It is currently Fri Mar 29, 2024 2:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Fri May 26, 2023 1:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Buna.
Stiu ca probabil intrebarea asta e destul de tampita, pentru ca e intalnita peste tot, dar as dori sa stiu cum actionati voi in privinta asta.
Acum 2 zile am luat o "pereche" de red melon care au aproximativ 15-16 cm si i-am plasat intr-un acvariu steril, am pus un con, incalzitor, filtru burete si i-am lasat acolo. Spun "pereche" deoarece am primit filmare doar cu icrele depuse pe o radacina intr-un acvariu in care erau mai multi discusi si erau albe. El spunea ca schimba apa o data pe saptamana 50%. Spunea ca in momentul depunerii unul avea o "trompa" din care scotea icre, celalalt venea doar peste ele si nu lasa icre, deci suna plauzibil. Sper doar sa fi avut noroc si sa fi prins o pereche.
De mancat am incercat sa le dau de 2 ori pe zi, prima data au terminat toata mixtura, a doua ora au mancat din ea dar au lasat jumatate din ea acolo, asa ca dupa o ora jumate am pescuit-o si am scos-o. Daca stau sa ma uit atent la ei, vad ca unul tot se uita la con si il ciupeste, deci imi da de inteles ca il curata, banuiesc.
Apa e la 29 de grade si flow nu are prea mult, doar de la bulele ce ies din filtru. Si am pus si albastru de metilen in apa, preventiv.
Acvariul e 48x48x50 si are pe spate autocolant negru. Acum...am cateva intrebari.

1. Cat de des trebuie sa schimb apa in el si ce cantitate? Zilnic?

2. Dupa ce depun ouale pe con, cat de des schimb apa si ce cantitate?

3. Dupa ce ies puii si se ataseaza la parinti, cat de des si ce cantitate?

4. Teste nu am apucat sa fac inca, dar ar fi ok daca mi-ati preciza si asta in vederea inmultirii(in ce parametri sa tin ph si restul).

5. Dupa ce eclozeaza cu ce pot sa incerc sa ii hranesc pe pui? Mananca mixtura?

Scuze daca intrebarile s-au mai repetat si in alte postari, dar am cautat si nu am avut succes. Multumesc.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Sun May 28, 2023 5:23 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut.
In primul rand, incearca sa pui niste poze. Din ele ne vom da seama, cat de cat, in ce stare se afla discusii. In al doilea rand, este foarte important ce apa pui: direct de la retea sau ai filtru de osmoza inversa? In ceea ce priveste calitatea apei, cel mai important lucru la discusii proaspat achizitionati este sa ii feresti de socurile ce pot fi generate de diferentele mari de Ph, temperatura, duritatea apei etc.
Oricum, pentru primele doua intrebari eu ti-as recomanda sa schimbi zilnic cca. 15% din apa. Pentru urmatoarele, revino cu o postare dupa ce depun si discutam.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Thu Jun 01, 2023 9:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Pana la urma la o zi după ce am pus întrebările au depus, dar a durat doar o zi...dimineața erau portocalii icrele, iar seara erau albe, următoarea zi au avut formate deasupra o peliculă albă, ca și vata, bănuiesc ca o fi ceva specie de fung...

Luni am făcut un schimb de apa de 100% (am văzut ca mulți practică asta), 20 de litri am băgat apă osmozată și 80 de litri apă de la rețea. Nu am mai făcut teste, am băgat mai mult albastru de metilen de data asta în apă, temperatura tot la 29 de grade e, și nu am fost acasă zilele astea prea des, doar ieri dimineață au ciugulit puțin dintr-o bucățică de mixtură(oare de ce nu mănâncă? Am și pui de disxus în alt acvariu, dar ei mănâncă perfect, în 10 minute nu mai e mixtura, în schimb perechea asta chiar dacă las acolo 3 ore bucata de mixtură nu se apropie de ea, doar ciugulesc din ea puțin și o lasă acolo)

Revenind la subiect...am schimbat apă 100% luni, am băgat albastru de metil, nu prea le-am dat de mâncare și azi iar au depus. Las poza aici https://we.tl/t-zmB3qt4Rd0

Cum fac cu schimburile de apă și cu hrănirea? Ca nu vreau sa fie atacate iar de fungi, dar nici nu vreau sa moara de foame perechea. Și m-am gândit sa bag ceva antifungic ca să fiu sigur...dar nu știu ce as putea băga pe termen lung


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Mon Jun 12, 2023 11:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
Pana la urma vad ca au scos ceva...vad niște codițe care se mișcă. Am scos buretele, am lăsat doar piatra de aer. Și nu am făcut schimb de apa. Dar după ce se desprind trebuiesc hrăniți cu ceva? Și cum procedez cu schimbul de apa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Sat Jun 17, 2023 9:36 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Fa un film, pune-l pe youtube si posteaza link-ul aici, pentru ca din imagini se poate evalua situatia mult mai bine. Daca parintii ingrijesc larvele si puii, nu trebuie sa faci altceva decat schimburi de apa. Nu incerca sa ii hranesti, pentru ca strici apa. In mod normal ar trebui sa se hraneasca singuri, ciugulind mucus de pe parinti.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Sun Jul 30, 2023 9:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jun 06, 2018 10:56 pm
Posts: 8
Location: Oradea
A trecut o lună jumate și pana la urma au supraviețuit 13 pui. Au început să ciugulească mixtură acum vreo 3 săptămâni si sa prindă în dimensiuni. Au deja peste 2 cm. Dar oare când ar trebui sa ii separ de părinți și ce dimensiuni mi-ar trebui la acvariu pentru o dezvoltare normala?

Video-uri de acum 3 săptămâni, când au început sa mănânce:
https://drive.google.com/file/d/1nAfsl4 ... p=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/1n2b23j ... p=drivesdk
P.s: Acum sunt mai mari


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Schimbul de apa in steril in vederea reproducerii
PostPosted: Thu Oct 26, 2023 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Incepand cu a cincea zi dupa inotul liber, puii pot fi hraniti cu nauplii vii de artemia. Cauta pe youtube sau aici pe forum tutoriale cu procedura de eclozare. Rata de crestere si de supravietuire va fi mult mai mare

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group