It is currently Tue Apr 30, 2024 7:56 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 6:38 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 04, 2010 10:32 am
Posts: 17
Location: Tg.Mures
Salut,

Astazi am remarcat ca pe moss-ul introdus acum cateva zile in acvariul de apa dulce (fixati cu damil pe jumatati de coaja de nuca de cocos, mossul fiind inainte tratat cu bactopur aprox.5 zile)...au aparut cv forme de vietati! Caut de destul de mult timp pe net, sa-mi dau seama ce sunt, insa nu gasesc nicaieri.

Din pacate, nu am un aparat foto de calibrul si nu se vad pe pozele de pe telefon.

Au forma unui copac, sau a unui coral (ex. http://www.bing.com/images/search?q=cor ... ORM=IDFRIR) :
- au un trunchi cu cate 4 "arbore" fiecare.
- sunt foarte subtiri, trunchii au aprox.3-6mm inaltime.
- Au culoarea alba. Se misca! (foarte lent, dar isi misca atat trunchiul cat si tentaculele).
- au reactie, daca-i ating se retrag! isi retrag tentaculele si trunchiul, incat aproape nici nu se mai vad pe moss, iar dp un timp, se deschid din nou.
- sunt aprox. 25-35 pe coaja cu java moss, si cam jumatate din acest nr. pe coaja cu flame moss (A 3-a coaja, tot cu flame moss, este -deocamdata- "curata"). Am remarcat astfel de specimene si pe fundul acvariului (atasati de nisip) si pe o piatra(1 buc.).

Parametrii apei sunt ideale discusilor (am o pereche).
Acum 3 zile am introdus si cativa red cherry (nu din aceasta cauza..doar ca sa vad daca rezista cu discusii).
Alte plante nu am.

Stie cineva, daca sunt oare ciuperci? sau alge? sau altceva?
Multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 8:16 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Salut. Acele vietati se numesc hydre si din cate stiu sunt inofensive.
http://www.planetinverts.com/killing_pl ... hydra.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Fri Feb 11, 2011 8:41 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 04, 2010 10:32 am
Posts: 17
Location: Tg.Mures
Da, asa este! Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Sat Feb 12, 2011 7:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
daca pui in bazin gurami sau macropodus (paradis) le papa (normal, inainte ajusteaza temperatura sa fie suportabila pentru ei)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 11:37 am 
Offline

Joined: Thu Mar 04, 2010 10:32 am
Posts: 17
Location: Tg.Mures
Sa va comunic pana la urma si deznodamantul cu hydrele:

Gurami/ Solutie impotriva ciupercilor,bacteriilor/ Fenbendazole?
S-au inmultit ft repede, iar deja cand au inceput sa se ataseze si de casa melcilor...am zis ca nu-i las in acvariu. Am pus un gurami, insa, deloc nu s-a aratat interesat de ele.
Am mers asadar dupa Fenbendazole la farmacia veterinara, deoarece asa am citit ca este ft eficient impotriva hydrelor.
Farmacistul a zis ca este o prostie, si mi-a recomandat altcv., cv. pt ciuperci/bacterii. Era ft ieftin, asa ca am zis ca incerc, de ce nu. Desi am facut de 2x tratament, hydrele nu s-au aratat afectati...se inmulteau ft bine in continuare.
M-am dus la o alta farma.vet. si am cerut iarasi Fenbendazole. Farmacistul a zis ca imi da, dar va trebui sa cumpar intreg pachetul, nu-mi vinde numai cateva tablete...care ar veni in jur de 100RON per total.

FLUBENDAZOLE
Desigur, am si uitat ideea de Fenbendazole, insa, mi-a recomandat FLUBENDAZOLE. Solutie praf cu amestec de 5g -flubendazole si 100g -amidon de porumb. Mi-am amintit ca intr-adevar am citit si despre FLUb. cum ar fi bun impotriva hydrelor, asa ca am dat 5 RON pe ea.
Am acvariul de 150-160L, si am pus o lingurita de praf in ea. Dupa cateva ore...hydrele aproape ca nu mai erau. Spre seara vedeam numai cateva dintre cosuletele in care se trageau inapoi in caz de necaz. A doua zi nu mai vedeam nici urma lor. A treia zi, parca au reaparut cateva cosulete pe mossul din acvariu, asa ca am schimbat 50L apa din acvariu, si am adaugat inca o lingurita de praf. Asta a fost acum o saptamana...pana astazi nici urma de hydre.

Puterea hydrelor
Vreau sa mentionez, ca hydrele nu omoara numai crevetile mici, dar sunt "eficienti" si impotriva adultilor RCS (au pierit 2 in timpul invaziei hydrelor, nici una inainte sau dupa)!
Mai mult, mi-au ucis si un Kuhli Loach adult(de aprox. 6cm)! Sunt absolut convins ca ei au fost vinovatii. Am remarcat la ei de cateva ori (in tp. invaziei) ca se comporta ametiti...si evita sa atinga fundul acvariului. Intr-o seara, inainte sa sting lumina, am observat ca un Kuhli era ft ametit si tot statea pe o parte. Desi l-am scos din acv., a doua zi nu mai era in viata. Probabil se explica cu faptul ca Kuhli nu prea au solzi, si sunt pesti de fund, unde au contact frecvent cu hydrele.

Flubendazole vs. ...:
- Hydre: ft. eficienti! Recomand tuturor.
- Melci: am ramas fara melci! flubendazole omoara chiar si melcii.
- Discusi: desi am scos discusii in timpul tratamentului, totusi am decis sa pun un pic de solutie si in acvariul in care i-am separat, si nu aveau nici o problema. Dupa cel de al 2-lea tratament cu Flub. in acv. mare, a doua zi, am schimbat numai 30L din apa si asa am introdus Discusii. Nici pana azi nu se comporta deranjati (desigur, intretp. am mai schimb apa ca de obicei).
- Kuhli Loach: nu s-au aratat deranjati sau stresati. Nu a murit nici unul in timpul sau dupa tratament.
- Creveti: in timpul tratamentului si dupa, nu am avut nici o pierdere la creveti!
- Flame/Java moss: arata normal, nu cred ca au fost afectati medicament.

Pt. mai multe info. despre Flubendazole impotriva Hydrelor si diferitelor viermi intestinali, RECOMAND:
http://www.inkmkr.com/Fish/FlubendazoleArticle.pdf (in engleza)

Numai bine,
X


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 3:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
:appl:
O prezentare excelenta!

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Mon Feb 28, 2011 4:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Dap, foarte bine structurata informatia. Eu unul apreciez topicurile care au si un final...se intampla extrem de rar, din pacate.
Eu unul iti multumesc ca ai impartasit aceasta experienta din care putem toti invata cate ceva.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vietuitoare misterioase nou aparute...
PostPosted: Tue Mar 01, 2011 4:59 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 04, 2010 10:32 am
Posts: 17
Location: Tg.Mures
Nu doresc nimanui sa aiba nevoie de informatiile impartasite...in caz ca totusi apare nefericirea la cineva, sper sa-i fie cat mai utile.

Multumesc pentru aprecieri!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group