It is currently Thu May 02, 2024 3:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Author Message
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Wed Apr 28, 2010 8:26 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 2:02 am
Posts: 34
Location: Rm Valcea
geo, nu te contrazic, dar diatomele sunt o clasa de alge in care intra mai multe tipuri. nu poti sa pui diatome=brown algae. mai degrabe diatomele cuprind si brown algae. diatome sunt si verzi...apa verzuie...eucariotele...parameci, euglene, infuzori...etc. iar chestia cu silicatii e cu dus si intors. eu nu am nisip cuartos, am alt pietris de la jbl, am lumina hqi aproape de 1w/l dar am aceasta alga...de unde silicati? de unde lumina putina?...vorbesc din experienta, nu din citite pe net, unde sunt 1000 de pareri. sper sa nu te superi :) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 7:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Fratele meu, aici nu e loc de suparari si de fapt cine se supara da o tuica mica. :D Din controverse se naste progresul si fie vorba intre noi in ultimul timp observ o activitate neobisnuit de intensa pe acest forum. Sa fie de bun augur! Referitor la diatomee, corect vorbesti numai ca determinarea exacta a tipului de alge se face la microscop si daca ai o baza de date updatata. Alta varianta ar fi o facultate de biologie sau un laborator de analiza publica. Noi vorbim generalitati. Citeam acum un timp un articol al unui cunoscut aquascaper (insa un nemernic de virus m-a facut sa pierd 250 gb de date si nu-l pot cita) in care spunea ca si praful de sticla provenit din slefuirea geamurilor acvariilor noi si ne clatite cu simt de raspuntere, pot duce la un bum de alge brune. In alta ordine de idei eu i-am sugerat prietenului nostru sa vina cu mai multe amanunte caci o alga bruna(la aspect caci de fapt e cea mai nenorocita alga pe care o cunosc eu si de fapt e rosie) este si rugina neagra iar atunci datele se schimba radical. In ultimul rand, crede-ma ca de mult nu mai pun botul la ce circula pe net daca sursa nu e de incredere sau daca nu verific informatia din mai multe surse :wink:
Cele bune :drinks:
L.E.Mi-am amintit de teoria cu excesul de fier. Nu cred ca sta in picioare pt ca omu' nu fertilizeaza iar in reteaua de apa potabila din cateva sute de teste cu exceptia a 1-2 cazuri cand am determinat 0,1 in rest nu cred sa fie mai mult de 0,05. Vorbim de Fe2 caci Fe3 nu are nici o legatura cu plantele si algele. Parerea mea binenteles.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group