It is currently Fri May 03, 2024 2:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Tue Sep 07, 2010 10:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Azi am dat o raita prin magazinele bucurestene. La Hornbach am gasit Artemia congeleta diferita la culoare fata de cea pe care am folosit-o in ultimi 2 ani. Desi este acelas producator, cubuletele sunt maro roscat inchis fata de alb galbui, cea folosita pana acum. Are cineva idee despre ce e vorba? O fi vorba de diferenta intre perioadele de recoltare sau poate de calitate? A observat cineva daca pestiii o accepta mai bine sau din contra?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 12:03 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Teoretic ar trebuii sa fie rosie. Cea alb-galbui e veche.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 12:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Exista artemii de ambele culori in natura, dar unii le mai si "vopsesc". Exista si verde, care se pretinde c-ar fi masculi. Luati portii mici si incercati-le calitatea. Artemia este deseori infectata cu germeni patogeni (Vibrio metschnikovii) periculosi chiar si pentru oameni. Golden Gate si-a castigat un renume foarte rau in ultimii ani, dar se relateaza si pozitiv despre firma.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 2:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Poate fi si de la concentratia de oxigen din apa de unde au fost recoltata/tinuta inainte de congelare. Oxigen mai putin...culoare mai roscata.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 8:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
La o cautare pe google image gasesti artemia alba, galbena, rosie, maro...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 9:46 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Un prim test il poti face vizual, si anume sa vezi cat de "conturat" mai e crustaceul, dupa decongelare. Daca e zdrentuit rau si se dezintegreaza usor in apa, e clar ca a fost recongelat, ceea ce nu e bine.
In rest, multumiri lui Ioan pentru inca o informatie pe care nu o stiam (ref. la Vibrio metschnikovii).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Wed Sep 08, 2010 10:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pai ce sa zic, vad ca Ioan a facut un obicei sa ne strice ziua. Dupa o simpla cautare cu Gogu mi s-a ridicat parul pe ceafa la ce am gasit despre Vibrio metschnikovii. Lasand gluma la o parte, am devenit asa paranoic in ultimul timp, ca ma gandesc de doua ori de acum inainte cand o sa administrez Artemia. E clar ca aduce un aport de minerale si alte te miri ce, sau de rolul laxativ, dar in opinia ta Ioane,ce poti sa ne mai spui? Riscul de contaminare cu Vibrio este de luat in calcul sau este mai de graba teoretic si putem sa-l trecem la rubrica ,,Fenomene rare''?
Multumesc tuturor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Thu Sep 09, 2010 7:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu cred ca daca nu sti ca esti bolnav, nu te doare nimic. . Posibil sa fi murit si la mine in acvariu discusi contaminati cu Vibrio metschnikovii dar nici nu o sa imi fac viata mai grea renuntand la artemia congelata. Oricum nevasta-mea imi spune mereu ca imi hranesc discusii cu mancare mai sanatoasa decat ii dau ei. :lol:
In alta ordine de idei iata ce "hrana vie" au altii la robinet. Sa tot cresti discusi in apa aia. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Thu Sep 09, 2010 2:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
GeoS wrote:
Riscul de contaminare cu Vibrio este de luat in calcul sau este mai de graba teoretic si putem sa-l trecem la rubrica ,,Fenomene rare''?
Dac-as fi in stare (adevarul este ca sunt) sa aflu daca-i contaminata hrana, poate ca as putea evita inbolnavirea celor 2-5% din pestii mei. Din fericire se inbolnavesc doar cei care-s mai slab dezvoltati, sau de care n-am nevoie neaparata pentru reproducere. Ii adorm (narcotizez) si consider c-am castigat mai mult eliminandu-i, decat pastrandu-i. Suna tragic, dar stim toti foarte bine ca natura selecteaza inca mai sever, ca sa se pastreze ce-i apt pentru viata, in fiecare clipa, chiar si in cea in care cititi randurile astea.Sunt foarte putini cei pe care incerc sa-i tratez, dar le ofer conditii de viata in care ceilalti 95-98% se dezvolta mult mai bine decat in apele lor natale.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Artemia congelata, diferita la culoare.
PostPosted: Thu Sep 09, 2010 9:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
mariusvlad wrote:
Nevasta-mea imi spune mereu ca imi hranesc discusii cu mancare mai sanatoasa decat ii dau ei

Paaai, parca-mi suna cunoscut partea asta. :lol:
@ Ioan-Mie unul nu-mi suna de loc crud ce spui tu si umila mea experienta m-a invatat ca eutanasierea e o solutie uneori. Ce te faci cand dintr-un numar limitat de pesti, 15-20, se inbolnaveste, ca de obicei, cel in care iti pui cele mai multe sperante, cel mai mare si mai frumos. Atunci nu poti decat sa te gandesti la legile lui Murphy si sa te bucuri. Ar fi putut fi si mai rau. Multumesc mult inca o data de interventii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group