It is currently Fri Mar 29, 2024 2:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next
Author Message
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
marian4232 wrote:
Pana la urma, discusii de la ultimul import erau purtatori de bacterii necunoscute mediului local sau nu?
Exact asa a fost. Problema a mai aparut si la alt cumparator, care a cumparat in urma lui Alex.
Sigur ca-i datoria fiecarui cumparator sa-si ia masuri de siguranta, dar e si datoria vanzatorului sa informeze clientul corect, si sa-i spuna la ce se poate astepta si cum sa se comporte daca apar probleme. Nu sa dea vina pe cumparator si sa se distanteze de raspundere. Toate problemele astea apar pentru ca nu exista o concurenta care sa ofere cumparatorilor posibilitatea de a alege de la cine cumpara.


Si cu asta cred ca s-a mai adaugat o bila neagra.
In mare, am cam spus ce am avut de spus.
Partea ca va legati de discusii mei, si ai celorlalti colegi nu ma deranjeaza. Eu nu am nimic de pierdut.
Ar trebui sa va ganditi la imaginea voastra.

Multam ca ati dat curs provocarilor si am demascat adevaruri ascunse.

Faci o mare confuzie cand te adresezi bacteriilor cu termentul de paraziti. Drept urmare, intrebarile tale sunt gresit formulate.
O sa ma apuc sa disec unul cate unul pana raman cu 0 :)))). Din cate-mi aduc aminte nu am crescatorie.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 5:54 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
:cutu: :cutu: :cutu: :cutu: . . . restul il cunosti !

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 6:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
marian4232 wrote:
Faci o mare confuzie cand te adresezi bacteriilor cu termentul de paraziti. Drept urmare, intrebarile tale sunt gresit formulate.
Cataline, bacteriile paraziteaza si ele desigur, dar nu pot fi excluse din viata discusilor, pentru ca unele le sunt necesare la digestie, iar indepartarea celorlalte ar fi posibila doar cu efecte mai daunatoare pentru pesti decat le-ar dauna bacteriile insasi in mod normal, cand sunt pestii sanatosi.
Chiar si noi, oamenii, suntem purtatori de bacterii, fara sa fim bolnavi din cauza asta.
Parazitii de care curatam discusii cand ii deparazitam sunt flagelatele si viermii. Poate parea absurd, dar eu n-as exclude nici posibilitatea infectarii cu oua de viermi intestinali, adusi in acvariu de catre insecte care le-ar putea aduce din ape in care se afla pesti infectati.
Daca exista flagelate in apa din retea, trebuie luate masuri de separare.
Una ar fi osmoza.
Si hrana poate deveni o sursa de infectie cu paraziti, ca si plantele sau alte obiecte care se introduc in apa pestilor. Bineinteles ca trebuie multa atentie ca sa se evite infectarea. Fiecare crescator trebuie sa hotarasca singur daca vrea sau nu sa-si creasca pestii cu sau fara paraziti. Unii vor reusi, altii nu. Depinde de acuratetea cu care lucreaza. Pestii se pot inbolnavi chiar daca n-au paraziti. Defecte, mostenite sau dobandite, in functiile unor organe interne nu depind doar de paraziti.
Bineinteles ca un peste deparazitat suporta mai usor o boala provocata de functionarea defectuoasa a unui organ intern, decat un peste care va fi slabit si de paraziti, pe langa boala interna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 7:08 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
Ioan , te rog raspunde-mi punctual ...

. . .ceea ce ai spus mai sus este arhicunoscut , chiar si cei mai tineri acvaristi cunosc mai devreme sau mai tirziu ca bacteriile nu trebuiesc suprimate din acvariu ! ele sint de mai multe categorii , impartite in si mai multe subcategorii (aerobe/anaerobe... gram pozitive/gram negative ...germeni ...bacili...mycoplasme ... s.a.m.d. )dar pentru a simplifica le numim benefice si nebenefice !
stii prea bine la ce fel de bacterii faceam referire ! dar sa revenim la subiect.
-Deci :
A. . . .
B. . . .

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 9:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Ioan C. wrote:
Daca exista flagelate in apa din retea, trebuie luate masuri de separare.
Una ar fi osmoza.

