It is currently Wed May 22, 2024 4:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 2:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Detin un astfel de filtru, pe care doresc sa il pun ca ultim filtru la aparatul de osmoza, anume sa il conectez la iesirea din cartusul membranei de osmoza, permeat-ul sa treaca prin el apoi sa ajunga in vasul in care strang apa de osmoza.Modelul se pare ca este recomandat sau destinat pentru a fi utilizat la frigidere.
http://www.ebay.co.uk/itm/FRIDGE-WATER- ... 45f6579db2
Credeti ca este bun pentru ca apa filtrata de el sa o utilizez in casa si in acvaristica?

Filtrul vechi, pe care doresc sa il inlocuiesc, arata asa:
Image
Image
Image
Image


Osmozorul l-am achizitionat s.h., dar din spusele vanzatorului, acest ultim filtru avea tot rolul de a reduce/anihila gustul si mirosul apei...nu stiu ce sunt acele mici granule, dar clar si-au schimbat culoarea si cred ca a venit vremea sa fie schimbat.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 1:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Granulele acelea se numesc "rasini schimbatoare de ioni" , s-a mai discutat pe forum despre ele. Sunt in general regenerabile, sunt de trei tipuri, neutre, puternic acide si puternic alcaline, nu cred ca e recomandabil sa bei apa aceea sau sa o folosesti in acvaristica.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 2:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ciudat.... spun asta pentru ca si eu am o instalatie de osmoza Aquili care contine conform specificatiilor producatorului:
1- Sedimentation filter for particles up to 5 microns
2- Activated Carbon processed with acid treatment targeted for water purification
3- Osmotic membrane with capacity of treating 50 gallons per day*
4- Resin filter cartridge for removal of nitrates, phosphates and silicates.

Al 4-lea cartus ma intereseaza: e acelasi "schimbator de ioni" sau cartus simplu cu rasini?

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 3:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu e vorba de rasini care inlocuiesc calciu si magneziul cu sodiu, dar fi convins ca "inlaturarea"unor substante se face prin inlocuire. Alte substante se degaja in apa. In ce masura acestea sunt sanatoase sau nu pentru pesti... depinde de substanta si de concentratie.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Am avut probleme cu apa de la retea, ca urmare am inceput sa folosesc la schimb apa osmoza+apa retea. Dar si in urma folosirii acestui mix de apa, problemele au continuat. Ieri am facut o reanaliza completa a "apei" (retea, osmoza, mix, etc)...
nu am stiut ce sunt aceste granule, am mai intrebat despre ele pe forum dar din pacate nu m-a atentionat nimeni atunci.
viewtopic.php?f=16&t=3912&p=42165&hilit=osmoza#p42165 au fost si poze, dar am golit continutul site-ului cu care incarcam pozele.
Folosirea acestor "rasini schimbatorare de ioni" (nu am umblat deloc la ele de cand am osmoza), ce efecte au putut avea in cb. cu apa de la retea, iar acest mix folosit in acvarii?
Incerc sa elimin orice risc si sa imi dau seama cine este sau a fost de vina pentru a putea continua.
Multumesc anticipat.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filtru osmoza
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 8:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Cumparati osmozatoare facute de firme specializate in produse de acvaristica , la acestea cartusul NTS(ultimul la filtrare) pentru inlaturarea silicatilor nu va face neplaceri la calitatea apei


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group