It is currently Fri Mar 29, 2024 7:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 12:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Plywood = placaj... dar nu orice placaj, este mai degraba vorba de un stratificat mai gros, gen textolit, material folosit destul de des pe afara pentru confectionarea acvariilor mai mari, deci nu este ceva nou... decat poate prin Romania.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 12:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Acvariul arata bine iar ca idee este interesant, dar are mai multe dezavantaje decat avantaje fata de acvariul din sticla. In primul rand timpul de executie este foarte mare comparativ cu cel de sticla si daca ne luam dupa celebra sintagma ''time is monney'' atunci ce luam pe mere dam pe pere, adica economiile facute din diferenta de pret intre sticla si placaj se pierde pe timpul de executie.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 11:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Frumos şi totodată interesant. Mă abonez la acest topic.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 2:47 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
ADX wrote:
Salut.
PLYWOOD = placaj, iar sump se spune si pe aici la fel.
Foarte interesanta ideea cu placajul. Ai ceva referinte despre cum rezista in timp?

Multumesc pt traducere.
Referitor la placaj daca te duci AICI si te uiti la "DIY Tanks" poti sa vezi ce acvarii se construiesc in America din placaj, al meu este mic fata de multe din ele. Daca este construit bine acvariul tine peste 30 de ani.
mmdiscus wrote:
Ideea geniala este ca a acoperit placajul cu fibra de sticla,in mod normal ar trebui sa tina cel putin 20 de ani.

Placajul este acoperit cu EPOXY, material din fibra de sticla am folosit doar la incheieturi sa le fac mai puternice. Epoxy-ul este ca un fel de lac care se foloseste la exteriorul barcilor , iahturilor sa le faca impermeabile.
Daca te uiti bine la poza urmatoare poti sa vezi ca unde se imbina partile din placaj am folosit "screw nails"(cuie care se insurubeaza?) galvanizate de 5cm la fiecare 5cm distanta intre ele.
oceanG wrote:
p.s. ce grosime au peretii ?

18mm
Orinoco wrote:
Plywood = placaj... dar nu orice placaj, este mai degraba vorba de un stratificat mai gros, gen textolit, material folosit destul de des pe afara pentru confectionarea acvariilor mai mari, deci nu este ceva nou... decat poate prin Romania.

Ai dreptate este un placaj stratificat care se face din 8-9 straturi din placaj normal lipite(?) intre ele incrucisat.
mariusvlad wrote:
Acvariul arata bine iar ca idee este interesant, dar are mai multe dezavantaje decat avantaje fata de acvariul din sticla. In primul rand timpul de executie este foarte mare comparativ cu cel de sticla si daca ne luam dupa celebra sintagma ''time is monney'' atunci ce luam pe mere dam pe pere, adica economiile facute din diferenta de pret intre sticla si placaj se pierde pe timpul de executie.

Aici gresesti, acest tip de acvariu are mai multe avantaje decit dezavantaje:
1. Costul - plywood €1000 cu totul doar adaugi pesti si apa, facut din sticla undeva intre €3000-€4000 sticla trebuie sa fie de cel putin 19mm, recomandat este de 21mm
2. Greutate - plywood doi oameni il pot ridica si muta oriunde, poti sa-l scoti si pe usa, din sticla trebuie construit exact unde vrei sa-l ai caci altfel ai nevoie de cel putin 6-8 oameni sa-l muti, fiind prea lat nu-l poti pune "in dunga" sa-l treci prin usa
3. Usurinta de lucrat cu materialele, daca ai gresit dimensiunile nu este nici o problema daca-l faci din placaj, pt o parte noua te costa foarte putin, daca este din sticla ai cam pus-o.
Acest acvariu a fost gata pt pesti intr-o saptamina, poate iti ia 2-3 zile mai putin sa-l faci din sticla, dar se merita am salvat undeva intre €2000-€3000, nu este rau pt citeva zile ;)

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 9:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
:appl: :good2:

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 9:14 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Foarte frumos proiectul il urmaresc cu interes. Succes mai departe :appl: .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 9:37 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Azi am mutat in acvariu 26 de rummynose tetra si 5 altumi adulti, o sa fac un video scurt cind o sa am timp dar pina atunci o poza cu toti pestii
Image

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sun Oct 02, 2011 10:34 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Am uitat sa precizez ca in acest acvariu pot sa simulez cele doua sezoane de pe Amazon, cel uscat asa cum este acvariul acum si cel ploios, la sistemul de OVERFLOW pe care l-am instalat in spate este un robinet mai jos de nivelul apei de acum, cind il deschid apa scade in acvariu cu 7-8 cm iar de la cum am facut SPRAYBAR-urile apa fiind mai joasa suna de parca ploua iar daca fac schimb de apa la fiecare 2-3 zile 20-25% si scad treptat temperatura cu un grad la fiecare schimb de apa pina la 25-26C este ca si anotimpul ploios. O sa fac niste poze si cu sistemul de OVERFLOW maine daca am timp.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Mon Oct 03, 2011 9:15 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Dupa cum am promis ieri am facut niste poze cu sistemul de OVERFLOW pe care il am pt simularea sezonului uscat si ploios de pe Amazon
Image
Image
Image
Cind deschid robinetul din amindoua partile apa scade cu 7-8 cm mai jos de nivelul actual

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu din plywood(rom?)
PostPosted: Sat Oct 08, 2011 9:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
La noi "plywood" se gaseste in magazine si se numeste numeste "placaj tego" si exista de diverse grosimi.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 28 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group