It is currently Sun May 19, 2024 2:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 4:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
In sfarsit am reusit sa imi duc visul la urmatorul nivel, asa ca am reusit sa pun pe picioare la propriu acvariul de 450 litri, am terminat suportul din teava rectangulara, grunduit, vopsit, suportul si acvariul imbracat in pal.
Acum vine partea in care trebuie sa gandesc foarte bine partea de hardware care imi va asigura buna functionare dar inca sunt foarte nehotarat. Oscilez intre o filtrare tip sump si filtre externe. Mi-ar conveni mai mult cea de tip sump pentru ca filtrele le folosesc la bazinele sterile cu discusi. Acolo gandisem initial o filtrare tip sump doar ca pozitionarea rastelului mi-a facut foarte grea montarea overflowrilor si a conductelor necesare.
Am gasit in comert o pompa de recirculare cu debit de 3000l/h , reglabila si un consum de 50w. Pompa care poate ridica apa la 3,2m h deci zic eu ca destul de puternica.
Incalzirea ma gandeam la un resun de 300w eventual 2, un filtru intern resun bf-200 pentru filtrarea mecanica...
Bazinul va fi doar 1/3 iluminat restul de 2/3 va avea doar cate un fascicol de lumina. Aranjamentul interior este facut din lemn de corcdus, crengute care imi simuleaza extrem de bine radacinile unui copac. Din pacate m-am trezit cam tarziu si nu prea mai am de unde sa iau frunze de stejar.
Plante in acea bucata de 1/3 voi avea diverse fernuri, anubiasi, echindorusi, valisneria gigantea...voi folosi si substrant fertilizant in acel colt.
Voi utiliza si una, doua bombe de co2 si voi dizolva co2-ul direct in sump...e bine sau nu?
Va urma si o butelie cu ph controller prin primavara.
Zilele astea termin de tras si teava de canalizare si alimentare cu apa pe langa acvariu iar schimburile de apa le voi realiza mult mai usor. Am in gand si un schimb de apa la picatura tot cu ajutorul unui overflow si un flotor dar sa vad ce iese. singurul lucru care ma ingrijoreaza e temperatura apei care este extrem de mica in aceasta perioada 12 grade. Asa ca imi vor merge incalzitoarele incontinuu.
In privinta popularii:
Cresc cu mare spor red-turquoise, si browni am in plan sa iau si niste cuipeua si sanmerah...vor fi vreo 10-15 discusi in acest biotop, 4 scalari clasici si inca stau in dubii in privinta neonilor, as pune o gasca de 50 pentru un pic de "miscare" sau Hyphessobrycon callistus
Flammeus

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 4:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Sună promiţător. Aşteptăm poze!!!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 7:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Atentie cu pompa de 3000 litri. Cauta cu atentie graficul acestei pompe, pentru ca
3000 litri nu ridica la 3,2 m. De obicei cand se dau caracteristicile pompei se spune
3000 litri pe ora si inaltimea maxima la care ridica 3,2 metri. Asta nu inseamna ca
vei avea un debit de 3200 litri la 3,2 metri. Debitul de 3000 il vei avea pe orizontala.
La 1,5 metri cat presupun ca vei avea, debitul va fi probabil de 1200-1500 litri. Eu
pregatesc un acvariu marin in acest moment si pompa pe care o voi folosi ca sa ridic
din sump la 1,5 metri 5000 litri pe ora are un debit maxim de 8000 litri si o inaltime
maxima de 4,6 metri.
In alta ordine de idei, folosirea unui sump este o idee buna daca il proiectezi asa cum
trebuie si ai asigurat un debit suficient.
Eu la 400 litri plantat in momentul de fata folosesc 2 canistre externe care merg la
aproximativ 800 litri pe ora fiecare.
Atentie si pentru ce varianta de overflow optezi sa eviti zgomotul apei in cadere.
Ce fel de overflow vei folosi? Sau cum vrei sa duci si sa aduci apa din bazin in sump?

