It is currently Fri Mar 29, 2024 7:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 6:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Cu siguranta ridicarea fortata a unor generatii de discusi care in mod normal in natura nu ar fi fost posibila a avut importanta dea lungul timpului .Hai sa lasam putin discusii deoparte si sa privim la alte animale unde capacitatea de reproducere a fost mult diminuata dupa ce au fost domesticite .Ratele. Ratele domestice (marea lor majoritate ) nu mai sunt capabile sa se reproduca singure deoarece nu isi mai clocesc ouale in timp ce rudele lor salbatice nu au nici o problema in acest sens .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 6:38 pm 
Offline

Joined: Sun Jun 26, 2011 7:10 pm
Posts: 238
Location: oradea
aici ai mare dreptate dragos!ratele,curcile!la tara batranii pun oua de rate si de curci sub closca!si closca scoate pui de rata de curca si de gaina!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 7:12 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
mariusvlad wrote:
Atunci hai sa o numim coincidenta faptul ca Nhamunda lui @aronmures au scos pui din prima, ca Xingu F1 ai mei au scos pui din prima, si daca nu ma insel si Harry-ab a patit acelasi lucru, toate perechi foarte tinere. Nu acelasi lucru se intampla la aceeasi discusari cu domesticii, sau poate ma contrazic? Eu am un caz caz izolat, dar este exceptia care confirma regula.



Scuze dar nu sunt de acord cu exceptia care confirma regula. Din cazurile pe care le-ai prezentat rezulta ca 20% din ei si-au mancat prima ponta dar din asta nu putem trage concluzia ca in libertate, in conditiile pe care noi le consideram ideale pentru ei, nu exista perechi care isi mananca ponta. Dupa parerea mea daca afirmati ca discusii salbatici scot puii din prima atat in salbaticie cat si in acvariile noastre atunci nu pot sa spun decat ca perechile domestice care isi mananca ponta ori si-au diminuat instinctul de perpetuare ori sunt moarte de foame :) deci sunt in asentiment cu dragos in acest caz

PS ma gandesc ca la prima depunere sa scot parintii din cub si sa bag o pereche de ramirezi sa aibe grija de oua si pui :hysterical:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 7:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
vallycu wrote:
Scuze dar nu sunt de acord cu exceptia care confirma regula.
Ma refeream la faptul ca am o pereche de domestici care a scos pui din prima. Aceste cazuri sunt foarte rare la domestici.

vallycu wrote:
Din cazurile pe care le-ai prezentat rezulta ca 20% din ei si-au mancat prima ponta...
20% din care? De unde rezulta acest procent?

vallycu wrote:
Dupa parerea mea daca afirmati ca discusii salbatici scot puii din prima atat in salbaticie...
Nu a afirmat nimeni asa ceva, ci faptul ca in salbaticie nu se poate perpetua aceasta apucatura. Poate ca mananca unii dintre ei si in salbaticie dar raman cu burta plina dar fara urmasi care sa le duca mai departe apucaturile.


vallycu wrote:
...nu pot sa spun decat ca perechile domestice care isi mananca ponta ori si-au diminuat instinctul de perpetuare ori sunt moarte de foame :) deci sunt in asentiment cu dragos in acest caz
Si eu, doar ca nu imi amintesc sa fi pomenit ceva de foame.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Fri Dec 02, 2011 10:25 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
mariusvlad wrote:
Atunci hai sa o numim coincidenta faptul ca Nhamunda lui @aronmures au scos pui din prima, ca Xingu F1 ai mei au scos pui din prima, si daca nu ma insel si Harry-ab a patit acelasi lucru, toate perechi foarte tinere. Nu acelasi lucru se intampla la aceeasi discusari cu domesticii, sau poate ma contrazic? Eu am un caz caz izolat, dar este exceptia care confirma regula.


am citit in graba si am luat in calcul perechea de la exceptie ca fiind tot salbatica, scuze:) (daca era asa iesea 25%)

mariusvlad wrote:
Si eu, doar ca nu imi amintesc sa fi pomenit ceva de foame.

partea cu foamea am scris-o ca sa mai destind discutia


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Sat Dec 03, 2011 12:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Plasa pentru protectia icrelor nu este o solutie buna.
Ai mei nu au mai aerat icrele deloc cand le-am pus plasa peste con,trebuie vazut care dintre ei mananca icrele sau puii si acela trebuie separat...eu separ masculul deoarece el este vinovatul!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Sat Dec 03, 2011 2:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mariusvlad wrote:
Atunci hai sa o numim coincidenta faptul ca Nhamunda lui @aronmures au scos pui din prima, ca Xingu F1 ai mei au scos pui din prima, si daca nu ma insel si Harry-ab a patit acelasi lucru, toate perechi foarte tinere. Nu acelasi lucru se intampla la aceeasi discusari cu domesticii, sau poate ma contrazic? Eu am un caz caz izolat, dar este exceptia care confirma regula.


Dupa cum spuneam
Ciprian Marcu wrote:
Exista si o componenta genetica in procesul asta bineinteles...
dar nu vad transmiterea caracterului ca atare si mai degraba o zestre pentru functionarea normala a sistemului endocrin cum ar putea fi numarul de receptori pentru anumiti hormoni spre exemplu.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Sat Dec 10, 2011 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
Image
By mygbmw at 2011-12-10

Am construit io ceva....

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Mon Dec 12, 2011 2:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Daca pui un strat de silicon gros de 3-4mm pe marginile de sus si-l asezi cu siliconul pe o placa de sticla unsa, sa nu se lipeasca, obtii o etansare buna.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group