It is currently Sat May 18, 2024 7:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 12:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 27, 2010 3:49 pm
Posts: 89
Location: Constanta
Ioan C. wrote:
Si trebuie sa fie neaparat 3 culturi, nu 2! Asta are rolul sau, bine stabilit si foarte important, pentru ca altfel nu se poate asigura rotatia de nauplii cu varsta sub 10 ore. Calculati si voi. Daca obtineti alti timpi intrebati si va explic unde apare greseala.


Ioan eu chiar am verificat aseara, la artemiile care le folosesc dupa 12 ore nu am nimic eclozat, undeva la/peste 24 de ore imi eclozeaza si de aceea ziceam de 2 culturi in paralel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 2:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan ti-a spus de 3 culturi tohmai din motivul asta . Pui sa zicem o cultura la 7 dimineata si eclozeaza cam la 18-24 de ore deci a-2-a zi la 7 dimineata vei avea nauplii numai buni de dat la pui . Din cultura asta le dai cam 5-6 ore la pui daca e suficient de mare ,deci iti ajunge cam pina la ora 13-14 cind deja trebuie sa mai ai o cultura eclozata care iti ajunge cam pina la 20 seara cind din nou trebuie sa ai o alta cultura de nauplii eclozati . Deci in mod normal la o temperatura de 26-30 de grade ar trebui sa pui culturi de nauplii de exemplu la orele 7 dimineata ,1-2 dupa amiaza si 7-8 seara pentru a putea sa hranesti puii de la 7 dimineata pina la 12 noaptea , asta in idea ca intre 12 noaptea si 7 dimineata tii lumina inchisa .Daca vrei sa ii hranesti si noaptea iti mai trebuie o cultura sau poti sa faci tot 3 culturi dar sa le pui la interval de 8 ore una de alta .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 3:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
De ce nu poate sa dea dintr-o cultura mai multe mese, sa-i ajunga chiar si 24 de ore?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 3:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Poate, dar nauplii sunt cei mai hranitori atunci cand se hranesc din sacul vitelin. Dupa consumarea acestuia (10-12h) scade foarte mult valoarea nutritiva a acestora.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 3:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
De unde stim ca sunt mai hranitori tocmai dupa ce au consumat sacul vitelin si au transformat materia din sacul vitelin in ceva mult mai hranitor pentru discusii nostrii?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pai nu stim dar, ori ascultam ce spun altii care au studiat fenomenul, ori deducem ca pe masura ce trec orele si incepe sa se formeze exoscheletul, sa consume energie inotand, nu mai sunt asa de hranitori.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 4:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Practic naupliii nehraniti mor dupa ce consuma energia de care dispun in momentul eclozarii . Daca nu ii hranim ei nu au din ce sa produca energie la nesfirsit si in cele din urma mor ...Majoritatea consuma energia ,,cu care s-au nascut'' si mor in cel mult 48 de ore .Am citit din divrse surse pentru a ma interesa de perioada in care naupliii sunt cei mai hranitori si am gasit la unii primele 6-8 ore la altii 12 ore si intr-un loc chiar primele 18 ore de la eclozare . Daca ne gindim logic totusi putem sa zicem astfel : Miscarea = energie consumata si grasimi arse deci naupliii cu cit se misca mai mult cu atit sunt mai putin hranitori .Parerea mea e ca naupliii cei mai hranitori sunt cei proaspat eclozati si cu cit trece timpul devin mai putin hranitori . Si eu din comoditate sau pt ca am uitat sa pun sare sau oua in sticla :D am mai dat artemia de 24 de ore la pui dar parerea mea e ca nu sunt la fel de buni ca cei proaspeti . Daca te vei uita cu atentie la culoarea si forma lor la diferite virste cred te vei convinge singur ca din nauplii de peste 16 ore ramine doar carapacea .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 4:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu m-ati convins.Cel mai bun porc este cel mistret, care alearga cel mai mult.De ce este mai bun?Alergand, consumand energie, face musculatura si elimina grasimea.Dar deja cred ca despicam firul in 14 si nu merita.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 5:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
drdiscus wrote:
Dar deja cred ca despicam firul in 14 si nu merita.

Asa e . Incepem sa circotim ca niste babe. In fond fiecare isi creste discusii cum crede el ca e cel mai bine . Dealtfel si la producatorii de oua de artemia daca citesti in instructiuni spun lucruri diferite legate de acest aspect . In mod sigur daca vom discuta la nesfirsit tot nu vom gasi o parere comuna cu , care sa fim toti de acord . :ugeek:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jurnal de reproducere ...
PostPosted: Wed Oct 27, 2010 7:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
drdiscus wrote:
Alergand, consumand energie, face musculatura si elimina grasimea.

Puii, tocmai de aceasta grasime au nevoie pana la o anumita varsta. Sa o transforme ei in energie acumuland masa, nu artemiile.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group