It is currently Sun May 19, 2024 2:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Sat Mar 31, 2012 3:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Salut Baieti,
Asta toamna am cumparat o cutie de 100 ML de ARTEMIA EGGS HOBBY-DAJANA(artemia amestecata cu sare marina) dintr-un centru comercial si saptamana asta am incercat sa scot ceva din ea.
Surpriza ...nu a eclozat niciuna,cu toate ca eu am tinut cutia in conditiile indicate de ei.
Nu este vorba de pret sau altceva ,dar chiar aveam nevoie de artemia in acel moment.
Bataie de joc....aveti grija ce cumparati.
Am inteles ca Mircea de la Cluj-Transilvania Discus are ceva marfa buna in acest sens.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Sat Mar 31, 2012 9:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca vei cumpara oua gata amestecate cu sare vei lua teapa de la orice firma ar fi acestea.In alea 100 g probabil nu erau mai mult de 7-10 grame de oua. Am un amic care a crezut ca face o afacere daca ia plicuri cu artemia si sare de la sera. Plicuri de cca 100 lei care la el au eclozat asa cum trebuia i-au ajuns sa creasca o ponta pina pe la 3-4 saptamini.... O cutie de 450-500 g de chisturi fara sare care costa 120-150 lei in mod normal ajunge pt 10-15 ponte daca esti darnic cu puii dar poti sa o lungesti si pt mai multe daca incepi diversificarea mai repede.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 11:47 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
cu ce am avut succes:
- plicuri sera - rata buna de eclozare. dezavantajul e ca investitia e cam mare.
- jbl (18gr oua + 230gr sare pt 7L "solutie" ~ 45lei) - rata buna de eclozare. fata de sera mi se pare mai avantajos daca se face un calcul pentru aceeasi cantitate de solutie.
- cutii de 450-500gr - rata mica de ecolozare. prima serie a avut o rata de eclozare destul de mica (undeva la 40-50%). dupa asta rata de ecolozare a fost 0, cu toate ca am respectat indicatiile de preparare a apei, iar cutiile in care am pus ouale au fost inchise etans(cutii de tetra discus, la care am pus banda izoliera). avantajul e ca iesi mult mai ieftin, dar dezavantajul e ca nu stii ce surprize ai. din toata cutia mi-a ramas mai mult de jumatate.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Sun Apr 01, 2012 4:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Acum mai am acasa la frigider artemia dintr-o cutie deschisa acum 1an si 4luni si iese bine. Au fost pastrate cu pliculete de absorbant de umezeala in cutie. ;) Se intampla atunci cand salinitatea nu e optima sa nu eclozeze cum trebuie ouale de artemia. Unele sortimente au o plaja destul de larga de salinitate si alti parametrii in care eclozeaza bine in timp ce altele la "un pic" de sare in plus(aviz celor care dozeaza la ochi) nu mai eclozeaza sau rezultatele sunt slabe. Eu ii sfatuiesc de multe ori pe cei ce cumpara oua de artemia sa faca cateva teste cu cantitati diferite de sare in apa lor pentru a nimeri un nivel optim.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
La mine se face anul de cand am desfacut cutia de 450g si eclozeaza ca in prima zi.
In ziua in care a sosit cutia (mersi Cipriane) am portionat toata cantitatea in pungi mici (cam 2 pungi pentru o ponta), din aceste pungi eliminand pe cat posibil aerul si apoi sigilandu-le cat mai bine sa nu intre aerul. Aceste pungulite le-am pus in borcane cu capac si le pastrez in frigider.
Pentru eclozare in afara de sare eu introduc si bicarbonat de sodiu urcand pH-ul la 8.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:30 pm 
Offline

Joined: Sat May 22, 2010 6:51 pm
Posts: 252
Location: bucuresti-berceni
ce cantitate de bicarbonat de sodiu introduci?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
La ochi...cam cat o boaba de mazare, dar cel mai bine faci un test de pH ca sa vezi de ce cantitate ai nevoie si urmaresti sa ajungi la 8 sau putin peste 8.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ARTEMIA EGGS HOBBY 100ML
PostPosted: Wed Apr 04, 2012 6:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Am avut chisturi care tinute la congelator inca mai eclozau suficient de bine si dupa 2,5 ani.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group