: tentativa de biotop
PostPosted: Wed Dec 08, 2010 12:12 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
Ioan C. wrote:
1. Nu stiu, pentru ca n-am incercat asa ceva.Ti-as recomanda sa fii atent la ce faci, ca se poate intoarce impotriva ta tentativa asta, cu urmari urate. Poate ar fi bine sa tii lemnul in alt acvariu, fara pesti, pana vezi ce se intampla in cateva saptamani. Poate sa intre in descompunere si sa emane substante nocive pestilor.
.

ideal ar fi sa tina lemnul cu apa din acvariu in alt vas. cu apa curata probabil nu se va intampla nimic care sa bata la ochi. eu am tinut o butura in apa curata iar apa in care a fost era super curata. cand am bagat-o in acvariu.....mi-a omorat pestii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group