It is currently Fri Mar 29, 2024 9:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sat Mar 09, 2013 11:37 pm 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Cu 3 teme mai in jos,am pus un link cu aceasta,chiar la 19 ianuarie,insa nu a luat in seama nimeni.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3147135/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 12:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
;)) Pai Harry de unde crezi ca stie? (glumesc)
De luat in seama.... a fost, doar are peste 100 de vizualizari postul respectiv.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 5:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cu scuzele de rigoare, rectific: Cautati articolul pe forum! :lol:

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 5:48 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
:lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 12:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
harry-ab wrote:
Cipriane, nu ti-ai facut temele cum trebuie!!! Conform ultimelor cercetari (2011) ale domnilor Manuella Villar Amado,Izeni P. Farias, siTomas Hrbek , asupra taxonomiei speciei Symphisodon , acestia afirma ca sunt 5 subspecii. Cautati articolul pe net, e surprinzator care este a 5-a varietate!!! Deasemenea modul in care sunt diferentiate acestea e demn de apreciat.
Harry, nu ai citit cu atentie ce am scris...sunt recunoscute 3 specii si nu doar in articolul cu contributia lui Heiko dupa cum se vede chiar daca numele difera. In paranteza sunt numele dupa incadrarea "clasica", cunoscuta de toata lumea, pentru a fi usor de inteles. Sunt si alte sinonime dar pentru acvaristul "de rand" devine stufos.
Ciprian Marcu wrote:
De niste ani buni (din 2007) sunt recunoscute 3 specii de discus conform studiului de mai jos:

-Symphysodon discus(discusul Heckel)
-Symphysodon aequifasciatus(discusul verde) (fost S. aequifasciata aequifasciata)*
-Symphysodon haraldi(discusul brun fost S. aequifaciata axelrodi) si discusul albastru(fost S. aequifasciata haraldi). Discusul brun si discusul albastru sunt considerate aceeasi specie cu alte cuvinte.

Heiko Bleher, Kai N. Stölting, Walter Salzburger, and Axel Meyer: Revision of the Genus Symphysodon Heckel, 1840 (Teleostei: Perciformes: Cichlidae) based on molecular and morphological characters. Aqua. 2007;12:133–174.

* specie distincta de S. discus si S. haraldi.
Unde se afirma ca-s sunt 5 subspecii in articolul respectiv? De specia Symphisodon nu am auzit. De fel nu ma leg de greselile cuiva, dar am vazut ca te repeti in mai multe randuri si unui iubitor de discusi salbatici ii sta bine sa scrie corect numele pestilor preferati. ;) Daca te referi la Symphysodon, este un gen, iar un gen poate avea mai multe specii. De asemenea speciile nu sunt "varietati". Dar o specie poate avea mai multe varietati, nu neaparat incadrate ca subspecii.

Autorii respectivi chiar ei spun in alt articol din acelasi an... "several potentially new species have been identified, and scientific names for these entities have been proposed." E un pas semnificativ inainte dar pana la a fi recunoscute e cale de batut.

harry-ab wrote:
Cipriane, nu ti-ai facut temele cum trebuie!!!.....Cautati articolul pe net, e surprinzator care este a 5-a varietate!!!

Ciprian Marcu wrote:
faptul ca discusii din zona Xingu par sa fie destul de diferiti genetic cat sa se ia in considerare o incadrare diferita
;) uite ca am citit, dar tocmai ii spuneam colegului "edyr" de ce nu vreau sa ma complic. Nu sunt putine cazurile cand pesti au fost reincadrati in alte genuri sau chiar rebotezati complet, asa ca ihtiologii sa-si frece capul cu incadrarile.
Albino wrote:
Cu 3 teme mai in jos,am pus un link cu aceasta,chiar la 19 ianuarie, insa nu a luat in seama nimeni.
A fost observat la vremea respectiva. Eu unul am stat mai rar de comentarii pe forum din cauza timpului limitat, dar gestul este apreciat. ;)
Asta e un citat ce m-a facut sa zambesc: "Both the brown and blue phenotypes are not genetically pure." Probabil "puritanii" nu or sa mai doarma noaptea. :lol:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clasificare discus
PostPosted: Sun Mar 10, 2013 4:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ciprian Marcu wrote:
Probabil "puritanii" nu or sa mai doarma noaptea. :lol:
:wow: :not_i: :spider:
Deh, ce sa facem, daca-i dragostea asa frivola intre Amazoane,...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group