It is currently Thu May 02, 2024 11:49 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 2:42 pm 
Offline

Joined: Sun Apr 11, 2010 5:40 pm
Posts: 59
Location: Constanta
Doresc sa incerc si eu o reteta de mixtura. Pentru asta din ce am citit cam tot ce era pe aici am hotarat sa incerc mixtura combinand urmatoarele:
1.inima de vita 1kg
2.spanac+morcov+banane 1/2kg
3.carne de peste alb..cod 200g
4.vitamine uz acvaristic Atvitol JBL 20-30picaturi
5.100g artemia congelata
6.spirulina Alevia 500mg voi folosi 10g/kg...sunt pastile ce trebuie faramate...
Constinutul spirulinei din ce scrie pe cutie este: spirulina platensis 500mg; excipienti: celuloza microcristalina, PVP XL, lactoza,talc, dioxid de siliciu, stearat de magneziu
Este bun acest tip de spirulina? trebuie folosit ceva special? mentionez ca am luat0o dintr-un magazin naturist. Mai aveau acolo si alte variante, unele sub forma de capsule
As mai baga niste aloe vera insa nu stiu sub ce forma si de unde pot gasi asa ceva...daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ar fi minunat.
Bineinteles ca voi pune si gelatina pentru inchegare.
Astept pareri din partea celor ce deja au experimentat diferite variante de mixtura.
Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 5:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Aloe vera nu as folosi sub nici o forma.
La tabletele de spirulina sunt prea multe necunoscute. Eu nu as risca. Exista spirulina pudra (vezi la Ciprian Marcu) care se preteaza la asa ceva.
Banana poate schimba radical gustul mixturii iar discusii o pot refuza. Daca au mai servit banane in mixtura atunci e ok.
Morcovul poate ramane pe fundul acvariului daca nu este foarte marunt.
Artemia o poti da separat ca diversificare si discusii iti vor fi recunoscatori.
Deci ce a mai ramas? Inima, spanac, carne de peste alb, vitamine... Nu-i rau. Galbenus de ou, boia de ardei dulce, usturoi? :fluier:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Sun Nov 27, 2011 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Incearca asa cum ai hotarit dar vezi ca daca amesteci prea multe ingrediente pestii pot sa nu o mai manince cu pofta. Degeaba punem in hrana tot felul de bunatati daca pestii nu o maninca bine. Eu in ultimul timp am facut-o astfel : 25-30% inima, 25-30% cozi de creveti din comert, 25-30% spanac si/sau urzici oparite, 5-10% somon ,10% artemia daca am, 2-3% spirulina, 0,5-1% astaxanthina ,Vitamine pt pesti conform prospect,usturoi,galbenus de ou (1-3 galbenusuri /kg) si cam atit.Pestii o maninca foarte bine si spre surprinderea mea nu au facut deloc mofturi nici cind le-am dat-o prima oara .
Spirulina vezi ca se gaseste sa cumperi la suta de grame sau la kg mult mai ieftina decit daca iei din farmacie.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Mon Nov 28, 2011 12:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 20, 2010 12:01 pm
Posts: 125
Location: Brasov
mariusvlad wrote:
...Morcovul poate ramane pe fundul acvariului daca nu este foarte marunt....


Ca sa evit asta eu nu pun morcov ci suc proaspat de morcov scos cu storcatorul de legume si fructe . ;)

_________________
Iubesc discus-ul si dobermann-ul .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Tue Nov 29, 2011 12:35 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
eu personal pun si morcov in mixtura, doar ca il tai felii iar robotul il face pasta. Fie i`am obisnuit eu cu toate draciile de mici, fie chiar le place, dar mananca....

Ce ti`as mai recomanda in schimb, niste boia dulce si ulei de peste ... acum tu alegi si faci ce crezi de cuviinta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 1:31 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
vad ca toata lumea recomanda boia dulce, la ce ajuta ? Eu imi fac mixtura din inima , morcov, usturoi si banana


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 2:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Boia de ardei dulce contine beta-caroten, vitamine de la B1 la B6, vit C (de 5-7 ori mai multa ca in portocale), calciu, magneziu, fier, fosfor... Sunt mai multe dar nu mi le amintesc.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mixtura-cateva intrebari
PostPosted: Thu Dec 08, 2011 6:36 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
multumesc de informatie, data viitoare le pun si boia


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group