It is currently Mon May 20, 2024 3:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Next
Author Message
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 3:11 pm 
marian4232 wrote:
Discusi ca el:

Image

Nu cred ca mai are rost sa comentam pe tema calitatii "AA" (mai degraba "-AA")


Din pacate pentru unii , discusii ca el au ajuns cu putina atentie din partea proprietarilor ca acesta (poate ne explica Adi daca au potential genetic si daca acesti BSS sunt de calitate )

Image

Image

Ia legatura cu cei de la DiscusSanctuary si intreaba de ce dau ei calificativele astea ( Grade A , Grade AA , Grade AAA......) poate te convingi . Nu le-am scos eu din burta ..... ;)

marian4232 wrote:
Acuma ce s-a mai intamplat?

Citeste inca o data postul meu ........ poate reusesti sa-l intelegi!

marian4232 wrote:
Omul stie mai bine ca noi si ca voi si ar trebui considerat un model pentru toti.

Sper ca , nu confunzi cine suntem noi !(Cred ca , nu esti bine informat)
Legat de experiente ne abtinem....

marian4232 wrote:
Inca o data, nu am improscat cu noroi in discusii asiatici, ci in asiaticii adusi in RO (cam 80-90% din ei), dar indirect deoarece nu m-am referit la cineva anume.
Mai sunt si alti importatori care aduc discusi din Asia si ii vand prin petshop-uri


Nu ma intereseaza ce aduc altii prin petshop-uri , majoritatea nu au treaba cu discusul si nici nu sunt in stare sa-i creasca si sa le ofere anumite conditii ! Din cauza lor majoritatea asiaticilor adusi in tara sunt praf si desconsiderati!
Eu nu m-am considerat niciodata comerciant !
Am facut aceste importuri , strict din pasiunea si respectul pe care il port fata de acest peste si binenteles din lipsa materialului genetic de la noi !
Nici nu m-am imbogatit spre surprinderea multor persoane ! La fiecare import am fost nevoit sa aduc bani de acasa ........ pana am golit sacul de tot. Dar nu-mi pare rau ! Nu regret ! Am avut multe de invatat si pe deasupra mi-am facut si o mica colectie genetica care cu siguranta v-a ridica standardul din RO!

marian4232 wrote:
Nu ma simt crescator si sincer nu am avut niciodata pui la discusi.
Daca pe viitor voi avea si ar fi sa vand, i-as vinde la adevarata lor valoare si nu as vinde gogosi la incepatori care sa vina dupa aceea sa-mi bata obrazul ca si-a imbolnavit discusii deja existenti cu plague.


Nu consider ca am vandut gogosi si nici nu mi-a batut nimeni obrazul !!!!!!!! Toti cei care au avut ocazia sa cumpere de la mine si sa ma cunoasca au fost multumiti!!!
Iar la ultimul import , au circulat un val de minciuni din partea unor persoane!!!!! Care aveau la acea vreme anumite interese........

marian4232 wrote:
Eu propun sa nu mai fim ipocriti si sa recunoastem ce avem prin acvarii.


Rachetele noastre ASIATICE genitoare.......... :lol:
viewtopic.php?f=10&t=1363

O mica incrucisare ;)
viewtopic.php?f=14&t=441

P.S : La sfaturile unor colegi , care-mi dau dreptate in anumite privinte , nu mai intru in nici un fel de polemica cu voi ...... nu are nici un rost sa-mi bat capul ......
Multa Bafta


Top
  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 3:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Ma bucur ca ai raspuns intrebarilor / afirmatiilor mele.

Discusul lui Adi e frumos. Imi place, la fel ca si Milenium Gold. Nici nu ma indoiesc ca a ales spuma.

Bafta si tie.


Intr-adevar, am editat postul si am scos imaginea cu cei doi "White Butterfly" cumparati de la Radu din Romana impreuna cu alti doi leoparzi la pretul de 40 lei bucata pe vremea cand aveau 7 cm.

Defectele lor erau: forma la cel din stanga sus (bot ascutit si inotatoare disproportionate) iar celalalt care a ajuns la donatii ramasese in urma cu cresterea (fiind cel mai mic din acvariu, era luat peste picior de ceilalti si nu se hranea cum trebuia). Cel mic arata chiar bine la forma pentru varsta si dimensiunea sa.
De, eram si eu la inceput si imi placeau toti (forma nu conta prea mult, modelul era baza)

Sper ca te-am lamurit.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 6:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 19, 2010 9:41 pm
Posts: 141
Location: Constanta
marian4232 wrote:
De, eram si eu la inceput si imi placeau toti .