O seara placuta si spor la treaba,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 7:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Multumesc pentru informatii, pompa este una "made in china" no name, din dedeman folosita normal la fantani arteziene decorative, astea au fost singurele informatii pe ambalaj, dar daca voi avea un debit de 2000l/h deja cred ca e prea mult. Apa va trebui sa mi se ridice doar 120cm, de sub acvariu. Overflow intentionez sa il fac precum http://www.youtube.com/watch?v=65yVr7DiDls <---acesta....si am mai studiat un model care va trage apa de pe fundul acvariului dar care tot la fel ii poti seta limita in functie de cat de sus va fi acel "T-eu" din spate pentru ca acolo va ajunge apa la nivelul din bazin....iar sumpul va fi foarte simplu si util, o camera pentru pompa si o camera pentru filtrare...cu un loc mic jos de comunicare unde voi pune burete...acum incerc sa uploadez niste poze si o sa postez starea actuala a bazinului...acum cand ma uitam la poze observ ca par total diferite fata de bazin...imi pare rau ca nu pot face poze 3d :(( dar o sa mai umblu un pic la aranjament

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 8:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Image Image Image Image Image Image Image
Cred ca cele 2 cioate care plutesc le voi scoate, ele au mai fost folosite in alte setupuri de ale mele si stateau complet scufundate dar se pare ca iar plutesc dupa ce au stat cam 2luni pe uscat. Substratul urmeaza sa il adaug zilele urmatoare dupa ce gasesc aranjamentul final al crengilor.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 9:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Modelul de overflow pe care vrei sa il faci nu functioneaza dupa principiul sifonului
si in acest caz trebuie sa folosesti tevi cu diametru suficient de mare pentru a avea
debitul de care ai nevoie. Daca ar function dupa principiul sifonului atunci ai avea
un debit suficient de mare chiar si cu o teava de jumatate de toll. Sa fi atent si
sa nu ti se infunde, sa protejezi capatul din acvariu cu ceva in asa fel incat sa nu
se infunde. E adevarat ca nu prea ar avea ce sa infunde teava in acvariul pe care
il faci, dar mai bine sa fi sigur.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Voi folosi un gratar sau ceva de genul sa nu mi se infunde, iar diametrul tevii va fi de 40mm, din pacate am observat ca la noi nu se mai gaseste teava din pvc precum cea din video care se lipeste cu "codez" , ci doar teava ppr care se lipeste la cald cu ajutorul unui aparat. Nu am gasit pe nimeni pana acum sa imi faca acel overflow "la cald" asa ca ma vad nevoit sa il fac din tevi de pvc cu garnitura precum cele ce se folosesc la scurgeri . Vor fi doua overflow-uri, doar ca eu as fi avut in plan si un robinet la fiecare dintre ele pentru a putea regla jetul de apa. Varianta cu gaurirea sticlei iese din calcul.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 10:42 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:03 pm
Posts: 125
Location: targu mures
Foarte frumos aranjamentul numai că trebuie avut în vedere faptul că peşti o să îţi stea aproape tot timpul în partea intunecată


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Tue Dec 27, 2011 10:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cu aparatul pe care il am nu prea se vede nimic, asa cum arata el seara cu lumina aprinsa. In partea stanga unde este lumina nu este nimic intre neon si apa, in partea dreapta nu este obturata complet lumina sunt vreo 4 raze de care imi permit as vad totusi cate ceva in bazin. Lemnele nefiind uscate complet inca au un pic tendinta sa pluteasca, dar cand voi pune substratul si cateva pietre pe "varfuri" va iesi exact ce imi doresc. Sper sa mai gasesc cateva frunze de stejar...1-2 saci sa am de schimb. Am comandat deja 2 kg de turba pentru filtrare si pentru "inegrirea" apei, dar si efectul dat de frunzele uscate e minunat. Sper ca in 2-3 saptamani sa pun si primii locatari in el.
Credeti ca ar face fata doar un fluval 405 pentru filtrare biologica? in interior as pune 2 resun bf-200 pentru filtrarea mecanica...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discus Home
PostPosted: Wed Dec 28, 2011 12:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Pai daca iti faci sump poti face filtrarea biologica acolo, nu ai mai avea nevoie de
canistra. Cele 2 filtre interne pentru filtrare mecanica cred ca ar fi ok.

Ai grija la overflow, daca nu folosesti robineti te poti trezi ca vine mai multa apa
decat poate sa urce pompa inapoi in display.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group