It is currently Tue Apr 30, 2024 11:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: intrebare pentru un biotop
PostPosted: Fri Apr 08, 2011 4:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:57 pm
Posts: 34
Location: Motru, Gorj
as vrea sa incep un biotop pentru discusi, si vreau sa fie cat mai naturat din toate punctele de vedere, vreau ceva radacini sa dea mult tanin, fara sa bag solutii din comert in apa, frunze de stejar (daca nu gresesc), lumina sa fie foarte putina, sa difuze printre pistia.... dati-mi niste sfaturi ceva...ce fel de lemn sa folosesc, frunze?

pot baga pui de discus direct in biotop? sa nu-i bag in steril ci in biotop...

Cu stima,
Liviu Tiutiu

_________________
In natura nu exista lucru frumos sau urat !! Totul este spectaculos sau mai putin spectaculos !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebare pentru un biotop
PostPosted: Fri Apr 08, 2011 5:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Sa bagi pui de discus direct in biotop, din punctul meu de vedere nu este o idee intocmai buna, dar parerile sunt impartite, cauta pe forum si vei gasi multe topicuri in care s-a discutat acest subiect.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebare pentru un biotop
PostPosted: Fri Apr 08, 2011 6:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
daca vrei sa-ti creasca puii repede , frumosi si mari (doar cu schimburi de apa dese ) , impartasesc si eu parerea sa-i cresti in steril , nu o sa poti niciodata sa cureti un plantat ca pe un steril la o hranire abundenta de 4-5 ori pe zi ,asta pana trec de 8-10 cm, daca vrei plantat achizitioneaza adulti ,daca ai deja pui asteapta sa creasca . La radacini sunt bune cele din comert,de mangrove ( unele iti coloreaza chiar bine apa, poate mai mult decat isi doresc unii, dar in timp scade cantitatea de tanin din ele), din pacate nu intodeauna ai norocul sa aiba o forma sau marime care sa-ti placa , dar asta e si in functie de gusturi . La frunze am vazut ca acum se gasesc si frunze de catapa -cred ca e numele-; in petsopuri , dar si cele de stejar sunt bune ( sa nu fie prea proaspete totusi )
P.S. pentru substrat la biotop sa folosesti un nisip cu granulatie de pana la 2 mm (de preferat de cuart-e neutru chimic). La dimensiunea asta e preferat ca suport de catre bacterii ( e vorba de fapt de spatiul dintre granule ) si nu se colmateaza cu materii organice ca si pietrisul mult folosit in acvaristica (sau alt substrat cu granule mai mari)-daca asiguri o grosime a substratului de 8-10 cm + o circulatie adecvata a apei macar pe verticala (discusii nu prea agreaza curentii orizontali) atunci biotopul va funtiona pe pricipiul D.S.B. (deep sand bed ) agreat mult si in acvaristica marina;unde incarcatura biologica e mult mai mare;ca un suport optim pentru bacterii , care pana la urma fac acvariile sa functioneze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intrebare pentru un biotop
PostPosted: Fri Apr 08, 2011 8:17 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Salut , conurile de arin contin mai mult tanin decat frunzele de stejar , plus ca nu se dezintegreaza asa repede. Ca si lemn eu folosesc crengi uscate de salix tortuosa. Ca substrat sugerez ,nisip alb/maro fin. multa bafta cu proiectul :good:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group