It is currently Sun Apr 28, 2024 7:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: plasa
PostPosted: Tue Nov 29, 2011 9:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 7:04 pm
Posts: 367
Location: Campia-Turzii
mariusvlad wrote:
-In interiorul tubului de sticla picuram albastru de metil pana cand distingem cu greu un obiect scufundat in acvariu aflat dincolo de tub.


Nu fac pe prostul dar daca abia poti distinge....cum vad parintii icrele? Intreb pentru ca eu chiar vreau sa incerc si musai trebuie sa stiu toate detaliile.

_________________
Vand boala cronica celor nevoiasi !!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa
PostPosted: Wed Nov 30, 2011 12:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Cred ca si parintii abia le pot distinge! :lol: Ei, acum nu te gandii ca trebuie sa pui o sticla intreaga de albastru de metil acolo... Pui si tu asa, cam cat ai pune normal la icre daca nu ai folosii cutia de sticla respectiva... ;)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa
PostPosted: Wed Nov 30, 2011 11:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
whitesnake wrote:
mariusvlad wrote:
-In interiorul tubului de sticla picuram albastru de metil pana cand distingem cu greu un obiect scufundat in acvariu aflat dincolo de tub.


Nu fac pe prostul dar daca abia poti distinge....cum vad parintii icrele? Intreb pentru ca eu chiar vreau sa incerc si musai trebuie sa stiu toate detaliile.

Intre ochiul discusului si icre este o distanta de cel putin 10 ori mai mica decat intre ochiul tau si un obiect aflat in spatele tubului. Chiar si tu vei vedea icrele foarte bine dar nu vei mai vedea la fel de bine ceva aflat in spatele tubului cu albastru de metil.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa
PostPosted: Wed Nov 30, 2011 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
Chiar si tu vei vedea icrele foarte bine .

Daca vei baga capul in apa.Pestii vad mult mai bine decit oamenii,parca de trei ori mai bine.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 11:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
mariusvlad wrote:
Eu nu sunt de acord cu aceasta metoda. Nu sunt de acord cu perpetuarea discusilor mancatori de icre.
Discusii grijulii fata de ponta apar din parinti grijulii.
Cel mai frumos discus al meu a fost vandut la un pret mic tocmai din acest motiv.
O pereche trebuie sa continue ingrijirea icrelor depuse chiar daca dupa ce au depus ii muti in alt acvariu impreuna cu conul pe care se afla icrele.
Una dintre caracteristicile discusului este grija fata de icre si pui. Hai sa o lasam intacta.


Ar fi foarte interesant de stiut pe ce este bazata aceasta afirmatie!Este o parere,o experienta personala,un rezultat al unei experiente colective,rezultatul unor experimente genetice ?Este important de stiut daca vorbim de o calitate care se transmite genetic ,de un instinct trezit doar de anumite caracteristici ale mediului(si care cand lipsesc,atunci maninca icrele) sau de ceva care se invata?Eu am perechi care cateodata maninca icrele si cateodata nu si perechi care maninca 5-6 ponte si pe urma depun fara probleme!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 1:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Excluzand factorii de mediu si starea fizica a perechii care pot duce la stres si implicit la consumarea icrelor aceasta deprindere poate aparea accidental si apoi poate fi transmisa genetic.
La fiintele rationale caracterul poate fi modelat, la celelalte el ramane asa cum este inscris in gena si va fi schimbat doar prin incrucisarea cu exemplare mai "blande" din acest punct de vedere.
Si acum o exemplificare: putinele perechi F0, F1 si chiar F2 pe care le stiu scot pui de la prima depunere deoarece, glumind, nici un scafandru nu umbla pe Amazon cu plasa de protectie a icrelor, deci nu are cum sa apara acest defect printre acesti discusi. Stie cineva vreo pereche de salbatici sau F1 care isi manaca icrele?
Si acum vine inevitabil intrebarea, cate perechi de discusi domestici au reusit sa ridice o ponta din prima? Cate raspunsuri de genul "sunt inca prea tineri, nu au experienta, rabdare" am auzit la intrebarile "de ce isi mananca discusii icrele?
Eu am facut de mult alegerea caci nu am timp sa pazesc icrele de proprii parinti.

