It is currently Sun May 12, 2024 4:16 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next
Author Message
 Post subject: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 1:01 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Exista din cate am inteles o categorisire a discusilor in sensul de calitate buna si foarte buna (defectele si calitatea mediocra sunt cunoscute evident :) ). As vrea sa va rog sa ma lamuriti si pe mine unde se face aceasta diferenta (mai ales la stadiul de pui sau juvenil). Cum se poate stabili daca puiul e intradevar "curat"?

Va multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 1:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Depinde la ce te referi: genotip, fenotip?
De exemplu malformatiile se vad din prima luna.
Forma, poate sa fie buna la puiet, dar din cauza mostenirii genetice poate sa nu ajunga la dimensiuni acceptabile sau sa se imbolnaveasca des regresand in timp la acest capitol.
Culoarea, modelul nu e definitiv decat la adulti si acolo aparand modificari pe masura inaintarii in varsta.
Si ar fi multe de spus, dar ca sa poti spera ca o sa ai adulti de calitate, mai intai trebuie sa fi sigur ca zestrea genetica pe care o poarta acel discus e de calitate, apoi sa ii oferi conditiile necesare pentru a evolua pozitiv.
Intr-un cuvant, iti trebuie multa experienta si acces la arborele genealogic al discusului pentru a stabili un grad de calitate cat mai ridicat altfel trebuie sa te bazezi pe ce iti va spune cel ce ti la vandut.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 2:25 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
Multumesc! Deci in concluzie solutia ar fi colaborarea cu un crescator bun si de incredere.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 3:07 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Da, este o solutie. Crescatorii "au in spate" cateva generatii din care au selectat ce era mai bun, in vederea formarii perechilor reproducatoare.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 6:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
ADX wrote:
Da, este o solutie. Crescatorii "au in spate" cateva generatii din care au selectat ce era mai bun, in vederea formarii perechilor reproducatoare.



Sau sa-ti selectezi propriile linii.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 7:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
La noi, mai greu gasesti calitate pentru ca multi sunt incepatori iar "discusareala" e un hobby relativ nou pentru romani (sau afacere pentru altii).
Acest forum a cunoscut o crestere semnificativa a userilor in ultimii doi ani si din ce in ce mai multi se anunta.

Ca sa cumperi un discusi de calitate in primul rand ar trebui sa tii cont de forma.
Cu cat este mai rotund cu atat mai bine.
Forma finala se vede la cei maturi binenteles. Cei mici sunt intr-o permanenta schimbare iar daca sunt crescuti bine, mananca bine si nu se imbolnavesc niciodata, exista mari sanse sa iasa ceva frumos insa nu de fiecare data.
Precum spunea Marius, conteaza ce parinti au avut discusii respectivi si cum aratau ei.

Cei noi in acest hobby se arunca cu capul inainte si pun accent mai mult pe model si colorit (iti spun din proprie experienta, si eu am facut aceasta greseala la inceput). Pe parcurs incepi sa distingi un discus frumos fata de unul nereusit.

Cum cea mai mare parte a discusilor de la noi provin din Asia, sau de la alti crescatori europeni ce se axeaza pe profit, sansele sa nimeresti ceva frumos, sunt mai mici. Doar prin selectii si imperecheri multiple vei reusi sa scoti ceva frumos.
Acuma de ce sa nu recunoastem (sper ca nu voi fi injurat de prea multi posesori de discusi asiatici dar asta e parerea mea personala) mare parte din asiatici radiaza prin modelul si coloritul dezvoltat inca de la varste fragede insa la partea de forma nu stau prea bine (ba au bot ascutit, ba au inotatoarele prea inalte, samd.).
Multi o stiu dar putini o spun.

Ca sa iti arat un exemplu iti pun 2 poze de la Duisburg de anul acesta:

Image
Inotatoare prea inalte
Image
Bot ascutit

Sunt de parere ca suprema calitate (da, am facut o inversiune ca sa evit cacofonia) se gaseste la germani. Germanii sunt cunoscuti in toate domeniile ca realizatori ai produselor de calitate.
De asemenea, calitate se gaseste (indiferent de nationalitate) la cei ce sunt devotati acestui hobby si isi creeaza o linie reusita, prin nenumarate selectii si imperecheri (aici il dau exemplu pe Ioan).

Ca sa iti dau si un exmplu local de discusi reusiti, iti pun o poza de la galerie (sper sa nu se supere Ciprian :) ):

Image
A se observa forma rotunda.

Trebuie doar sa stii de unde sa cumperi si sa intorci discusul pe toate partile inainte de a lua o decizie.

Ce am scris mai sus, este o parere personala.

Succes in a-ti alege discusul potrivit.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 8:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cei din primele 2 poze nu sunt Symphysodon velifera? :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 8:55 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
O noua discutie despre calitatea discusilor ...si de aceasta data, cat se poate de bine-venita! :goodjob:
Da, perechea lui Ciprian face parte din elita, dar sa nu uitam de albastrii lui Olieren si de multi altii care chiar inoata in bazinele unor membri DCR.
Daca e sa discutam strict de crescatorii, parerea mea este ca o crescatorie care se respecta iti clasifica aproape corect discusii pe care ti-i vinde, indiferent de tara in care ii creste. Uite si un exemplu de asiatici care, zic eu, fac fata.

p.s. ...si peste toti, cel care mi-a placut cel mai mult dintre participantii la Duisburg (bazinul 103)
(apropos, cum pot afla al cui este? :P)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 9:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Intr-adevar, albastrii si te rog nu uita brunii lui ollieren sunt printre discusii autohtoni reusiti.
Eu sincer, nu sunt multumit de ceea ce au trimis cei de la Discus Sanctuary catre Romania in ultimul transport. Millenium Gold au fost cei mai reusiti din intreg importul si ma batea gandul sa iau cativa (stiu insa ca tu ai in acvariu cateva exemplare reusite :) )
Parca au facut poza la unii dar au trimis altii, sau poate ca pozele erau cu caracter informativ.
Daca imi dai voie sau mai bine zis, daca imi da voie George sa pun o poza din galeria sa ca sa facem comparatia cu pozele initiale si ceea ce s-a primit.
Sper sa nu se supere.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: calitatea discusilor
PostPosted: Thu Oct 28, 2010 9:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
ADX wrote:
Uite si un exemplu de asiatici care, zic eu, fac fata.

Tot nu m-ai convins. :D
Pun pariu ca gasim in galeria DCR cel putin 20 de discusi autohtoni cu o forma mai buna decat calitatea AA de la Discus Sanctuary?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 69 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group