It is currently Sun May 12, 2024 11:50 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Intalnire neasteptata
PostPosted: Sat Jun 30, 2012 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Bine v-am regasit :D
De ceva timp doi dintre discusii mei au format o pereche mai neobisnuita sa zic asa,un red marlboro(m) si un briliant turquoise(f),in urma cu cateva minute mi-au depus in jur de 200 icre,intrebarea mea este,are rost sa imi bat capul cu aceasta ponta sau nu?

Image

Image

videoclipul l-am pus in scopul concretizarii.

http://www.youtube.com/watch?v=frPn4S4ypCE&feature=youtu.be

ps.imi cer scuze pentru calitate dar au fost facute pe fuga.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Sat Jun 30, 2012 6:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
doruta_lavinia wrote:
intrebarea mea este,are rost sa imi bat capul cu aceasta ponta sau nu?


NU. :D Luati individual pestii-s frumosi dar combinatia n-are sens.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Sat Jun 30, 2012 7:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
:lol:
Asa ma gandeam si eu dar curiozitatea nu mi-a fost satisfacuta inca,tocmai de asta am si postat,poate ca cineva a mai trecut prin astfel de experiente. :voces:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Sat Jun 30, 2012 10:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu vreau sa incurajez combinatiile nefericite intre doua varietati diferite de discusi dar, daca esti la inceput si vrei sa capeti experienta,incearca sa scoti pui cu orice pereche formata.Depinde de nivelul pe care vrei sa-l atingi.Daca ramai la stadiul de hoby,lucru recomandat cativa ani,fiecare pereche care-ti face pui este bine venita.Cand treci la avansati ai alte pretentii.Eu,din lipsa timpului,ma consider inca la faza de hoby.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Sun Jul 01, 2012 9:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca vei scoate pui din aceasta combinatie vei ramine cu ei probabil sau te vei chinui mult sa scapi de ei deoarece de omorit banuiesc ca iti va fi mila sa ii omori iar cumparatorii nu se vor inghesui sa ti-i ia. Majoritatea nu ii vor dori nici macar ca donatie probabil deoarece din fericire si in Romania a cam trecut perioada in care s-ar fi vindut orice discus numai pt ca se numeste discus. Mai ales pigeonii care ar iesi din aceasta combinatie vor fi plini de piper. Din dungatii care ar iesi este posibil sa iti poti alege citiva frumosi dar nu merita osteneala mai ales ca si din acestia vor iesi cind vor face pui la rindul lor pigeoni piparati.
La capitolul experienta intr-adevar este posibil sa te ajute dar nici aici probabil prea mult deoarece puii obtinuti din astfel incrucisari ciudate sunt de cele mai multe ori mult mai rezistenti decit puii obtinuti din discusi cu gene pure asa ca daca vei reusi sa ii cresti pe astia nu este deloc sigur ca vei reusi sa cresti apoi in acelasi fel si niste ss sau bd sau... care sunt in general mult mai sensibili cind sunt mici.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Tue Jul 03, 2012 2:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Dragos sa stii ca nu m-am gandit niciodata sa fac comert cu ei,vorba lui drdiscus,experienta este motivul meu si dorinta de a vedea un acvariu plin cu discusii proprii,iar continuarea este cam asa:
Image
Icrele au eclozat in proportie de 70% dar exista o problema,si anume,puii nu urca pe parinti!?
ps.puii au o zi de la eclozare,sa mai astept doua zile?

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Tue Jul 03, 2012 10:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Doar dupa aproximativ 5 zile incep puii sa innoate si sa se urce pe parinti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Tue Jul 03, 2012 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Mersi de confirmare Andrei.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 6:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
andreiburnete wrote:
Doar dupa aproximativ 5 zile incep puii sa innoate si sa se urce pe parinti.


Adica 3 daca sunt tinuti in conditii normale.
O singura data mi-au iesit puii la zbor dupa aproape 4 zile cind am uitat incalzitorul scos din priza si erau 24 gC in bazin.

doruta_lavinia wrote:
Dragos sa stii ca nu m-am gandit niciodata sa fac comert cu ei....

Totusi ar fi cazul sa te intrebi ce vei face cu 40-50-100 de pui daca nu ii vinzi ca de tinut nu ii vei putea tine pe toti. Si eu ii inmultesc in primul rind pt a imi putea alege citeva exemplare reusite din fiecare ponta iar surplusul il vind si mai acopar din cheltuieli.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Intalnire neasteptata
PostPosted: Wed Jul 04, 2012 1:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Nu contest nici lucrul acesta dar pana acolo e drum lung,cat despre alevini vreau sa va spun ca in continuare sunt tot pe con,iar din ce m-am mai documentat n-am gasit decat doua solutii,si anume sa scad apa pana la nivelul parintilor ca sa-i observe mai repede sau sa-i separ si sa incep sa-i hranesc eu.Mentionez ca temperatura este de 30 grade iar din apa nu am schimbat de cand au depus ci doar am mai curatat din fecalele parintilor.Apa este 70% osmoza iar 30% de la robinet,lumina au un usb led light de 5W.
Sa fie lumina de vina ca este prea slaba si nu vad parintii?sa le mai schimb din apa?
Astept si parerile voastre si va multumesc anticipat.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group