It is currently Sat May 18, 2024 1:11 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Alegerea si tratarea lemnului pentru acvarii.

FUNDAMENTELE

Multa lume vrea sa foloseasca lemn natural in mini-habitaturile lor. Este important de notat ca unele tipuri de lemn pot avea efecte daunatoare asupra animalelor, in special asupra amfibienilor. Sunt cateva proceduri si reguli care ar trebui urmate inainte de a introduce lemnul, gasit sau cumparat, intr-un mini-habitat. Lemnul poate adaposti ciuperci, insecte, bacterii, poate contine chiar si substante toxice care pot face ravagii intr-un nou sau deja infiintat vivariu. Fara cercetare, sterilizare si carantina corespunzatoare, poate fi foarte usor sa introduceti daunatori sau chimicale care va pot afecta fauna.

Fa-ti cercetarea

Identificati sursa lemnului. Identificati specia de provenienta. Niciodata nu folositi lemn din livezi comerciale sau din alte zone care posibil au fost expuse la pesticide sau ierbicide. Produsele din lemn fabricate precum lemnul tratat la presiune sau placajul trebuie evitate cu orice cost! Ele contin chimicale care pot fi fatale amfibienilor, cum ar fungicidele sau insecticidele menite sa protejeze lemnul.

Regula numarul 1 in folosirea lemnului este “Daca ai dubii, lasa-l afara.”
Este intotdeauna mai bine sa fii precaut decat sa regreti.

Sterilizarea

Cea mai usoara si sigura cale pentru a o face este fierberea. Este intelept sa inmoi lemnul in apa de la robinet netratata pana cand devine imbibat cu apa. Schimbati apa des, imediat ce aceasta a fost colorata de catre lemn. Aceasta va asigura transferul caldurii sterilizatoare prin intreg corpul lemnului si va ajuta la indepartearea taninului din lemn. Alegeti o oala din aluminiu sau din inox pentru a fierbe. Este recomandat sa cumparati o oala ieftina pentru a o folosi numai in acest scop.

Lemnul gasit ar trebui fiert pana cand este complet imbibat si se scufunda la fundul oalei. O fierbere de minim 6 ore in continuu ar trebui aplicata. Va trebui sa urmariti nivelul apei si sa adaugati daca este necesar. Protejati-va pentru a va feri de oparire sau arsuri. Este foarte recomandat sa efectuati acest proces in aer liber unde un furtun de apa pentru gradina sau un extinctor sunt la indemana in cazul unui incendiu. Oalele cu teflon se pot folosi in siguranta doar pe soba. Niciodata nu folositi articole de gatit din teflon la foc deschis sau pe gratar. Daca trebuie sa fierbeti lemnul in casa, tineti minte ca regulile sunt aceleasi, dar aceasta va provoca un miros pe care multi il gasesc insuportabil.

Cu lemnul cumparat de la pet shopuri, deseori fierberea nu este necesara. Nu fierbeti lemn cumparat ce a fost sigilat cu rasina epoxica. Produsele din lemn compozit special facute pentru mini-habitaturi nu necesita fierbere de asemenea, dar este recomandat o curatare cu apa calda de la robinet.

In cazul lemnului cumparat care a fost deja scufundat intr-un acvariu, aceleasi tehnici aplicate plantelor vii se vor folosi pentru sterilizare.

Daca doriti sa folositi bambus mort, este necesar sa perforati toate camerele interne pentru a preveni o posibila explozie. La fiecare incheietura a bambusului este o membrana groasa separatoare pe care trebuie sa o perforati folosind capatul mai ascutit de la sarma unui umeras.

Uscarea lemnului pentru uz terestru

Aceasta se poate face sigur intr-un cuptor standard setat la maxim 93 grade Celsius. Timpul de uscare variaza mult in functie de marimea si densitatea lemnului. Luati in calcul cel putin cateva ore. Aceasta va ajuta la prevenirea cresterii mucegaiului si a fungilor. Uscarea lemnului in cuptor trebuie supravegheata indeaproape pentru a preveni incediul.

Lemne ce ar trebui evitate

Aceste tipuri de lemn contin substante daunatoare sau potential daunatoare si ar trebui evitate in folosirea cu CAUDATE (tritoni, salamandre).
Abanos
Anacard
Brad*
Blackwood
Box elder
Cais
Castan
Cedru
Chiparos*
Cires
Citrice
Cucuta
Dafin
Eucalipt
Fag
Fistic
Gingko
Glãditã
Hortensie
Ienupãr
Kumquat
Leandru
Locust negru
Lotus negru
Mahon
Mango
Mesquite
Mesteacan
Migdal
Mirt
Molid
Nalbã
Nuc
Patachina (Crusin)
Piersic
Pin
Prun
Poinsettia
Salcie
Sequoia
Smochin
Soc
Stejar
Sumac
Teak
Tisa
Zmeur

*Vezi informatii aditionale mai jos despre folosirea in siguranta a acestor tipuri de lemn.

