It is currently Tue Apr 30, 2024 5:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 1:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Salut ! De vreo 2-3 saptamani, unul din cele 2 acvarii cu discusi a inceput sa dezvolte pe fund un fel de mucegai de culoare maron, care nu se poate curata decit prin frecare temeinica cu un burete de bucatarie. Am facut operatiunea de 2 ori, nu vreau sa innebunesc discusii cu asemenea manevre, asa ca va cer sfatul.
Am incercat sa fotografiez aceasta alga sau ce o fi, o sa revin cu citeva fotografii. Acvariul este de 150 litri, steril, cu discusi in el de luni bune, ciclat.
Ca dotari : filtru extern Fluval 103, piatra de aer, o radacina de mangrova, incalzitor.
Temperatura apei : 28 grade.
Am observat ca acest fenomen a aparut dupa ce am scos citeva plate din acvariu ce erau puse intr-un "ghiveci" micut cu ceva pietris, in coltul acvariului. Sa fie o coincidenta ?
Imi puteti da o rezolvare ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 5:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Image
Image
Image

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 5:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 4:14 pm
Posts: 464
Location: Neptun 0727070229
sal,nu intra in panica e alga bruna !
se curata cu buretele ,poti baga ancistrusi sa o haleasca.
din cite cunos eu alga bruna apare cind lumina din acvariu e prea slaba ,de obicei apare in cuburile de reproducere unde trebuie sa ai lumina mai slaba!

_________________
pestele arata asa cum se simte!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 5:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Acum l-am bagat si pe al doilea.... Aveam unul deja in acvariu ! Totusi, nu pot sa bag in sperieti discusii la fiecare 2 saptamani, curatand cu buretele.... Ma gandesc sa scot discusii si sa fac o curatenie temeinica in acvariu, pastrand ceva apa si necuratand filtrul, pentru a evita deciclarea, dar atunci nu scap de alga, nu ??!!

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Quote:
Am observat ca acest fenomen a aparut dupa ce am scos citeva plate din acvariu ......

Algele consuma acum nitratul care inainte era consumat de plante. Inainte nu se dezvoltau deoarece plantele le consumau nutrientii .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 6:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Degeaba bagi ancistrusi.Vor manca aceeasi mancare ca si discusii si nu vor manca algele deloc.Gibiceps iti trebuie tie pana se face mai mare , apoi il dai la schimb cu unul mai mic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 6:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
dragos wrote:
Quote:
Am observat ca acest fenomen a aparut dupa ce am scos citeva plate din acvariu ......

Algele consuma acum nitratul care inainte era consumat de plante. Inainte nu se dezvoltau deoarece plantele le consumau nutrientii .

Dragos, cred ca ai dreptate, un acvariu identic in care , la fel, am avut citeva plante, este ca lacrima .... Dar acel acvariu l-am "dezinfectat" incalzind apa la 70 grade timp de 6-7 ore, sa scap de niste paraziti (iar aparatura din acvariul acesta am tinut-o 2 zile intr-o galeata in care am pus 3 cutii de perogen). Sa aplic aceeasi procedura ?? Si apoi sa ciclez iar acvariul ?

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 6:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Facind asta deciclezi acvariul . Ar fi mult mai usor sa bagi plantele la loc.Sau sa bagi un mincator de alge. Algele acelea nu fac rau discusilor, ba dimpotriva, reduc NO3 din bazin.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 6:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
valypetre wrote:
Acum l-am bagat si pe al doilea.... Aveam unul deja in acvariu ! Totusi, nu pot sa bag in sperieti discusii la fiecare 2 saptamani, curatand cu buretele.... Ma gandesc sa scot discusii si sa fac o curatenie temeinica in acvariu, pastrand ceva apa si necuratand filtrul, pentru a evita deciclarea, dar atunci nu scap de alga, nu ??!!

Eu bag in sperieti discusii de 2 ori pe saptamana curatand fundul cubului cu buretele. :D Stai linistit ca se vor speria la primele 2-3 interventii apoi se vor obisnui.
De algele acelea nu scapa nimeni in cuburi fara interventia buretelui indiferent de volumul de apa inlocuit asa ca nu te hazarda cu dezinfectia caci o faci degeaba.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problema acvariu - Mucegai ??
PostPosted: Wed Jan 18, 2012 6:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Mar 15, 2011 9:55 pm
Posts: 145
Location: Oltenita
Sa las algele in pace ? No way.... Fac gazon pe fundul acvariului, ca la Stadionul National, arata urat .... Mai bine bag niste plante intr-un ghiveci, cum am mai avut. As face si sterilizarea cu apa incalzita si apa oxigenata, dar as face o densitate prea mare de discusi in celalalt acvariu timp de 2-3 saptamani pina ciclez iar.

_________________
http://www.bluz.ro


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group