It is currently Sat Apr 27, 2024 6:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: hrana
PostPosted: Fri Jun 24, 2011 2:56 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
Salut am 12 pui de discus reb marlboro si m-am gandit sa le dau de mancare puii de lifalili ..cam de 2-3 saptamani inoata..am multi si femela sa pregateste sa depuna iar , se poate intampla ceva rau de la puii ? ceva boala sau ceva ? ( sunt primi mei discusi si am inteles ca sunt sensibili cand sunt mici sa nu fac ceva " prostie " ) discusii am cam 6-7 cm


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sat Jun 25, 2011 12:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu merita sa risti.
Exista posibilitatea ca odata cu puii de lifalili sa introduci la discusi un agent patogen.
Pe de alta parte mixtura este mult mai hranitoare decat orice hrana vie exceptand tubifexul.
Eu zic sa mai ti puii de lifalili inca vreo 2-3 saptamani dupa care ii dai la un petshop la schimb cu granulat pentru discusi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sat Jun 25, 2011 10:55 am 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
mariusvlad wrote:
Nu merita sa risti.
Exista posibilitatea ca odata cu puii de lifalili sa introduci la discusi un agent patogen.

Bagasem aseara vreo 14 pui de lifalili la ei si am vazut in acvariu altfel de discusi , au inceput sa " vaneze" erau foate agili , aripioarele intinse la maxim fugeau dupa puii , de asta m`am si gandit la varianta cu mancare vie , is foarte timizi discusi, sa le dau putin curaj.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sat Jun 25, 2011 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Salut,
Daca vrei sa ai discusi frumosi(sanatosi,puternici, perechi reproducatoare etc), cea mai buna hrana vie este tubifexul,stiu ca multi nu recomanda dar parerea mea ca nu de la tubi mor pestii si tot din cauza apei.
Binenteles tubifexul trebuie lasat cateva zile in apa proaspata sa se curete.
Poti sa le dai hrana congelata si mixtura,usor usor se invata si nu ai probleme.
Vezi ca mai are ceva bun pentru discusi Dragos de la Focsani...
Acum depinde si ce bazin ai, cu cat este mai mare cu atat mai bine pentru discusi.
Repet parerile sunt impartite,asta e doar parerea mea.
Bafta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sat Jun 25, 2011 3:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
xxclau wrote:
Bagasem aseara vreo 14 pui de lifalili la ei si am vazut in acvariu altfel de discusi , au inceput sa " vaneze" erau foate agili , aripioarele intinse la maxim fugeau dupa puii , de asta m`am si gandit la varianta cu mancare vie , is foarte timizi discusi, sa le dau putin curaj.

Dupa ce se termina ''hrana vie'' ce o sa faci? Sunt sanse mari ca discusii sa caute cateva zile dupa lifalili refuzand orice altceva. Tragand linie si adunand nu iti da cu minus?

florin.craiova wrote:
Daca vrei sa ai discusi frumosi(sanatosi,puternici, perechi reproducatoare etc), cea mai buna hrana vie este tubifexul,stiu ca multi nu recomanda dar parerea mea ca nu de la tubi mor pestii si tot din cauza apei.

Aceasta problema a fost studiata, dezbatuta si intoarsa pe toate fetele inclusiv de catre universitati din Statele Unite si din Australia. Concluzia este una foarte clara pe care o cunosc toti discusarii.

florin.craiova wrote:
Repet parerile sunt impartite,asta e doar parerea mea.

Asa e Florine. Parerile sunt impartite... numai ca in discusarie s-a cam trasat o directie pe care trebuie sa o urmam si cine merge pe alaturi isi asuma niste riscuri.

