It is currently Wed May 22, 2024 7:00 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: sump
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 5:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Am un acvariu de 50 l care sta degeaba si ma gindeam sa-l transform in sump.
Intrebarea mea era daca imi puteti spune cite ceva despre niste pompe de recirculare.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 6:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
pompe bune : eheim , multe din ele au reglaj la capacitate, eu am folosit cu capacitate de la 2000-5000l/h ani de zile ,exista si alte marci bune ,chinezii au replici la diferite branduri cu preturi imbatabile si calitate buna, am folosit odata o replica la ocean runner care a rezistat mai mult decat originalul, acum depinde de ce cantitate de apa vrei sa ai la recirculare legat de overflow cat poate duce, marime bazin , ce gasesti pe piata, etc .
Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 6:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Overflow-ul il fac dintr-un surface skimer.Problema pompei este ca trebuie sa impinga apa de la 150 cm.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 9:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
mmdiscus wrote:
Problema pompei este ca trebuie sa impinga apa de la 150 cm.


Trebuie sa studiezi un pic graficele pentru inaltimea la care ridica pompa la anumite debite. Sunt pe ambalaje sau poate si pe site-urile producatorilor. Ce se indica pe ambalaje la prima vedere poti sa te pacalesti. Qmax(debitul maximum) este la inaltime de 0 m...sub apa adica, iar la Hmax(inaltimea maxima) debitul e 0 l/h.

Image
Image

Ca si exemplu, daca te uiti pe grafic la inaltimea la care ai nevoie de 1.5m, se vede ca SP -6000 are debit de aproximativ 1800l/h, SP - 7800 aprox. 2400l/h, SP - 9000 aprox. 2900l/h si SP -9000A 3150-3200l/h. E de preferat sa alegi un debit mai mare decat cel de care crezi ca o sa ai nevoie pentru ca-i de asteptat sa se mai reduca debitul datorita diverselor depuneri. O pompa impinge apa cu atat mai sus cu cat are putere(W) mai mare(daca se compara pompe din aceeasi gama sau modele asemanatoare constructiv)).

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Tue Oct 30, 2012 10:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
De aceea am si intrebat,ma bazez pe experienta voastra.Daca ar fi sa ma iau dupa graficele de pe etichete ar insemna sa ma imbat cu apa rece.Mie imi trebuie o pompa care sa-si pastreze debitul pentru doi ani cel putin de functionare continua.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 9:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pentru Eheim +3000 garantez eu.
La vechiul rastel imi ducea 2 acvarii iar nivelul acvariului de sus era amplasat la 1,8 m.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 10:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
mariusvlad wrote:
Pentru Eheim +3000 garantez eu.
.

Si eu tot un eheim aveam in plan sa achizitionez.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 7:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Tot fac niste teste cu o pompa de recirculare si nu gasesc o metoda sa nu dezamorsez over flow-ul.Ce pot face sa nu depind de reglajul fin intre pompa si over flow?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Wed Oct 31, 2012 7:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Tot eheim 3000 am si eu la bazinul de 500 litri si pe la 1,5 m trebuie sa o tin la minim ca sa obtin cca 1000 litri /h ca altfel nu face fata preaplinul .La maxim nu pot sa bag decit pastravi in acvariu datorita curentului.... si bazinul are 500 litri.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sump
PostPosted: Thu Nov 01, 2012 9:27 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
mmdiscus wrote:
Tot fac niste teste cu o pompa de recirculare si nu gasesc o metoda sa nu dezamorsez over flow-ul.Ce pot face sa nu depind de reglajul fin intre pompa si over flow?

redimensioneaza overflow-ul. odata amorsat, e cam greu sa il dezamorsezi. dezamorsarea lui in cazul in care opresti sau se opreste pompa inseamna ca trage aer pe undeva. in cazul asta pompa nu o va duce prea mult timp daca nu ai un sistem de protectie care sa o opreasca in cazul in care ramane fara apa.
ca pompa de recirculare eu am folosit un dymax ph2500. nu mai retin pe unde am scris care este debitul la 1.9m. parca 1000-1200L/h, dar nu sunt sigur si alte teste nu mai fac pentru ca o am in acvariul de 585 si o folosesc pentru un filtru (i-am pus o teava gaurita pe iesire, ca altfel imi zbura si oscarul de 30cm :lol: ). merge de vreo 6-7 luni si inca nu au aparut probleme.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group