It is currently Sat May 18, 2024 5:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Wed Apr 14, 2010 11:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
pare fin , mai degraba 1-2 mm. imi surade ideea si mie, de unde l-ai procurat? al meu nu e atat de deschis, asa alb arata absolut genial.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 12:09 am 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Şi eu am pus la mine în acvariu tot pietriş de culoare albă dar nu cu o asa de mică granulaţie(3-5).Arată bine şi e foarte multă lumină atât în acvariu cât şi în cameră,se reflectă lumină.Sunt mulţumit de el,ca şi aspect,să vad acuma ce impact va avea asupra discusilor mei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 11:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Nisipul e fin, < 1mm, pare asa alb in acvariu, in realitate are si niste bobite negre prin el, e luat din Hornbach cu 25 RON sacul de 25 Kg.
GeoS wrote:
Fantastic!!! Liviule, poate reusest sa pui pozele direct nu link-uri. Cred ca impactul va fi si mai puternic.

A facut-o Adrian inaintea mea.
Merci, Boss! :good2:

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 6:50 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Azi am pus discusi mei înapoi în acvariu după ce am schimbat acum câteva zile pietrișul care era de culoare mai închisă cu un pietriș mai alb,după ce i-am pus înapoi în acvariu la scurt timp le-am dat mâncare spre surprinderea mea aceștia au mâncat,un pic le mai frică de schimbările făcute și cred că se vor acomoda rapid voi ce crede-ți?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 7:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Daca nu apar si alti factori de stres o sa sa obisnuiasca...

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Thu Apr 15, 2010 7:43 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 16, 2010 1:35 pm
Posts: 363
Location: Baia Mare
Nu pare să le fie frică sau ceva,mănâncă,se comporta normal,nu stau ascunși sau ceva de genul ,sper să fie bine până la urmă.Când mă apropi de ei vin la mine majoritatea,nu pare să fie ceva neregulă cu ei.Acuma rămâne de văzut.Mulțumirile mele pentru cei care mai îndrumat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 1:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
@ vladic pe mine m-a atras ideea nu sa ascund mizeria cu un pietris mai inchis la culoare ci din contra, s-o vad si sa stiu cand si ce masuri sa iau, folosind un pietris deschis. Acum ma felicit pt alegerea pe care am facut-o.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 7:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Ok, dar si eu am un pietris deschis la culoare. Ideeade baza era ca al meu este de granulatie 3mm-mm si ala despre care vb cu PUIUTU este nisip mult mai marunt si mai placut ca aspect.

Am pus intrebarea despre mizerie daca patrunde prin el si cum il sifoneza, ca sa stiu cat beneficiu ajunge si la radacina plantelor nu ca sa nu o vada ochii mei si daca a remercat ceva diferente la plante de cand il are. Cu siguranta le merge altfel. Asta voiam sa aflu mai bine sau mai rau.

Erau adresate niste intrebari concise si foarte clare, care urmau sa ma ajute sa ma hotarasc sa trec si eu pe un nisip de acelasi gen. Dar daca se baga unii cu "presupusl" puiutu nu a mai reusit sa imi dea o informatie ca lumea.

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 11:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Nisipul de obicei se foloseste in biotopuri de Amazon din cauza faptului ca acolo sunt foarte putine plante sau de loc . Exista riscul sa sufoce radacinile unor plante, sa putrezeasca, sa se colmateze foarte repede si sa apara hidrogenul sulfurat ..... numai bine nu e. Pietrisul cu granulatie mai mare de 3 mm permite circulatia mai buna a apei, plantelor le vor prii, dejectiile si mancarea ne consumata se vor descompune in substrat ingrasandu-l dar de asemenea se va colmata repede, si vei avea cresteri nejustificate de po4 si cel putin no3 plus alte cateva dezavantaje.Cel mai folosit substrat este pietrisul cu granulatie intre 1 si 3 mm.
vladic wrote:
Erau adresate niste intrebari concise si foarte clare, care urmau sa ma ajute sa ma hotarasc sa trec si eu pe un nisip de acelasi gen. Dar daca se baga unii cu "presupusl" puiutu nu a mai reusit sa imi dea o informatie ca lumea

Asta n-a fost prea politicos. Colegii nostrii, unii mai putin experimentati, incearca sa fie de ajutor, si rup din timpul lor. Tu ca un baiat istet, filtreaza informatiile, ignora-le pe cele ce nu te satisfac si decide singur. Asta e un forum destul de exclusivist si cand iti va arde buza s-ar putea sa fii ignorat de cei ce s-au simtit lezati acum(inclusiv eu) si nu numai. Nu stiu daca va fi o pirdere prea mare insa.......cine stie. Cand va avea timp si chef iti va raspunde si Puiutu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pregatirea acvariului plantat pentru discusi
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 11:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
GeoS are dreptate in ceea ce spune.
Eu n-am raspuns la timp din cauza bug-ului forumului de a nu anunta cand se posteaza reply-uri.
In legatura cu acel nisip < 1mm,are si dezavantaje, asa cum a spus si GeoS:
- e foarte fin, din aceasta cauza, se intampla urmatoarele: se colmateaza si plantele se sufoca.Eu am rezolvat aceasta problema punand plantele in niste cutiute de plastic(in care se livreaza sosul de pizza :-D ) gaurite in cam 20 locuri;
-tot din cauza colmatarii, asa cum spunea si GeoS, pot aparea nitrati si fosfati, aceasta problema am rezolvat-o asirand substratul o data pe saptamana cu un EHEIM AUTOMATIC GRAVEL CLEANER;
-fiind foarte fin, discusii il inghit foarte usor, aceasta problema o rezolva tractul lor intestinal, ca si in natura. :D
Cam astea sunt dezavantajele, dar pentru mine a contat diferenta de look a acvariului.
A contat si faptul ca nu am gasit ceva mai mare, dar, vazand ca se poate si cu acest nisip mai fin, am ramas cu el.
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group