It is currently Fri Mar 29, 2024 8:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Mon Aug 11, 2014 12:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu propun ca polemicile sa se rezolve la intalnirea din septembrie.Si nu glumesc!In felul asta ne si cunoastem si mai si invatam cate ceva pentru ca in fiecare cearta exista si un adevar.Acum, in alta ordine de idei, o sa radeti dar in 1996 am fost in Chisinau si ce am vazut acolo m-a impresionat.Oamenii lucrau cu bazine de 1-5 tone, cu microscop, cu hormoni de reproducere.Am scris ca o sa radeti pentru ca daca un peste li se parea ca este aproape irecuperabil ii dadeau tubi.Erau doar 2 variante, ori se facea bine ori murea.Eu pana acum nu am vazut niciun alt tip de hrana care sa ingrase si sa creasca pestii ca tubi.Stiu ca tubiilor li se atribuie, pe buna dreptate in majoritatea cazurilor, o gramada de boli dar cand un peste nu se mai face bine, nu ai ce pierde.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 3:25 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
"Ori la bal ori la spital" sau cimitir.
De azi l-am bagat pe tubi: mers in Obor, luat una "chiftea" tubifex viu, venit acasa dat la peste.Mananca bine de tot.Intre timp a inceput sa manance si inima de vita dar nu se da in vant dupa ea.Granule nu vrea neam.
Ce parere aveti de tubifex uscat? Ca am luat si d-asta !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 3:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
danny80 wrote:
Ce parere aveti de tubifex uscat? Ca am luat si d-asta !
Liofilizat (banuiesc) se spune ca ar avea cam 80% din proprietatile tubifexului viu dar, niciodata nu va avea aceeasi apreciere a pestilor, avand in vedere ca nu se misca!

Tubi trebuiau tinuti macar cateva zile in jet subtire de apa continuu, ca sa mai elimine din substantele nocive! De asta am si spus:
Orinoco wrote:
conteaza si cum faci viermii astia sa fie comestibili.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 5:55 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
danny80 wrote:
Ce parere aveti de tubifex uscat? Ca am luat si d-asta !
Liofilizat (banuiesc) se spune ca ar avea cam 80% din proprietatile tubifexului viu dar, niciodata nu va avea aceeasi apreciere a pestilor, avand in vedere ca nu se misca!

Liofilizati, da !Multumesc de info!Pe cutie scrie ca ar avea 100% compozitie de tubi viu :lol: ma rog !Insa intrebarea era daca tubi uscat e bun pentru discusii fara probleme de sanatate ???!!!Adica le pot da asa ceva celor sanatosi ???

Orinoco wrote:
Tubi trebuiau tinuti macar cateva zile in jet subtire de apa continuu, ca sa mai elimine din substantele nocive! De asta am si spus:
Orinoco wrote:
conteaza si cum faci viermii astia sa fie comestibili.


Mda, ma asteptam la asta insa nici eu nu cresc pesti de ieri.Viermii luati azi sunt de un rosu aprins.Stiu ca exista doua feluri de tubi (negrii si rosii).Iar cei rosii in mediul natural nu sunt nici ei chiar rosii fiind plini de mal.Ce am luat azi sunt de un rosu aprins semn ca au eliminat cam tot ce se poate din tractul digestiv.In plus de asta, crezi ca tubi cumparati azi sunt recoltati ieri? Desigur ca nu.Cum au fost tinuti de cand au fost recoltati pana azi?Exact cum spui:sub jet subtire de apa.Din punctul meu de vedere nu aveam/trebuia sa-i mai tin cateva zile sub jet de apa pentru a se curata.Sunt de parere ca daca e sa se imbolnaveasca de la tubi , se vor imbolnavi oricum sau daca nu...NU :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 6:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
danny80 wrote:
Mda, ma asteptam la asta insa nici eu nu cresc pesti de ieri.Viermii luati azi sunt de un rosu aprins.Stiu ca exista doua feluri de tubi (negrii si rosii).Iar cei rosii in mediul natural nu sunt nici ei chiar rosii fiind plini de mal.Ce am luat azi sunt de un rosu aprins semn ca au eliminat cam tot ce se poate din tractul digestiv.In plus de asta, crezi ca tubi cumparati azi sunt recoltati ieri? Desigur ca nu.Cum au fost tinuti de cand au fost recoltati pana azi?Exact cum spui:sub jet subtire de apa.Din punctul meu de vedere nu aveam/trebuia sa-i mai tin cateva zile sub jet de apa pentru a se curata.
Ahaaa... deci:
danny80 wrote:
Orinoco wrote:
Baga Tubi pe el!
Desigur ca nu o sa-l hranesc cu tubi.
Oricum, ma bucur ca ti-ai ascultat feelingul de "acvarist batran" si nu te-ai luat dupa mine... :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 6:24 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
Oricum, ma bucur ca ti-ai ascultat feelingul de "acvarist batran" si nu te-ai luat dupa mine... :lol:

Nu doar dupa tine...
Haha :lol: , vezi ca ne intelegem ? :D
Dar totusi, tubi uscat e bun de dat la discusii fara probleme? DA/BA ? ! :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 6:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
danny80 wrote:
Orinoco wrote:
Oricum, ma bucur ca ti-ai ascultat feelingul de "acvarist batran" si nu te-ai luat dupa mine... :lol:

Nu doar dupa tine...
Haha :lol: , vezi ca ne intelegem ?
Singura formula care a dat rezultat (adica pestele mananca) a fost... tadaaaaa = TUBI! Deci, in loc de un simplu "mersi" tu tot incerci sa-mi prezinti situatia intr-un mod pueril si autodidact, in care ti-o tot inchipui! Din partea mea: "Cu placere!" :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemancat de o luna
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 8:52 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
Singura formula care a dat rezultat (adica pestele mananca) a fost... tadaaaaa = TUBI! Deci, in loc de un simplu "mersi" tu tot incerci sa-mi prezinti situatia intr-un mod pueril si autodidact, in care ti-o tot inchipui! Din partea mea: "Cu placere!" :)


Eu iti multumesc ! Insa cred totusi ca ceva ti-a scapat ! Pestele oricum manca decand l-am separat.
Iti multumesc inca odata !

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group