It is currently Fri May 03, 2024 6:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Fri Dec 23, 2011 8:39 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 23, 2011 8:26 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Salut,

Am si eu o dilema de incepator. Am in acvariu ( 150l ) 2 discusi pui (de vreo 3-4 cm, sunt inca necolorati), pe langa alte specii, 2 scalari, 8 neoni rosii, 2 tetrazone, 2 molly, 2 guppy, 2 sanitari si un betta.

Am pesti in acvariu cam de o saptamana.

Discusii sunt destul de activi, se mai alearga, joaca din cand in cand. Dar nu mananca decat de pe jos. Chiar daca pluteste mancarea pe langa ei nu o inhata. Au obiceiul de a manca de pe frunzele plantelor ce s-a depus sau sa ciuguleasca de pe jos. Dar chiar si de pe jos nu mananca bucatile de mancare ci niste mici resturi. Le dau sa manance "JBL grana discus" si Tetra min (si fulgi si granule) . Am citit ca puii trebuie sa manance de 4 ori pe zi si ca de hranirea aceaste depinde foarte mult cresterea lor. Dar ei nu mananca la momentul hranirii ci mananca ...dupa cum spuneam, de pe jos, tot timpul. Nu se pune problema de competitie la hrana (sau cel putin nu cred), aveau acelasi comportament si atunci cand erau in acvariu doar ei si scalarii, si oricum in general nu stau ascunsi.

Ce pot sa fac sa manance?

Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Fri Dec 23, 2011 9:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
vladd wrote:
Salut,

Nu se pune problema de competitie la hrana (sau cel putin nu cred),



Ti-ai raspuns singur....
Asta este una dintre problema (mai pot fi si altele). Nu sunt decit 2 discusi si din acest motiv nu maninca. puii pt a se comporta decent trebuie sa fie intr-un grup de cel putin 6-8 indivizi. In afara de asta nu ai spus la ce temperatura ii tii ,cit no3 ai in bazin ,daca ai no2 sau compusi nh.....
Di datele pe care le-ai oferit faptul ca sunt numai 2 discusi si ca mai ai si alte specii care nu isi au locul intr-un bazin cu discusi nu sunt in regula.Asta nu inseamna insa ca nu mai pot fi si alte probleme.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Fri Dec 23, 2011 9:23 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 23, 2011 8:26 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Multumesc de raspuns.

Apa are 29 de grade, si dupa testele pe care le-am facut am urmtoarele valori:
No3= <10 ml/l
No2 = 0,5 ml/l
Ph :7,6
Kh:6d
Gh:6d

Asta este tot ce ce masoara testul pe care il am, trebuie sa mai teste si compusii nh?

Nu vreau sa am mai mult de 2-3 discusii ca apoi nu o sa mai fie loc in acvariu cand cresc si nici nu vreau sa am acvariu doar de discusi, pentru ca sunt la inceput si am placerea de a cunoaste mai multe specii. Ce solutii am ca sa am totusi in acest acvariu si 2 discusi?

Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Fri Dec 23, 2011 9:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Singura soluție este sa ai 2 discusi maturi in locul celor 2 pui.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Sat Dec 24, 2011 5:33 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
cum a zis si dragos sunt prea putini pui!ar trebui sa ai minim 6!dar cel mai bine ar fi de la 10-20 de pui ca sa se simta bine!si ar trebuii sa le dai mixtura si artemia pe langa granule!incearca sa iti mai cumperi vre-o 5-6 pui de aceleasi dimensiuni!bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui de discus care nu prea mananca
PostPosted: Sun Dec 25, 2011 3:07 pm 
Offline

Joined: Fri Dec 23, 2011 8:26 pm
Posts: 3
Location: Bucuresti
Multumesc de sfaturi .

Nu as vrea sa mai iau 6 pui pentru ca dupa ce cresc nu pot sa ii tin pe toti in acvariu, cel putin asa am inteles , ca le trebuie mai mult spatiu.

Pana la urma o sa mai vad cum se descurca acestia 2 cu cresterea, de bine de rau, de pe jos mananca. Si in final daca nu supravietuiesc o sa imi iau 2 direct adulti.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group