:) Eu am discusi de multisor, dar tot imi plac toti ...
Multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 7:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:17 pm
Posts: 386
Location: Bucuresti
George_Dan wrote:
Din pacate pentru unii , discusii ca el au ajuns cu putina atentie din partea proprietarilor ca acesta (poate ne explica Adi daca au potential genetic si daca acesti BSS sunt de calitate )


Am si eu o nelamurire: Deci discusul din poza lui MArian se poate transforma in discusul din poza ta daca proprietarul are putina atentie cand il creste? Primul proprietar nu i-a acordat atentia necesara si de aia a ajuns asa? :roll: Asta inseamna de fapt potential genetic? Abilitatea pestelui de a-si schimba forma ocazional? Sau te refereai la puii lui, desi pare destul de clar. Si de ce din pacate pt unii?

_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 8:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Allex... Stiu perfect ce e in mintea ta sau a multor alti colegi care de abea au luat contact cu fascinanta lume a discusului. Exact asa ma simteam si eu in urma cu 14-15 ani cand ieseam dintr-un petshop ''plin'' de informatii ''pretioase'' si intrand in altul aflam exact opusul a ceea ce tocmai aflasem.
Ca sa nu dezvoltam polemica la nesfarsit, nu iti ramane decat sa filtrezi informatiile si sa tragi singur concluziile.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 8:50 pm 
Offline

Joined: Sat Jul 17, 2010 1:57 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
George_Dan wrote:

P.S : La sfaturile unor colegi , care-mi dau dreptate in anumite privinte , nu mai intru in nici un fel de polemica cu voi ...... nu are nici un rost sa-mi bat capul ......
Multa Bafta


Bravo ! asa isi vor da seama singuri ce ati vrut sa spuneti !
@Allex : nu isi au rostul astfel de polemici , daca iei si citesti forumul gasesti singur raspunsul la astefel de intrebari , asta daca nu cumva esti rau intentionat .
Eu unul va provoc sa va ,, duelati " in realizari , ca la tastatura sintem toti buni , poate foarte buni !
In speranta ca nu am deranjat cumva pe cineva (va rog sa ma scuzati daca am facut-o ) va urez ape limpezi si discusi sanatosi !

_________________
Contact : 076255533


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Interesanta polemica,totusi un discus bun il gasesti acolo unde il gasesti.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 11:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Din puctul meu de vedere, intrebarile lui Allex sunt de altfel foarte pertinente si sunt efectul evident al unor afirmatii cel putin hazardate (ca sa nu folosesc un termen mult mai urat, pe care de altfel le merita) doar ca el se pare ca a fost prea subtil. Eu in schimb nu sunt, pentru ca deja discutia a luat-o pe aratura si e pacat...Deci daca cineva afirma cu nonsalanta ca triunghiuletul ala (care are ochii cat pumnul) se va transforma cu putina 'atentie' intr-un cerc, un incep sincer sa ma intreb care e de fapt ideea acestui forum. Nici macar daca 'atentia' este chirurgicala nu se va intampla asa ceva, in vecii vecilor. Doar ca eu stiu asta pentru ca am citit o gramada, ceea ce e optional. Sunt foarte multi incepatori care iau de bune afirmatiile de pe acest forum, si repet, e pacat...Cred ca orgoliile personale ar tebui putin temperate.

P.S. Inainte de a va lansa in polemici poate nu ar fi rau sa consultati (sau oare se scrie consulta-ti...? :) ) gramatica limbii romane....de clasa a-V-a cred.... Nu e asa de greu pe cat pare...:)))

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 11:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
vladpappa wrote:
Deci daca cineva afirma cu nonsalanta ca triunghiuletul ala (care are ochii cat pumnul) se va transforma cu putina 'atentie' intr-un cerc, un incep sincer sa ma intreb care e de fapt ideea acestui forum. Nici macar daca 'atentia' este chirurgicala nu se va intampla asa ceva, in vecii vecilor. Doar ca eu stiu asta pentru ca am citit o gramada, ceea ce e optional.

nu vreau sa polemizez sau sa insinuez ceva dar stii pina la ce varsta creste un snakeskin sau un hairline snakeskin? de altum flora nu mai vorbesc . daca stii raspunsul atunci vei sti despre ce vorbesc.

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 11, 2010 11:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
18-20 luni din modestele mele cunostiinte. Si asta e relevant pt ca.........?

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 25  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group