L.E. Discusul este un peste bland care isi pazeste ponta si isi hraneste puii. Tot ce iese din acest tipar, iese si din acvariu.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 4:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Sunt si domestici care au mare grija de icre.Chiar acum am un mascul foarte tinar care are mare grija de primele icre. Si taicasu este un parinte foarte bun - a crescut singur puii de la prima sa depunere si de atunci o singura data din vreo 10 serii a mincat puii dar asta din cauza ca am fost eu inconstient si l-am lasat timp de 2 luni sa creasca singur vreo 3 serii de pui ....si la a 3 a serie nu a mai avut mucus si a fost ceva de genul ori el ori puii. Prin urmare sunt de parere ca aceste caracteristici (capacitatea de a ingriji puii) se transmit.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 6:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Asa incet se face cunoscut ca exista diferente intre ei, si ce insusiri fac un Discus bun. Daca ne gandim ca mai exista si alte insusiri de care trebuie tinut cont, ne dam seama ca pentru a obtine ceva de valoare din ce putem sa cumparam, ori platim sume revoltator de mari, ori muncim multi ani, pentru sume revoltator de mici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 10:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mariusvlad wrote:
La fiintele rationale caracterul poate fi modelat, la celelalte el ramane asa cum este inscris in gena si va fi schimbat doar prin incrucisarea cu exemplare mai "blande" din acest punct de vedere.


Are legatura si cu mediul in care se dezvolta vietatea respectiva. Unele gene sunt activate sau dezactivate in functie de intereactiunea organismului cu mediul. Nu de putine ori un discus isi consuma icrele sau isi ciomageste perechea sau vecinii cu un motiv. Faptul ca motivul nu este evident e alta treaba. Daca ar putea vorbi ne-ar cam injura uneori. :lol: Un mascul poate sa manance o gramada de ponte facute chiar cu femele diferite, apoi "sa-si gaseasca iubirea" si sa aiba grija de icre fara probleme. La una din perechi dupa ce le-am scos puii pe care i-au ingrijit mai mult decat de obicei, masculului "i s-a pus pata" pe femela si nu contenea cu bataia. A trebuit sa-i separ cu o plasa si abia dupa mai bine de 6 luni i-a trecut supararea si am putut sa-i las impreuna din nou desi au fost mai multe incercari in sensul asta si chiar au depus prin "gard". :D

mariusvlad wrote:
Si acum vine inevitabil intrebarea, cate perechi de discusi domestici au reusit sa ridice o ponta din prima?

Intrebarea s-ar putea pune si altfel. Cate perechi de discusi au avut conditiile necesare sa ridice o ponta din prima? Nu ma refer doar la duritate, pH si cativa parametrii importanti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: plasa pentru protectia icrelor
PostPosted: Thu Dec 01, 2011 11:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Nov 06, 2011 4:28 pm
Posts: 53
Location: israel
mariusvlad wrote:
Excluzand factorii de mediu si starea fizica a perechii care pot duce la stres si implicit la consumarea icrelor aceasta deprindere poate aparea accidental si apoi poate fi transmisa genetic.
La fiintele rationale caracterul poate fi modelat, la celelalte el ramane asa cum este inscris in gena si va fi schimbat doar prin incrucisarea cu exemplare mai "blande" din acest punct de vedere.
Si acum o exemplificare: putinele perechi F0, F1 si chiar F2 pe care le stiu scot pui de la prima depunere deoarece, glumind, nici un scafandru nu umbla pe Amazon cu plasa de protectie a icrelor, deci nu are cum sa apara acest defect printre acesti discusi. Stie cineva vreo pereche de salbatici sau F1 care isi manaca icrele?
Si acum vine inevitabil intrebarea, cate perechi de discusi domestici au reusit sa ridice o ponta din prima? Cate raspunsuri de genul "sunt inca prea tineri, nu au experienta, rabdare" am auzit la intrebarile "de ce isi mananca discusii icrele?
Eu am facut de mult alegerea caci nu am timp sa pazesc icrele de proprii parinti.

L.E. Discusul este un peste bland care isi pazeste ponta si isi hraneste puii. Tot ce iese din acest tipar, iese si din acvariu.


Dupa parerea mea,in natura defectul apare printre sute de mi de perechi care depun icre(potentialul de defect exista in genotip),dar doar acele perechi la care defectul nu apare perpetueaza specia.In natura plasa de protectie a icrelor(care este de fapt un mijloc de a face o selectie artificiala in lumea restransa din acvariu si de a lasa in viata exemplare care in mod normal ,in natura nu ar supravietui))este inlocuita de selectia naturala:in cazul acesta,doar pesti care nu maninca icrele perpetueaza specia.
Se pune intrebarea:de ce in acvariu apare acest defect?Ce se intimpla cu exemplarele provenite din natura(salbateci)care nu maninca icre ca rezultat al procesului de evolutie?Oare procesul de domesticire in decurs de generati de selectie artificiala care lasa in viata exemplare care maninca icrele si in mod normal ,in natura nu ar supravietui , slabeste cu timpul instinctul?Sau poate ca ipoteza precedenta nu este adevarata si de fapt noi nu reusim intotdeauna sa punem la dispozitia pestilor conditiile necesare ca sa nu manince icrele la fel cum nici natura nu reuseste intotdeauna si trebuie sa corecteze pe urma cu selectie naturala?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group