It is currently Sat May 11, 2024 11:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 2:29 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ca sa nu fiu inteles gresit, va spun ca si eu consider ca optiunea de a merge cu perechi din aceeasi varietate (stabila sau macar quasi-stabila) este una sanatoasa, ba chiar recomandata pentru incepatori (mersul pe un traseu de minima rezistenta este, evident, cel mai sigur), in felul asta si pasul urmator (marketingul) va fi mult mai usor dar, ce ma desparte de altii este faptul ca eu nu dau cu pietre cei care incearca si diverse combinatii, ba dimpotriva, chiar consider ca de multe ori exista sansa de a obtine ceva deosebit si nu-i consider "tepari" in momentul in care incearca sa vanda puii. Mult mai "discutabil" mi se pare, spre exemplu, sa promovezi (ma refer la nivel mondial) linii de discusi degenerati (vezi albinismul). Pentru unii, o pereche de RT X BD este provocatoare, poate si datorita faptului ca spera ca in ponta ce va veni sa aiba si cativa "throwback" ...si cat mai multi carora sa nu le poata spune in niciun fel. Acestia sunt cei care nu accepta sa le spuna altul ce este frumos (sau valoros). Sunt cei care nu se lasa impresionati de denumiri ...si in general, sunt cei pentru care un discus reprezinta, inainte de toate, o particica din Amazon si nu o bomboana cubaneza (daca se poate, cat mai roz).
Atentie, nu spun ca acestia sunt superiori celorlalti ci doar ca este o diferenta de viziune si ca merita sa fie respectati (si pasiunea lor sa fie respectata) in aceeasi masura.
(30. 03. 2010 post editat pentru noul context al discutiei)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 3:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
ADX wrote:
Ioan
1. ce zici de un cross intre blue diamond si un blue snakeskin? sincer, mie imi pare o combinatie super! (te-ai prins ca nu am ales-o intamplator 8-) ) ...rezultatul va fi ceva "stabil genetic"? consideri ca cei care cumpara un astfel de cross sunt fraieriti?
Da, banuiesc ca ai ales combinatia pentru ca am afirmat ca ar fi una din variantele mele preferate. Intre timp a cazut pe locul II dupa Blue Snakeskin, pentru ca prefer sa vad mai mult desen pe discusi, daca tot il au. Chestie de gust, nimic altceva.
Daca se face reproducerea corect se poate pastra linia, chiar daca include elemente recesive. Consanguinizarea se poate practica intentionat pana in generatia F5. Din acest stadiu apar defecte de consanguinizare, care se evita prin prin introducerea de gene straine, provenite dintr-o linie straina cat mai asemanatore. Cei care cumpara un asemenea hibrid pot sa-i pastreze valoarea, s-o ridice, sau s-o scada. Fraier este crescatorul care se chinuie sa produca valoarea si o instraineaza in schimbul unei sume derizorii cuiva care nu stie s-o aprecieze.
ADX wrote:
2. insist asupra unui alt exemplu: ce e asta?

Nu pot sa fac aprecieri, pentru ca-i primul pe care-l vad. Banuiesc ca-i un hibrid intre Heckel si Alenquer. Nu cred ca exista o linie, si cu atat mai putin una stabila. Valoarea sa este aproape nula pentru mine, nu doar pentru ca nu-mi place culoarea sa. Se pot face experimente cu el, poate sa iasa ceva deosebit, dar eu nu joc la Lotto, din principiu. Inclin sa cred doar ce pot sa pipai. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Eu imi pun mereu intrebarea, cum se pot vinde niste discusi handicapati cum sunt cei din varietatea albino cu sute de euro (poate afirma cineva ca albinismul nu este handicap?), iar celor autohtoni li se gaseste mereu nod in papura? Acum ma gandesc sa le spun celor 3 blue diamond ai mei luati de la Onesti ca de fapt Onestiul asta e o insula aflata la SE Asiei si de fapt dl Hanganu are ochii mai oblici decat pare (sper ca sti de gluma @discusmaniac). Am sa ii botez BD AAA, sa se stie clar ca au sange nobil, apoi ii bag intr-un acvariu cu cativa albino care au calatorit cu avionul peste 2 continente si las pe oricine doreste sa aleaga calitate (toti vor avea acelasi pret ca nu fac discriminare). :D
Sper sa nu imi ceara nimeni pasaportul sau avizele de la veterinar ca le-am pierdut :lol:
Nu am nimic impotriva discusilor de import, unii sunt adevarate bijuterii, dar hai sa nu-i ingropam pe ai nostri si sa ne dam mari purtatori de cristale Swarowsky (asa se scrie?) ca o sa cadem in derizoriu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 12:23 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
La cererea lui viobank, topicul a fost redeschis. Au fost insa inlaturate posturile off topic si cele excesiv de agresive. Sper ca in continuare sa putem urmari evolutia puilor despre care se face vorbire in primul post (evident, asteptam si exemplificari foto :d_book:).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 12:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sa speram totusi ca nu se vor aprinde spiritele din nou . Daca discutam civilizat putem invata foarte multe lucruri despre genetica discusului mai ales ca pe net nu gasesti aproape nimic despre asta . Daca ne vom certa si vom ,,da cu pietre'' fara sa luam in consideratie parerile celorlalti din pacate nu vom invata prea multe...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
mda,in afara de pigeon nu s-a reprodus nimic pana acuma in acvariile mele si ma gandeam sa ma reprofilez pe altceva si rezultatul a fost ...

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: viobank discus- a new style
PostPosted: Tue Mar 30, 2010 7:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
...ca ai fost indemnat sa faci rost de o pereche care sa-ti rasplateasca cativa ani de munca, daca tot te angajezi sa obtii o linie. Nu crezi ca-i mai bine sa planuiesti rezultatul, decat sa-l lasi la voia intamplarii?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red brun X Red pigeon (viobank discus - a new style)
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 9:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
da, se pare ca perechea da rezultate: la ora actuala colectia de puiandrii este semnificativa! desi daca observ ritmul de crestere este mai mic fata de pigeon ( in conditiile in care nu au vazut tuby).Aseara am repus acvariul de 350 l in functiune unde am ''aruncat'' vreo 60 bucati la marimea de 2.5 cm( in care exista cca 70 l apa),iar in cubul de 60l am ''aruncat'' vreo 90-100 bucati la 1 cm.Din punct de vedere al aspectului se pare ca vor iesi 50% rosii / 50% bruni sau eu stiu ce fel de combinatii!
Altii sunt pe drum... adica pe con :red:
Iar ''baba'' + fi-su de la adrian sper sa dea si ei ceva ca m-am speriat de cate ori au halit icrele :ghey: :crazy:

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red brun X Red pigeon (viobank discus - a new style)
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 9:22 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Pai si poze cu parintii nu ne pui si noua?

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Red brun X Red pigeon (viobank discus - a new style)
PostPosted: Fri Apr 16, 2010 10:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Feb 18, 2010 10:31 am
Posts: 89
Location: BUCURESTI
momentan nu pot sa fac poze,deoarece au icree, iar apa in care stau este "tulbure" si nu prea iese nimic la sedinta de pozat!

o poza cu mascul mai veche (naspa poza, facuta cu telefonu'):
Image

o poza cu femela:
Image

_________________
Succesul nu este cheia fericirii. Fericirea este cheia succesului. Daca iti place ce faci, vei avea succes
Galeria personala


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 54 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group