It is currently Sun May 12, 2024 5:24 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Fri Feb 04, 2011 12:38 am 
Offline

Joined: Thu Jun 03, 2010 8:33 am
Posts: 19
Location: Pitesti
Buna ziua,din dorinta de a diversifica putin hrana pentru discusi,m-am gandit sa le dau legume(morcov,cartof)fierte si fructe(mar,banana...),spalate bine bine.Ce parere aveti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Fri Feb 04, 2011 9:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Pai,...ce sa zic? daca mananca ai tai, incercam si noi. :goodjob:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Fri Feb 04, 2011 9:55 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
paul8 wrote:
Buna ziua,din dorinta de a diversifica putin hrana pentru discusi,m-am gandit sa le dau legume(morcov,cartof)fierte si fructe(mar,banana...),spalate bine bine.Ce parere aveti?


ai uitat de spanac si niste galbenus de ou !

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Fri Feb 04, 2011 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Banana halesc fara probleme dar sfatul meu e sa nu exagerezi...
Despre restul nu ma pot pronunta...inca :)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Fri Feb 04, 2011 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Eu nu inteleg de ce le dati tot felul de minunatii, daca vreti sa aiba un aport de vitamine mai bun le puteti da sera fishtamin in mancare. Parerea mea e ca ai prea mult timp, in mod cert discusii crescuti exemplar sunt destui si fara legume, fructe.

Avem aici pe forum niste pesti minunati, crescuti cu: inima de vita rasa + ceva usturoi, granulat si niste artemia congelata ocazional dar cu rezultate foarte bune. Mai nou am adoptat si eu reteta aceasta pentru niste pui si stiti ce? e foarte buna si fara batai de cap.

In concluzie... daca nu ai alta treaba le poti da si ce vrei tu dar nu neaparat ca au nevoie pestii de corcoduse proaspete. Parerea mea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Sat Feb 05, 2011 4:38 pm 
Offline

Joined: Thu Jun 03, 2010 8:33 am
Posts: 19
Location: Pitesti
Buna ziua.Nu,nu am prea mult timp,doar dorinta de a avea pesti sanatosi.Sigur ca vitaminele din comert sunt mult mai usor de administrat,dar nu sunt deloc adeptul chimicalelor in acvariu.La un moment dat vom avea in acvariu niste vietati imbibate de fel de fel de chimicale,care sunt total diferite de 'fratii' lor din salbaticie.Consider ca,cel mai important este ca pestele sa se simta bine,sa le mai faci si lor niste pofte,nu plini de solutii pe care le bagam in apa doar sa vedem cum cresc ei foarte repede;daca un peste arata bine,nu inseamna ca se simte bine,dar daca un peste se simte bine,sigur va arata bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Sat Feb 05, 2011 5:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Si esti tu foarte convins ca el poate asimila vitamine si minerale din tot ce sa enumerat mai sus? Esti tu convins ca le face bine un aport de fructe si legume? Acum suntem eco si in ceea ce privesc pestii.

Este cale lunga intre pestele salbatic si ce ai tu acum in bazin, comparatia nu isi are rostul (vezi ca sunt deja foarte diferiti de stramosii lor din salbaticie, plecand de la parametri apei, pana la regimul alimentar etc.)

Le poti da orice iti trece prin cap ca doar sunt pesti tai, dar macar sa ai certitudinea ca le faci acel bine de care vorbesti. Numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Sat Feb 05, 2011 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
A recently published study has shown the discus fish possess digestive enzymes that match the "profile" of carnivorous and omnivorous fish and not herbivorous fish. Within this study they used 3 separate testing methods to determine the enzymes present in the stomach and intestine of discus. They found Serine protease, Trypsin, Chymotrypsin and Metalloproteases. The level of Chymotrypsin and its location in the discus digestive track indicate that discus may be able to digest some plant proteins but not all plant proteins and not in a high dietary level. This study's results also fit in with another, earlier dietary study on discus feeds and growth on those feeds.

Bibliografie: Alexander S. C. Chong, "Partial characterization and activities of proteases from the digest track of discus fish (Symphysodon aequifasciata)" Aquaculture 203 2002 pag. 321 - 333.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Sat Feb 05, 2011 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Multora le-a trebuit un studiu stiintific ca sa afle ca discusii cresc asa de bine daca-s hraniti cu mixtura pentru c-o pot digera. "Ca doar nu mananca discusii vaci in natura", ziceau ei cu inversunare, si-i hraneau de zor cu Artemia din lacurile sarate si cu Mysis din oceane.
Asta-i urmarea ideilor aparute din cauza adoptarii oarbe a unor teorii neverificate in practica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: legume si fructe pt discusi :)
PostPosted: Sat Feb 05, 2011 8:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cei mai sanatosi si prolifici discusi i-am avut in perioada cand mixtura era foarte simpla. Acum m-am prostit si le dau toate bunatatile dar de abea astept sa termin sarja asta sa revin la cea mai simpla mixtura.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group