Ioane...am citit sectiunea dedicata deparazitarii de pe Das Diskuskusportal din scoarta in scoarta si am gasit acolo raspunsul la aceasta problema. Unul dintre greii acestui curent a spus ca flagelatele si ouale parazitilor nu au cum sa reziste in apa de la robinet datorita lipsei gazdei pentru o perioada lunga de timp iar cei ce reusesc sa reziste acestui inconvenient sunt omorati cu siguranta de clorul sau cloramina introduse in apa.
Poate gasesti tu mai repede posturile alea ca mie imi ia o saptamana. :D

CtlVlad...exemplarele care sunt disecate pentru expertiza intestinului sunt pui cu defecte care ajung oricum sa fie eutanasiati, nu exemplare adulte. Dar stiu ca stiai lucrul acesta dar ai vrut sa ne pui la incercare. ;)
Sunt sigur si de faptul ca sti sa faci diferenta intre paraziti si bacterii. :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 9:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
CtlVlad wrote:

A. marian4323 (sau oricine are deparazitati) poate reproduce d.p.v. bacteriologic conditii similare daca nu identice cu cele din mediul din care au fost nascuti/crescuti ?

B. este necesar in Ro sa se efectueze ca si in D teste gen antibiograma lunar (in D este obligatoriu pentru a sustine deparazitarea lor ... sa nu mai vorbim de exemplarele disecate lunar/trimestrial anterior si obligatoriu eliberarii certificatului de deparazitare ! )


A: Da.

B: Da.

Oricum aceste raspunsuri nu ar trebuii sa te satisfaca.
Te rog sa tii cont de urmatoarele fapte:
deparazitarea discusilor nu se refera la: bacterii, oodium, coluumnaris, virusi, se refera la flagelate , nematode si cestode
Testele pt depistarea viermilor la branhii se fac analizand la microscop apa cu care se spala branhiile pestilor.
Testele pt depistarea flagelatelor se fac studiind un c***t. La fel si cele pt viermi intestinali.
Aceste teste s-ar putea efectua fara probleme si in Romania, la niste sume modice...dar eliberare de certificat care sa ateste..blah ,blah ,blah...Hai ca totusi traim in Romania! Nici Germania nici Asia! :lol:

Aceste teste ar trebuii sa le faca Marian cel putin odata la 2-3 luni.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 9:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
harry-ab wrote:
Aceste teste ar trebuii sa le faca Marian cel putin odata la 2-3 luni....

..... in calitate de mare crescator de discusi deparazitati :).

Daca ar fi trebuit sa dovedesc asta cuiva probabil ca as fi facut testele insa cum eu sunt un simplu pasionat.

Oricum pe viitor probabil ca tot voi face testele pentru curiozitatea mea.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 9:48 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
Domnilor , veti fi surprinsi cind o sa constatati contrariul . . . este o chestiune de timp !

@ Ioan raspuns prompt (ca de obicei, direkt )! merci . . .
@Harry poti sa dezvolti un pic ? eu nu m-am referit despre certificat aici in Ro , iar dincolo in D este obligatoriu deci , unde este problema ca in calitate de crescator de deparazitati (PIWO) sa nu inminez o copie ceva unui client caruia ai vind un peste despre care afirm ca este deparazitat ?
@ Marius , tu ce crezi stiu care este diferenta dintre bacterie si parazit ? Dar poate ne spui tu cel care ridici (muti) problema ! Atentie daca te incumeti sa demonstrezi ca exzista sau nu , ceva diferente fii foarte atent am inversat ordinea neintentionat ;)

era sa-l uit pe marian4323 : :cutu: :cutu: . . . restul il cunosti deja !



P. S . discusi de 6-7 luni deparazitati in D acolo unde este mai scump logistic vorbind , (si unde mai pui ca neamtul isi pretuieste munca mai bine ca majoritatea celor care traiesc in UE ) sa mai coste si 20E sincer nu e tocmai :goodjob:

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 10:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Dar ce inseamna :goodjob: pentru tine?
Sa cumpar de la bivolman & CtlVlad discusi de 8 cm la 200 lei (cu plague si forme de rachete). No thanks.

Imi pare rau sa-ti spun adevarul, insa daca ati dat cateva tepe (sau poate chiar mai multe) asta nu inseamna ca puteti prosti pe toti. Se mai desteapta si omul.

PS: Observ ca si tu ai nevoie de lectii de limba romana si inca cum.

O seara placuta.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mutatii asiatice ...
PostPosted: Thu Nov 18, 2010 10:29 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:38 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti-Militari
:cutu: :cutu: :cutu: :cutu: ..... . . . .

_________________
Catalin : 0724 26 4444


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 241 posts ]  Go to page Previous  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group