It is currently Mon May 13, 2024 5:20 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: gammarus
PostPosted: Fri Jul 15, 2011 9:28 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Am citit pe vechiul forum ca foloseati asa ceva ca mancare pentru discusi si am doua intrebari :
1 - mai folositi? si daca da ati avut probleme din cauza lor?
2 - pot fi tinuti vii pe operioada mai lunga de timp ( cateva luni ) ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Wed Jul 20, 2011 9:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu mai folosesc. Da, am avut doar o pereche de discusi in acvariul de 600L, iar gamarusii s-au inmultit peste masura, erau cateva milioane, si mi-au rontait buturugile de nu mai reuseam sa filtrez rumegusul de pe nisip si din apa. Am fost nevoit sa golesc si sa usuc acvariul, e si acuma gol, pentru ca desi am pus acolo scalari care-i decimau, apareau mereu altii, ca se inmulteau in materialul din filtru.
ImageImage
Daca vrei sa-i ai, trebuie sa-i tii in acvariu separat, pentru ca odata ajunsi intr-un acvariu nu-i mai scoti usor de acolo. Sunt deosebit de rezistenti la conditii precare de viata. Se hranesc cu hrana pentru pesti. Discusii adulti sunt prea lenesi ca sa-i prinda, dar pentru pui sunt o delicatesa. Sunt neintrecuti consumatori de alge.
Poarta denumirea Hyalella azteca.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Wed Jul 20, 2011 9:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Chiar acum o saptamana am recoltat cativa din apa foarte curata.
Ioan C. wrote:
Poarta denumirea Hyalella azteca.


I-ai obtinut din alta cultura? Specia asta se pare ca e specifica Americii Centale si de Nord. Pentru Europa Gammarus pulex se pare ca predomina.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Wed Jul 20, 2011 10:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
I-am primit de la un cunoscut care i-a comandat pe net. Au fost adusi pe la inceputul anilor´80 cu un import de vivipari si s-au raspandit ca ciupercile. Se vand prin petshopuri ca si culturi de hrana vie.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Fri Jul 22, 2011 11:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca se inmultesc foarte mult cind ii scapi in bazin este super marfa :D .Mai faci si un sistem pt schimburi automate de apa si uiti complet de grija acvariului ... nici hranitor automat nu iti mai trebuie :lol: . La mine am bagat in bazinul plantat vara trecuta vreo 50-100 prinsi dintr-un izvor de la tara. Initial discusii s-au uitat la ei ca vitelul la poarta noua ... asta pina cind primul discus a inceput sa ii vineze . Dupa citeva minute nu mai ramasesera decit foarte putini Gamarusi iar eu imi faceam probleme ca discusii vor crapa .A 2 a zi nu mai era nici urma de gamarus.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Fri Jul 22, 2011 4:27 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
probabil acvariul tau e steril, la un plantat ca al meu, din cate am mai citit, nu mai scapi de ei si in cele din urma iti mananca si plantele. Inca stau in dubii daca sa-mi pun in acvaiu sau nu
PS:nu stiam ca un " se poate inchide " animeaza postul :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Fri Jul 22, 2011 5:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Bazinul este un plantat de 240 litri dar erau vreo 12 discusi maturi sau aproape maturi in el asa ca atunci cind a inceput vinatoarea nu au avut unde se ascunde prea mult timp bietii creveti . Chiar si dupa ce nu mai era nici un gamarus discusii tot ii mai cautau prin bazin.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Fri Jul 22, 2011 7:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
vallycu wrote:
probabil acvariul tau e steril, la un plantat ca al meu, din cate am mai citit, nu mai scapi de ei si in cele din urma iti mananca si plantele. Inca stau in dubii daca sa-mi pun in acvariu sau nu
Eu nu mai fac greseala asta.
vallycu wrote:
PS:nu stiam ca un " se poate inchide " animeaza postul :lol:
Cand am citit titlul inca nu aflasem ca vrei sa fie inchis. Am preferat sa nu te las cu impresia ca nu vrea nimeni sa-ti raspunda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Sun Jul 24, 2011 10:26 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Pai am vazut ca nu raspunde nimeni iar eu intre timp mai citisem cateva pareri despre gammarus am zis ca nu mai are rost sa stea deschis acest topic in care nu se afla nici o informatie....
dragos wrote:
Bazinul este un plantat de 240 litri dar erau vreo 12 discusi maturi sau aproape maturi in el asa ca atunci cind a inceput vinatoarea nu au avut unde se ascunde prea mult timp bietii creveti . Chiar si dupa ce nu mai era nici un gamarus discusii tot ii mai cautau prin bazin.

Bazinul meu e de 300l net si am in el 8 discusi in varsta de aproximativ 6 luni cu dimensiuni aproximative (masurati ochiometric :crazy: ) cuprinse intre 8 si 11 cm, iar de 1 luna si jumatate de cand stau in bazin mi-au decimat populatia de red cherry dar nu i-au exterminat si nici nu-i vaneaza ca nebunii, doar daca se intampla sa inoate prin fata pestilor crevetii sunt atacati, in rest nu pot zice ca-i cauta deci cred ca si gammarusii vor scapa cu bine.
Multumesc pentru raspunsuri


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: gammarus
PostPosted: Mon Jul 25, 2011 4:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 28, 2010 4:05 pm
Posts: 109
Location: Onesti - Bacau
Am si eu o nedumerire. In urma cu aproximativ 2 ani, am recoltat niste gammarius dintr-un izvor, am ajuns acasa, i am clatit destul de bine apoi i-am intodus in bazin. Pe vremea aia aveam niste barbus tetrazona... la o saptamana tetrazonii mei s-au imbolnavit (se zbarlise solzii pe ei) si in cele din urma au murit. Acum dupa cele citite in acest topic, parca ma tenteaza iar sa aduc gammarius.
Intrebarea mea ar fii: exista pericolul imbolnavirii discusilor? se pot dezinfecta sa nu mai existe nici un pericol?

_________________
http://i43.tinypic.com/t5k2fc.jpg
200x60X70 - 840 l


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group