It is currently Tue Apr 30, 2024 10:24 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Sun Sep 04, 2011 11:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Cele mai indicate crengi sau buturugi se gasesc in pet shopuri.Nu putrezesc si nu stau la suprafata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 8:37 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
am strans niste ramuri de nuc uscate .sunt bune pentru acvariu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 8:40 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Dupa ce le-ai pregatit, inainte de a le pune in acvariu, mai lasa-le 24 de ore in apa curata, al carei pH sa il masori inainte si dupa cele 24 de ore. Vezi ce rezultate obtii...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 10:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
din cate stiu eu, nucul nu ar fi bun


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Mon Oct 03, 2011 12:45 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
de-aia l-am pus sa faca testul de pH. mi-e sa nu iasa prea mult tanin din el, dar acum depinde si cat e de bine pregatit si evident, cat e de mare "batul".

p.s. imi amintesc de o intamplare neplacuta, cand o buturuga de prun era sa omoare toti pestii din acvariul unui prieten (chiar eu ii dadusem buturuga :D )

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Mon Oct 03, 2011 10:36 am 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Sunt de acceasi parere ca oceanG, pe langa rasinoase nu recomand nici nucul ca lemn de folosit in acvariu. uite aici :
"Denumire stiintifica:Juglans regia. Fam.Jaglandaceae.
Compozitie chimica: uleiul volatil din frunze are juglona sau 5-hidoxi-naftochinona, acesta este purtatorul efectelor insecticide ale frunzelor, cunoscut empiric, precum si al unor marcante proprietati mitodepresive din care cauza este util in tratarea tumorilor (frunzele), taninuri, cantitati mici de ulei volatil, un principiu amar-juglandina- si o oxinaftochinona- juglona, etc.
Cojile -iuglona, taninuri, ulei volatil, clorofile, amidon, pectine, acizi organici aminati liberi, substante minerale. Nu contine iod. Iuglona coloreaza pielea.


Samburii- acizi grasi din care peste 50% acid linoleic, proteine, vitaminele: A, B1, B2, B6, C, E, F, flavonoide, tirozina, un principiu amar, ulei volatil, lipide, acid galic, acid elagic, inozitol, iuglona, hidroiuglona, substante extractive, magneziu, potasiu, hidrati de carbon, calciu, cupru, zinc, fluor, etc."

sursa : http://www.terapii-naturiste.com/index.htm
Acuma ma gandesc ca daca juglona se gaseste in frunze si coji....oare nu se gaseste si in lemn?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Mon Oct 03, 2011 5:32 pm 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 10:24 am
Posts: 191
Location: Bucuresti, Pantelimon
multumesc de raspunsuri . crengile de nuc le-am aruncat.
am ramas cu 3 radacini de vita de vie si cu ceva mopane care sunt mai sigure deoarece nu vreau sa risc nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Tue Oct 04, 2011 7:24 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:03 pm
Posts: 125
Location: targu mures
incearca cu crengi de prun


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Tue Oct 04, 2011 9:45 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
petrika, ai citit ultimul meu post din acest topic?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ce fel de crengi sa pun in acvariu
PostPosted: Wed Oct 19, 2011 1:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pentru ca sunt un mare puturos, n-am sa scriu un articol despre buturugi si alte lemne din bazinele noastre, insa, promit sa pun aici un articol scris de un prieten de-al meu imediat ce voi avea acceptul lui. Una peste alta buturugile si crengile de vita de vie si de pomi fructeri pot fi folosite in bazinele noastre cu mari precautii si doar atunci cand le cunoastem provenienta. Si unele si altele au fost tratate chimic impotriva daunatorilor, in medie de cel puti 7-8 ori pe an. Imaginati-va cam cat cupru elimina in apa o radacina de vita chiar tratata, dupa ce a fost stropita impotriva manei dupa fiecare ploaie serioasa, uneori de mai mult de 20 de ori pe an. Nu cred ca mai e nevoie sa explic vre unui discusar ce este si cu ce se mananca sulfatul de cupru. Chiar daca eliminam coaja, substantele chimice(care mai de care mai periculoase) se impregneaza adanc si probabil pt mult timp in lemn. Parerea mea este ca trebuiesc evitate cu orice pret si unele si altele, nemeritand riscul iar ADX comfirma asta prin patania lui. Se pot folosi fara nici un fel de precautii radacinile si crengile pomilor fructiferi salbatici cu conditia sa nu fie dintre cei de pe margiunea drumului sau vita de vie tot salbatica sau ne altoita daca te intriga vreo forma, pentru ca vita de vie ne altoita este foarte rezistenta si de obicei nu se stropeste sau se stropeste rar.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group