It is currently Wed May 22, 2024 2:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 7:01 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:26 am
Posts: 16
Location: Galati
sunt nou in acest forum mam apucat de discusi am deja un acvariu cu discusi , as vrea daca ma poate ajuta cineva cum sa fac un filtru extern home made :) as vrea sa mai imi fac trei acvarii si nu prea as da bani pe 3 filtre externe are cineva vreo ideeee cum sa fac ceva home made?multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 7:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:14 pm
Posts: 118
Location: SIBIU
Salut,bine ai venit,depinde ce acvariu ai,cati litri,cati pestani ...poate este mai rentabil ,functie de ce ai,sa-ti cumperi totusi un filtru extern...
Deci,spune-ne ce ai si vorbim.

_________________
Albumul meu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 7:16 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 05, 2011 10:21 pm
Posts: 53
Location: Piatra neamt
un filtru extern propriu nu cred ca ai cum sa construiesti. parerea mea e ca poti construi un filtru perculator, ceva in genul sump-ului cum se folosesc la acvariile marine. dar si acolo ai sa ai mult de munca, sa calculezi debitul de cadere, pompe care sa urce acelasi debit de apa care coboara, spaziul de siguranta in caz de nu este curent sa nu inunzi toata casa... cred ca pana la urma e mai rentabil unul construit de o fabrica anume,ai garanzie si tu dormi linistit.

_________________
Discus album


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 7:41 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:26 am
Posts: 16
Location: Galati
dintrun filtru inter nu as putea face ceva? pt un acvariu de 100 de litri dar as vrea ceva extern sa fac din el am vazut niste acvarii mici facute filtre cu burete subtrat....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 3:14 pm
Posts: 118
Location: SIBIU
Ai dreptate,sant multe asemenea filtre facute si postata metoda si evolutia executiei...da-i un 'search' :)

_________________
Albumul meu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 8:17 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
Cel mai simplu filtru extern care isi face si treaba este cel asemanator cu sump-ul doar ca il pui la acelasi nivel cu acvariul si astfel elimini orice pericol de a inunda casa in caz de se opreste curentul. Filtrul functioneaza pe principiul vaselor comunicante, trebuie sa fii atent ca furtunul/ teava care face legatura intre acvariu si filtru sa fie plina cu apa, sa nu aibe bule de aer si sa poata face fata la debitul pompei care scoate apa din filtru si o baga in acvariu. Daca nu face fata se poate pune inca un furtun in plus (nu recomand furtun cu diametrul prea mare deoarece e greu de instalat astfel incat sa ramana plin cu apa si fara bule de aer). Filtrul poate fi folosit in acelasi timp pentru filtrare mecanica cat si biologica, dezavantajul lui este ca daca sta in lateralul acvariului este inestetic dar poate fi instalat si in spatele acvariului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 8:40 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:26 am
Posts: 16
Location: Galati
niste poze ceva sa vad cum se face mai exact sau cineva care are asa ceva daca e dispus sami faca niste poze sa vad cum e facut,multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 9:38 pm 
Offline

Joined: Tue Nov 02, 2010 11:55 pm
Posts: 300
Location: iasi
am sa pun acusi un desen :D, poze nu am

LE : sper sa te ajute

Image
Image

In prima schita am desenat cam cum arata filtrul lipit de acvariu. Cu rosu am reprezentat pompa si furtunul de evacuare iar cu verde admisia in filtru. In al 2-lea desen este desenat un model de filtru (sunt mai multe tipuri , cu un search pe gogu gasesti ) asadar :

verde - furtunul de admisie
rosu - pompa in stanga
- un sac in dreapta (nu trebuie sa fie nici prea fin dar nici rar - are rol de filtrare mecanica) in el se introduce furtunul de admisie apa trece prin el iar mizeria ramane...
galben - bureti (cel mare din dreapta trebuia desenat pana sus)
visiniu - alta materie filtranta (siporax de ex.)
albastru - pereti despartitori

Dupa cum am mai spus problema e dimensionarea furtunului(-rilor) ca sa faca fata pompei

PS.1 : sper ca nu am uitat nimic ..sunt cam obosit
PS.2: proiectul poate fi inbunatatit


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 9:44 pm 
Offline

Joined: Sun Jan 29, 2012 1:26 am
Posts: 16
Location: Galati
ok mersi http://imageshack.us/photo/my-images/821/jfkj12.jpg ceva de genul dar mai reusit daca are cineva vreun sistem asemanator


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: help! as vrea un mic ajutor din partea voastra
PostPosted: Tue Feb 07, 2012 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
O solutie ieftina si usor de construit este filtrul gutiera. Eu l-am folosit cu succes. Din urmatoarele 3 poze ar trebui sa iti dai seama cum este confectionat si cum functioneaza.

Image


Image


Image

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group