In concluzie, discusul este usor de crescut atata timp cat nu improvizezi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sat Jun 25, 2011 7:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Vlad nu-mi permit sa te contrazic atata timp cat ti-am cerut sfaturi in privinta discusilor,dar eu vara le dau si tubifex,asta deoarece nu cresc enhitrei sau grindal....
Binenteles ca le dau hrana variata-uscata,congelata,vie,mixtura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sun Jun 26, 2011 12:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
In ultimii 17 ani am hranit discusii cu aproape tot ce misca in apa si poate fi inghitit dar de mai bine de un an hranesc discusii doar cu granule si hrana care a fost congelata la -24 grade C. Si nu e un moft de-al meu. Trage singur concluzia.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sun Jun 26, 2011 1:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Probleme poti avea si cu hrana congelata.Stiu cateva cazuri recente in care s-a lasat cu mortalitate mare.De ce poti avea probleme cu hrana congelata?Pentru ca nu stii de cate ori a fost recongelata.La noi in tara hrana de pesti congelata NU se transporta cu masini frigorifice pentru ca nu merita din cauza cantitatii mici de hrana comandata de pet shopuri.Se transporta in improvizatii.De aceea eu am incredere 100% in granule si mixtura facuta de mine.Am dat tubi la pesti, inclusiv discusi multi ani fara sa pateasca nimic.Acum nu mai dau tubi pentru ca sunt scumpi in Constanta, pentru cate guri am de hranit.Poti da de 100 de ori tubi si sa ai probleme odata, dar atunci trebuie sa stii ce sa faci.Ideea la tubi este sa-i tii in apa cateva zile inainte de a-i da la pesti.Daca in galeata cu apa si oxigen in care-i tii pui si Aquasafe este si mai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Sun Jun 26, 2011 6:27 pm 
Offline

Joined: Tue May 31, 2011 9:28 am
Posts: 71
Location: Oradea
Vazand parerile voastre voi renunta la ideea mea " deplasata " , tetra discus si inima de vita e de ajuns se pare .
Mai am o intrebare , am cumparat 10 pui de discus din care se pare ca 5 au ramas in urma , am golit un acvariu ( aveam lifalili in el ) l`am curatat bine am programat incalzitoru pe 31 de grade am bagat o piatra de aer si maine voi baga cei 5 discusi ramasi in urma in acest acvariu , m`am gandit ca le voi da mancare des sa cresca si ei . Intrebare : exista in comert vreun fel de vitamina C sa le dea pofta de mancare sau ceva , daca da, cum se numeste , prefer sa va intreb pe voi decat sa merg la pet-shop sa " imi bage pe gat " toate produsele . Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: hrana
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 9:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca vei separa puii ramasi in urma risti sa ii pierzi de tot. Mai mult, exista posibilitatea sa nu mai manance bine nici ceilalti mai mari. 10 discusi intr-un acvariu se simt mult mai bine decat 5, dar nu la fel de bine ca 20. Cand sunt mai multi apare competitia pentru hrana, se trezesc instinctele, iar o ierarhie va fi mai greu de stabilit deci nu o sa apara un sef rau care sa ii bata pe ceilelti si sa apere portia de hrana pe care sigur nu o poate consuma singur.
Eu zic ca ii lasi impreuna, sa cresti temperatura la 31-32 grade si sa introduci o lingurita de sare la 10 l de apa.
Pentru pofta de mancare iti prepari o mixtura dupa urmatoarea reteta:
Cumperi inima de vita sau de porc proaspata, necongelata, o cureti bine de grasime si pielita, o macini prin sita de 2 mm (initial e bine sa o macini cu o sita normala caci altfel merge greu) sau o dai prin blender si adaugi la 1kg de carne, 200 g de spanac oparit timp de 10 secunde, racit sub jet de apa si dat prin blender, 2 galbenusuri proaspete de ou, o ligurita de boia de ardei, 20-30 picaturi de vitamine pentru pesti si o capatana mare de usturoi proaspat de anul acesta stors cu presa de usturoi de vreo 4-5 ori consecutiv pana iese pasta. Dupa ce storci usturoiul trebuie sa il adaugi in mixura in maxim 5 minute.
Altceva nu baga caci esta este gustul universal acceptat de catre toti discusii mofturosi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group