It is currently Thu May 02, 2024 4:19 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Apr 22, 2011 7:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
AlinSaga wrote:
NU stiu de ce considerati kitsch un acvariu plantat, cu plante, radacini, frunze, plin de culoare si viata.
Nu discut de considerentele practice ale celor care practica reproductia dar Eu cred ca kitsch este atunci cand bagi discusii in eprubetele mari numite acvarii.
Nu ai inteles... Titlul topicului este ''Biotop sau steril?'' Plantatul despre care vorbesti nu este biotop, nu am spus niciodata ca un acvariu plantat este un kitsch si nu ti-am judecat sau condamnat acvariul sau metodele aplicate.
Incercam sa conving pe cei care doresc un biotop sa o faca corect caci altfel devine kitsch si daca nu reusesc lucrul acesta atunci mai bine se rezuma la plantat. Apropos', biotop sau plantat nu este acelasi lucru.
Nu am absolut nimic impotriva discusilor in plantat si incerc doar sa atrag atentia asupra diferentelor intre cele 2 metode, asuprea riscurilor la care se pot expune cei ce vad o poza sau citesc un post si isi imagineaza ca e floare la ureche si de ce nu ar putea si ei...
Sterilul nu poate fi niciodata kitsch asa cum afirmi deoarece nu incearca sa imite nimic.
Inainte de a mai posta te rog cauta in DEX cuvintele ''biotop'' si ''kitsch'' altfel vorbim 2 limbi diferite.

AlinSaga wrote:
Trebuie sa dau "dreptate" unui antevorbitor, fug ca draku de tamaie de plante . Fug sa se piteasca-n plante ca maimutele :lol: Sau poate discusii mei nu si-au pierdut inca instinctele ancestrale :roll:
Eu am 10 bucati de xingu F1 care se ascund dupa filtrul intern cand se sperie si probabil ca acestia mai au inca instincte ancestrale dar ma indoiesc ca isi amintesc de vreun filtru dupa care se ascundeau parinti lor cand innotau in Rio Xingu. Glumind putin as putea paria ca mai repede gasesti filtre in habitatul discusului decat plantele pe care le ai in plantat. :lol:

AlinSaga wrote:
E posibil sa incerc un "proiect" anume sa pavez fundul acvariului cu gresie imitatie piatra lipita cu silicon iar plantele sa le plantez in ghivece speciale .
In acel moment ar fi mai bine sa nu mai pui poze. Deci am dreptate cand spun ca de obicei actiunile intreprinse sunt un moft al acvaristului si nu o necesitate a discusului?

AlinSaga wrote:
Asa ca ..avem parere diferita despre kitsch .
Aici ai in sfarsit dreptate. Eu stiu definitia pe de rost. Iti dau un link catre un DEX online?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Sun Jul 17, 2011 10:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Cam asa arata un biotop pentru discus facut cum trebuie:

Multi prefera varianta "plantat", posibil din motive de design, dar parerea mea este ca un acvariu tip "biotop" pentru discus, facut cum trebuie, este ceva ce te marcheaza... pozitiv :good:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Mon Jul 18, 2011 8:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cel ce a realizat acest biotop a facut-o profesional. Un asemenea acvariu este facut intr-adevar pentru discus si pentru ca discusii sa se simta ca acasa.
Biotopul este pentru discusi iar plantatul este pentru orgoliul propriu sau impaciuirea nevestei.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 11:18 am 
Offline

Joined: Fri Aug 06, 2010 4:29 pm
Posts: 141
Location: Scornicesti - Olt
Exista si ceva verdeata pe acolo prin amazon.
Dovada: http://www.youtube.com/watch?v=xg0wQG83 ... re=related


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 11:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
:lol: E tare de tot dovada asta.
Verdeata ce se vede sunt frunzele copacilor sau a arbustilor din padurea inundata deoarece nivelul Amazonului creste cu peste 10 m in sezonul ploios. Discusii aceia depun in pom, la propriu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 11:56 am 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Verdeata aia sunt de fapt copaci din padurea inundata. Exista totusi unele biotopuri ale discusului unde exista si plante acvatice , cel putin cateva luni pe an . http://www.youtube.com/watch?v=cTMtnLCw ... re=related


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Biotop" sau Steril?
PostPosted: Fri Aug 05, 2011 12:36 pm 
Offline

Joined: Fri Aug 06, 2010 4:29 pm
Posts: 141
Location: Scornicesti - Olt
Da. Stiu ca sunt frunzele copacilor. Ideea era ca este verdeata. Si se vede ca pestilor le place din moment ce depun pe ea.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group