Multe dintre aceste surse de lemn sunt ale pomilor fructiferi. Unele dintre ele au grade de toxicitate variabile; oricum, toate ar trebui evitate deoarece riscul contaminarii cu pesticide este mare.

Coniferele si copacii vesnic verzi ( evergreen = perenã ) ar trebui folosite cu precautie. Concentratii mari de fenoli si terebentine precum acidul plicatic, acidul abietic si taxolul prezente natural in aceste tipuri de lemn pot cauza multe efecte daunatoare sanatatii in timp, inclusiv decesul. In timpul fierberii si tratarii la temperaturi inalte se pot reduce mult aceste toxine, chiar si o cantitate mica ramasa in componenta lemnului poate rezulta probleme respiratorii si dermatologice. Chiparosul european, cedrul rosu, si majoritatea pinilor ar trebui evitate indeosebi.

Exceptiile la acestea sunt produsele confectionate din chiparos de balta, Taxodium distichum, care sunt perfect sigure pentru folosire. Produsele de substrat confectionate din scoarta de brad de asemenea sunt sigure pentru folosire. Amandoua sunt adesea tratate de producator, cu toate acestea un ciclu standard de inmuiere si uscare este sugerat inainte de folosire. In timp ce produsele comerciale din scoarta de brad sunt sigure pentru folosire, lemnul actual al brazilor ar trebui evitat.

In cazul celor mai discutati arbori, mar, cires si eucalipt, bunul simt si logica pot preveni dezastre aici. Fructiferele sunt adesea expuse la pesticide dealungul intregii vieti. Doar asta ar trebui sa fie deajuns pentru a descuraja folosirea lor. Toxicitatea actuala a acestor pomi fructiferi este discutabila. Oricum “daca ai dubii, lasa-l afara !”

Eucaliptul este o poveste cu totul diferita. In timp ce sunt 746 specii recunoscute din aceste plante, nu toate sunt toxice. Oricum identificarea poate fi foarte grea. Deoarece cativa din el sunt folositi la producerea pesticidelor, toti ar trebui evitati.

Tipuri de lemn care sunt sigure pentru utilizare

Sigur in medii uscate si ude
Frasin, lemnul si scoarta
Plop, lemn si scoarta
Bambus
Pluta, scoarta ( imbibata bine)
Nuca de cocos, coaja de copac si de fruct
Lemn adus de rauri sau mari, sterilizat
Madrona, lemn si scoarta
Mopan, doar versiunea pentru acvariu
Compoziti din rasini creati pentru uz acvaristic
Sigur doar in medii uscate
Chiparos de balta, scoarta
Schelet de cactus
Curmal
Brad, doar scoarta
Vita de vie
Artar, lemn si scoarta.

Cand utilizati lemn cumparat, asigurati-va ca este destinat utilizarii in acvarii, decat utilizarii pentru reptile. Lemnul procesat pentru reptile este adesea din tipurile pe care nu ai vrea sa le folosesti intr-un mediu ud. Daca decideti sa folositi lemnul purtat de ape gasit, evitati lemnul purtat de ocean. Nu veti putea scapa de toata sarea! Lemnul purtat de lacuri, rauri, parauri in zone agriculturale ar trebui evitat; deseori sunt saturate cu pesticide si ierbicide.

O sursa ideala de lemn este dupa o furtuna puternica. Deseori, daca iti intrebi vecinii si prietenii, sunt mai mult decat bucurosi sa te lase sa iei lemn gratis, cu toate ca ar trebui sa-i ajuti la curatenie. Un fierastrau bun si o drujba pot fi de foarte mare folos in aceste situatii. Lemnul corespunzator care este inca verde ar trebui lasat la pastrare 6 luni pe post de lemn de foc. Niciodata sa nu taiati din copaci vii.

Intotdeauna cautati prin piesele de lemn gasit dupa soparle mici, serpi, caudate si insecte. Permiteti-le acestor animale sa fie libere pe loc decat sa le luati instinctual acasa. Un hobbyist responsabil va lasa in urma o bucata de lemn locuita si va gasi alta in loc.

Nota importanta 1: Daca utilizati lemn real in setupurile acvatice, TREBUIE sai nvestiti in solutii bune pentru stabilizarea Ph-ului si teste de duritate. Lemnul natural va scadea Ph-ul si duritatea apei in timp. O mentenanta buna a acvariului este necesara.

Nota importanta 2: Daca ai dubii, lasa-l afara !

Nota importanta 3: Lemnul natural va capata alge chiar si plante crescand pe el in timp. Daca nu sunteti un fan al algelor, folositi lemn fals, e mai simplu de curatat.

Nota: Lista cu tipurile de lemn nu este batuta in cuie, dar precautia este necesara pana la actualizarea ei.

