It is currently Sun Apr 28, 2024 8:19 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Curiozitate
PostPosted: Fri Jan 28, 2011 9:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:14 pm
Posts: 118
Location: SIBIU
Salut, am observat la pestisorii mei ca ar fi in stare sa bage in ei mixtura cat pot eu sa le dau! :lol: ...normal ca-mi face placere sa-i vad 'haplind' si ma bucur sa-i vad sanatosi.
Mai exact, 8 discusi, 5 cam 9-10 cm, 1 cam 13 cm, 2 cam 15-16 cm, termina in trei-patru zile o fasie de mixtura de aproximativ 150 grame!...plus desert tetra discus! ;) ...e mult...e putin...???
Ai vostrii cam cat 'baga' in ei?

_________________
Albumul meu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Curiozitate
PostPosted: Sat Jan 29, 2011 10:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Hm,...depinde.
Ai mei, 100g la o masa, in medie. Dar le mai dau si alta hrana, granulat, Artemia, mai rar larve rosii sau negre,...
Toti mananca la fel, la aceeasi varsta, daca sunt sanatosi. Sigur ca fiecare peste are toanele sale, asta pentru ca exista diferente de robustete intre ei. Unii sunt mai sanatosi, altii mai bolnaviciosi, de cand eclozeaza din icre.
Nici icrele nu se dezvolta toate identic. Daca o larva incepe sa manance cu doua ore mai taziu decat alta, pentru ca rataceste prin acvariu si nu-si gaseste parintii, se va vedea probabil in toata dezvoltarea ei ca nu-i cum trebuie sa fie.
Diferente de crestere, mai mari sau mai mici, apar in toate pontele.
Conditiile de viata isi aduc si ele aportul la cresterea diferita. Pestii mai mari nu sunt la fel de puternic afectati de inhibatorii de crestere eliminati de ceilalti pesti din grup, ca si pestii mai mici.
Asta-i si una din cauzele care duc la accentuarea diferentelor de marime dintre pestii tinuti mult timp impreuna in acelasi acvariu. Daca se mai si schimba apa prea rar, efectul devine inca si mai evident.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group