It is currently Sun May 19, 2024 1:39 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 113 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Thu Apr 14, 2011 9:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
amprentas wrote:
Credeti ca ar fi necesar sa dau cateva gauri mici in capacele cutiilor sa intre aer, sau nu?

Nu e nevoie,nu se sufoca.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri Apr 15, 2011 10:26 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 24, 2011 9:17 pm
Posts: 83
Location: urziceni
merci mult


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sat May 07, 2011 10:30 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ce va mai fac viermusii? ai mei, desi nu credeam ca o sa-i am prea mult, s-au inmultit si sunt acum puzderie in castronul de lut ars in care ii tin. Pamantul, asa cum spuneam intr-un post mai vechi, este recuperat dintr-un ghiveci antic si este foarte nisipos. Ii hranesc cu miez de paine inmuiat in lapte, dar nu le dau mai mult decat mananca in doua zile. Am observat ca asteapta cam o jumatate de zi, parca pana cand incepe sa se acreasca un pic amestecul :), dupa care il napadesc si il "dizolva" in urmatoarele 24 de ore (nu le dau mai mult, ca sa nu se strice). Ideea e ca dupa ce vad ca au mancat tot, ii mai las vreo 12 ore fara sa le dau de mancare, ca sa ma asigur ca nu mai raman resturi. In consecinta, daca dupa ce pare ca au mancat tot, ridic geamul, constat ca parca e un miros neplacut... dar dupa cele 12 ore in plus, sub geam miroase din nou a pamant, pur si simplu. Am tras concluzia ca acesti viermi au un sistem digestiv prin care materia organica este digerata aproape complet, cu alte cuvinte, resturile sunt mineralizate in proportie foarte mare, bacteriilor anaerobe nemairamanandu-le prea mult de facut. ...cu alte cuvinte, nu neglijati ciclarea nici in aceste recipiente si totul o sa mearga foarte bine.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun May 08, 2011 10:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ai mei sunt stabili.
Probleme: am observat ca migreaza din pamant cativa, daca nu deschid cutia la cel putin 3 zile, si apar la marginea dintre capac si cutie. Le dau in continuare morcov fiert amestecat 1/1 cu carne de peste pentru pisici, totul maruntit si pus la congelat sub forma de placa, din care rup bucati si le pun asa congelate direct pe substrat, fara sa le acopar cu placa de sticla. Pe urma fac si eu pauza de hranire 1-2 zile.
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sun May 08, 2011 11:32 am 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Eu le dau de mancare la 2-3 zile si merg binisor. Din comoditate am inceput sa folosesc pe langa paine inmuiata in smantana si crochete de pisici pe care le umezesc putin iainte de a le pune in cultura. La culturile cu substrat pe baza de pamant si fara scurgere sunt f atent cu umiditatea pt ca in cazul in care este prea mare viermisorii ies din substrat si urca pe peretii si capacul cutiei. Acelasi lucru (urcarea viermilor pe capul cutiei) se petrece atunci cand concentratia viermilor in cultura este f mare sau cand subtratul nu mai este propice pt dezvoltarea lor. Pt a ajunge la o concentratie f mare a viermilor in cultura conteaza mult si sa pui inapoi sutele de pui pe care i iei fara voie atunci cand recoltezi pt. a hrani pestii. Pare ceva neglijabil dar este f important cel putin in fazele de inceput. Am tot zis sa fac si eu experimentul cu cultura lor pe un substrat format din plase de tipul celor folosite in constructii dar inca nu am incercat. Saptamana viitoare o sa sacrific o cultura sa vad ce rezultate se pot obtine. A mai incercat intre timp cineva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Thu May 12, 2011 8:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
I-am pus aseara in alta cutie, in care formez o noua cultura. Sunt aproape jumatate din efectivul primei culturi. Mananca bine si se inmultesc repede, ca-i scot cu substrat cu tot, ii spal si dupa ce-i separ pun substratul inapoi, asa ca nu se colmateaza si ramane curat. Daca-i pun pe o suprafata plana si-i las cateva minute acolo se separa bine de substrat.
Image
In cutia noua s-au adunat deja sub hrana si au inceput sa manance dupa cateva ore.
ufano86 wrote:
eu folosesc ca substrat muschi de padure si ca mancare cascaval sau granule de hikari pentru discus
Cred ca ai un salariu care-ti permite sa nu-ti faci griji pentru cati bani ai pe cont. Hikari pentru enhitrei? As intelege dac-ai hrani Heckel-blue-face cu asa ceva, dar daca-l dai viermilor e risipa curata. Daca afli cat de putini viermi obtii fata de hrana pe care o consuma iti trece repede cheful sa-i mai hranesti cu hrana scumpa. Candva, cand o sa am mult timp o sa incerc sa fac o statistica, dar acum am impresia ca obtin ca. 100g de viermi la fiecare 600g de hrana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri May 20, 2011 11:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:27 am
Posts: 36
Location: Turda,Jud. Cluj
In sfarsit am probat substratul de cocopeat (Cocopeat = turba de cocos substrat universal dezinfectat,ph neutru , fara daunatori si seminte de buruieni,pentru insamantare si crestere plante) si am ramas surprinsa cat de repede sau inmultit. Va recomand!

_________________
My gallery


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Fri May 20, 2011 1:24 pm 
Offline

Joined: Thu Mar 24, 2011 9:17 pm
Posts: 83
Location: urziceni
Am comandat si eu o bricheta de 5 kg de cocopeat. Spun ei ca prin hidratare se obtin 80 kg de substrat. Tu l-ai mai amestecat cu ceva sau pur si simplu? Mai trebuie fiert?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Sat May 21, 2011 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Jul 29, 2010 5:25 pm
Posts: 106
Location: pitesti
Ce facem cu acesti white worms ca a venit caldura?

Voi unde ii tineti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Enchytraeus Albidus
PostPosted: Mon May 23, 2011 2:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:27 am
Posts: 36
Location: Turda,Jud. Cluj
amprentas wrote:
Am comandat si eu o bricheta de 5 kg de cocopeat. Spun ei ca prin hidratare se obtin 80 kg de substrat. Tu l-ai mai amestecat cu ceva sau pur si simplu? Mai trebuie fiert?

Nu am mai amestecat cu nimic, este steril. Doar apa si gata :) Nu amesteca mult , o sa ramai surprins de cantitatea rezultata :))
Eu ii tin in baie, in masca de la chiuveta. este cel mai racoros loc din casa

_________________
My gallery


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 113 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group