Articolul original il gasiti aici:

http://www.caudata.org/cc/articles/wood.shtml
Multumesc prietenului meu MihaiM pentru amabilitatea de a-mi permite sa reproduc traducerea sa pe acest forum.
Las administratiei libertatea de a mutata acest articol oriunde crede ca este mai bine in cazul in care considera ca este util.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 1:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
GeoS wrote:
Multumesc prietenului meu MihaiM pentru amabilitatea de a-mi permite sa reproduc articolul sau pe acest forum.
Un articol foarte bun, dar nu inteleg de ce spui ca este articolul lui MihaiM? Din cate observ este doar tradus de el (mot a mot), articolul fiind se pare al lui Johnny O. Farnen, iar recomandariile acolo fiind vivariile nu acvariile.
GeoS wrote:
Aceste tipuri de lemn contin substante daunatoare sau potential daunatoare si ar trebui evitate in folosirea cu CAUDATE (tritoni, salamandre).
Posibil ca acolo nu s-au luat in calcul anumite esente de lemn ce trebuie sa stea complet scufundate sub apa. Din cate vad nici nu se vorbeste de lemnul de corn... iar stejarul, cu taninul care-l elimina, este chiar bun in cazul acvariilor biotop "blackwater".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 2:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Ce am inteles eu si sa ma corectezi daca gresesc.
Din tot articolul tie ti-a atras atentia numai faptul ca am folosit o gresala de exprimare desi se intelegea clar ca articolul nu-i apartine lui MihaiM, link-ul cu articolul original fiind in partea de jos a pagini. O.K. mea culpa, am editat. Am mai inteles ca probabil viitorul articol sau traducere va fi al tau si am mai inteles ca ne vei ajuta sa-l perfectionam caci in partea de jos spune clar ca este perfectibil. Am spus clar de asemenae ca articolul este reprodus de pe alt forum si precizez acum, desi nu cred ca era cazul, lemnul de stejar nu are ce cauta acolo pt ca nu orice planta si nici orice peste are nevoie de tanin spre deosebire de acest forum unde taninul e chiar indicat desi nu intotdeauna.
Inteleg de asemenea ca nu vor mai exista de acum in colo pe acest forum intrebari de genul: am o radacina, ce fac cu ea? Daca mai citesti o data articolul cu rabdare vei vedea ca se refera la diferite intrebuintari ale lemnului nu numai in acvarii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 2:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Scuze daca te-am suparat (corectat)... mai ales ca ai spus ca este un articol "perfectibil" :calm:

PS: Ca sa te mai inveselesc putin:
GeoS wrote:
Nota importanta 2: Daca ai dubii, lasa-l afara !
"When in doubt, leave it out!" se traduce in cazul de fata "Daca ai indoieli, nu-l mai folosi"... nu de alta, dar la noi in tara daca lasi ceva afara, dispare :dance2: :dance2:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 11:03 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
da multumesc de sfaturi dar acum sunt si mai indecis caci nu stiu ce sa fac?!! :D
tot fierb la 4 radacini de vita de vie si acum inteleg ca s-ar putea sa fie cu chimicale .... totusi sunt radacini din pamant si la tara la noi crezi ca au taranii bani de chimicale??


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Thu Oct 20, 2011 12:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Orinoco wrote:
la noi in tara daca lasi ceva afara, dispare

Recunosc, am un caracter gaunos si ma aprind repede. Cu chestia asta m-ai binedispus insa. :hysterical:
Pa si sa auzim de bine.
Nu numai ca dau taranii cu chimicale dar problema mare e ca dau fara cap si fara simt de raspundere, uneori cu o inconstienta crasa. Crede-ma ca stiu ce vorbesc. Daca nu le stii provenienta incearca sa le fierbi in apa de osmoza si decojeste-le neaparat. De fapt trebuiesc decojite in orice situatie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Thu Oct 20, 2011 9:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
La fierbere poti folosi sare ajuta la indepartarea substantelor de tip azotat,fosfat etc.

Nu mai gasesc articolul unde scria ca si radacina de alun ar fi ok.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Tue Dec 06, 2011 3:31 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
De salcam nu vad scris nimic. Vreau sa-mi schimb setupul si ma gandeam sa folosesc niste radacini de salcam. Are cineva asa ceva prin acvariu, stie cineva daca este sau nu indicat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Tue Dec 06, 2011 4:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Dar totusi salcia o vad in lista celor mai putin indicate, intr-un jurnal de pe un alt forum, este cineva care a tinut pentru o perioada lunga de timp radacini de salcie fara probleme din cauza acesteia. Radacini "crude", verzi, doar fierte.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Fri Dec 09, 2011 11:47 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
vallycu wrote:
De salcam nu vad scris nimic. Vreau sa-mi schimb setupul si ma gandeam sa folosesc niste radacini de salcam. Are cineva asa ceva prin acvariu, stie cineva daca este sau nu indicat?


nu ma poate ajuta nimeni cu aceasta dilema?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group